Kašpar Ledebur v letech 1770–1780 postavil na místě tvrze barokní jednopatrový zámek. Kašparův vnuk Vilém Wurmbrand zvýšil r. 1854 zámek o patro, který tím dostal dnešní podobu. Fasáda je členěna pilastry; před zahradním průčelím je dvouramenné schodiště. Nyní užíván ústavem sociálních služeb.
Hlavní obrázek místa
Vstupní průčelí zámku
© Pavel Vítek 03/2006
Liblín leží na břehu Berounky asi 1,5 km po proudu od soutoku se Střelou a 14 km jižně od Kralovic. Ves prvně připomínaná r. 1180 byla r. 1904 povýšena na městys. Status městyse byl obnoven r. 2014. Přes Liblín vede silnice II/232 Kozojedy–Rokycany. Autobusové spojení do Liblína existuje z Kralovic i z Plzně. Vodáci se k mostu pod zámkem dostanou po řece Berounce, leží na km 101,4. Nedaleko od Liblína můžeme navštívit romantickou zříceninu hradu Libštejna. Najdeme ji na vyvýšenině nad pravým břehem Berounky, 2,5 km od Liblína proti proudu řeky po červené značce. V Liblíně je dvoupatrový zámek, který má fasády členěné sloupy s ozdobnými hlavicemi. Před zahradním průčelím je dvouramenné schodiště. Na zámek navazuje anglický park s barokními plastikami z 18. století. Zámek je mostem spojen s barokním kostelem sv. Jana Nepomuckého a není veřejnosti přístupný, protože je užíván jako ústav sociální péče.
Pavel Vítek, 22.3. 2006
popis

Zámek v Liblíně je dvoupatrový, má fasády členěné sloupy s ozdobnými hlavicemi. Před zahradním průčelím je dvouramenné schodiště. Vstupní průčelí zámku je obráceno k západu. K dvoupatrové střední části se kolmo směrem dopředu připojuje stejně řešené levé křídlo, vpravo proti levému křídlu stojí patrová budova se starším typem fasády. Hlavní a levé křídlo člení průběžně pilastry s hlavicemi. Nad okny se střídají trojúhelné a segmentové římsy. Do patra střední části průčelí stoupá vnější předsazené dvouproudové schodiště s kuželkovým zábradlím. U paty schodiště umístěny plastiky lvů. Od levého křídla zámku na oratoř kostela stojícího na návsi vede most s plným zděným zábradlím podklenutý pěti oblouky. Pilastry po stranách vstupu nesou rozštěpený segmentový štít. Střecha je mansardová. Zámek byl postaven v letech 1770-1780. Z této doby se zachovalo pravé, jižní křídlo. V letech 1847-1857 bylo hlavní a levé křídlo…  číst dále

Pavel Vítek, 22.3. 2006

historie

Ves Liblín se připomíná poprvé v r. 1180 jako majetek svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Někdy ke konci 14. století se neznámým způsobem dostala do majetku Alberta z Kolovrat a byla připojena k nově založenému hradu Libštejnu. Ve vsi byl dvůr, který jeho tehdejší majitel Jan z Valdštejna zastavil kolem r. 1530 Šťastnému Třemošnickému z Předenic. Ten si zde asi postavil tvrz, která byla později nazývána „starý dům“ a je poprvé takto doložena v r. 1568. Třemošnický na ní bydlel do r. 1556, kdy si koupil rychtu v Hodyni. Po smrti Jana z Vadlštejna v r. 1543 bylo libštejnské panství rozděleno mezi jeho čtyři syny. Liblín s vesnicemi Bujesily, Vojenice, Kladruby a Mostiště dostal Václav; ten však byl mdlého rozumu, a proto na něm hospodařil bratr Vojtěch. Měli sice každý čtvrtinu hradu Libštejna, nepohodli se však s ostatními bratry a tak Vojtěch vyplatil v r. 1556 Šťastného Třemošnického…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 2.1. 2006

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Liblín

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Libštejn
 Dolní Hradiště
 dvůr Rohy
 dvůr Lednice
 Krašov
 Babina
 hradiště Koryta
 Kaceřov
 Hřešihlavy
 Svinná
 Svinná
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Radost
 kaple sv. Vojtěcha
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Na Vrchách
 Prašný Újezd
 Třebekov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Angerbach u Kožlan
 židovský hřbitov
 Chříč
 kostel sv. Martina
 Hromnické jezírko
 dvůr Hubenov
 židovský hřbitov
 dvůr Býkov
 Hrad na Babské skále
 Strachovice
 Zvíkovec
 Spálený mlýn
 Terešov
 Šebíkov
 Podmokly
 železná huť
 Březina
 Březina
 Krakovec
 Bušovice
 Plasy
 Žižkovo bojiště
 kostel sv. Blažeje
 synagoga
 Ostrovecký mlýn
 boží muka
 Zelený Důl
 Dolanský Mlýn
 židovský hřbitov
 Hluboký
 smírčí kříž
 Radeč
 Ondřejov
 Zhoř
 Rovný
 Věžka
 kostel sv. Mikuláše
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 smírčí kříž
 Schanigerův kříž
 Podbořánky
 Čertův mlýn
 Odlezelské jezero
 kaple se zvoničkou
 kolomazná pec
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Krkavec
 kostel sv. Štěpána
Kontaktní informace
Ústav sociální péče Liblín
Liblín 1
331 41 Kralovice
Tel: + 420 371 795 183
Základní informace místa
ID místa: 3672
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama