Kaple sv. Jana Křtitele v Hodyně je barokní stavbou vybudovanou z popudu opata plaského kláštera Silvestra Hetzera roku 1751. Nahradila starší svatostánek zmíněný poprvé roku 1558. Dnes má opravený štít, ale interiér je, podle literatury, zdevastován.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 12/2011
Kaple je čtvercová s plochým průčelím, členěným po stranách dvojicemi vysokých pilastrů, uzavřených trojúhelníkovým štítem. Interieru by měl dominovat na hlavním oltáři obraz Jana Křtitele.
Prudký Martin, 25.12. 2012
historie

Kaple sv. Jana Křtitele byla postavena z rozhodnutí plaského opata Silvestra Hetzera roku 1751. Stojí na místě starší stavby zmíněné poprvé roku 1558. Má obdélný půdorys a hlavní oltář by měl být ozdoben obrazem sv. Jana Křtitele. Kaple je nepřístupná, ale – soudě podle opraveného štítu a otlučené fasády – čeká ji oprava.

Prudký Martin podle Uměleckých památek Čech - Emanuel Poche a kolektiv,, 29.12. 2011

Půdorys místa

půdorys kaple
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 37 Politický okres kralovický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1912
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Hodyně

Místa v okolí

 dvůr Lednice
 dvůr Rohy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 Krašov
 židovský hřbitov
 Angerbach
 Liblín
 kaple sv. Vojtěcha
 Dolní Hradiště
 dvůr Hubenov
 Strachovice
 Babina
 Libštejn
 hradiště Koryta
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Chříč
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 kostel sv. Blažeje
 Zelený Důl
 Šebíkov
 Chlumská stráň
 Hluboký
 Svinná
 Svinná
 Kaceřov
 boží muka
 Krakovec
 Radost
 smírčí kříž
 Prašný Újezd
 Smrk
 lovecký pomník
 železná huť
 Zvíkovec
 kostel sv. Mikuláše
 Schanigerův kříž
 Třebekov
 Otěvěky
 Podbořánky
 Zhoř
 smírčí kříž
 Plasy
 židovský hřbitov
 kaple sv. Marka
 Svatý Hubert
 kostel sv. Václava
 Radnice
 kašna
 kaple sv. Rozálie
 Jakšovský dům
 Podmokly
 synagoga
 Na Vrchách
 Václavy
 kostel sv. Markéty
 Odlezelské jezero
 Ondřejov
 Hůrky
 Lom Soseň
 Boží kámen u Sosně
 Tlestky
 Hromnické jezírko
 Plaveč
 dvůr Býkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Trpasličí díra
 Hasen-Marterl
 Terešov
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Žihle
 Hrad na Babské skále
 Viklan
 celní kolo
 kostel sv. Martina
 Ostrovecký mlýn
 Černá Hať
 křížový kámen
 dvůr Kalec
 kostel sv. Vojtěcha
 Dědek a Bába
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Nový Dvůr
 Rovný
 kostel sv. Kateřiny
 Radeč
Základní informace místa
ID místa: 10636
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama