Kašpar Ledebur v letech 1770–1780 postavil na místě tvrze barokní jednopatrový zámek. Kašparův vnuk Vilém Wurmbrand zvýšil r. 1854 zámek o patro, který tím dostal dnešní podobu. Fasáda je členěna pilastry; před zahradním průčelím je dvouramenné schodiště. Nyní užíván ústavem sociálních služeb.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek z parku
© Pavel Vítek 03/2006
Liblín leží na břehu Berounky asi 1,5 km po proudu od soutoku se Střelou a 14 km jižně od Kralovic. Ves prvně připomínaná r. 1180 byla r. 1904 povýšena na městys. Status městyse byl obnoven r. 2014. Přes Liblín vede silnice II/232 Kozojedy–Rokycany. Autobusové spojení do Liblína existuje z Kralovic i z Plzně. Vodáci se k mostu pod zámkem dostanou po řece Berounce, leží na km 101,4. Nedaleko od Liblína můžeme navštívit romantickou zříceninu hradu Libštejna. Najdeme ji na vyvýšenině nad pravým břehem Berounky, 2,5 km od Liblína proti proudu řeky po červené značce. V Liblíně je dvoupatrový zámek, který má fasády členěné sloupy s ozdobnými hlavicemi. Před zahradním průčelím je dvouramenné schodiště. Na zámek navazuje anglický park s barokními plastikami z 18. století. Zámek je mostem spojen s barokním kostelem sv. Jana Nepomuckého a není veřejnosti přístupný, protože je užíván jako ústav sociální péče.
Pavel Vítek, 22.3. 2006
popis

Zámek v Liblíně je dvoupatrový, má fasády členěné sloupy s ozdobnými hlavicemi. Před zahradním průčelím je dvouramenné schodiště. Vstupní průčelí zámku je obráceno k západu. K dvoupatrové střední části se kolmo směrem dopředu připojuje stejně řešené levé křídlo, vpravo proti levému křídlu stojí patrová budova se starším typem fasády. Hlavní a levé křídlo člení průběžně pilastry s hlavicemi. Nad okny se střídají trojúhelné a segmentové římsy. Do patra střední části průčelí stoupá vnější předsazené dvouproudové schodiště s kuželkovým zábradlím. U paty schodiště umístěny plastiky lvů. Od levého křídla zámku na oratoř kostela stojícího na návsi vede most s plným zděným zábradlím podklenutý pěti oblouky. Pilastry po stranách vstupu nesou rozštěpený segmentový štít. Střecha je mansardová. Zámek byl postaven v letech 1770-1780. Z této doby se zachovalo pravé, jižní křídlo. V letech 1847-1857 bylo hlavní a levé křídlo…  číst dále

Pavel Vítek, 22.3. 2006

historie

Ves Liblín se připomíná poprvé v r. 1180 jako majetek svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Někdy ke konci 14. století se neznámým způsobem dostala do majetku Alberta z Kolovrat a byla připojena k nově založenému hradu Libštejnu. Ve vsi byl dvůr, který jeho tehdejší majitel Jan z Valdštejna zastavil kolem r. 1530 Šťastnému Třemošnickému z Předenic. Ten si zde asi postavil tvrz, která byla později nazývána „starý dům“ a je poprvé takto doložena v r. 1568. Třemošnický na ní bydlel do r. 1556, kdy si koupil rychtu v Hodyni. Po smrti Jana z Vadlštejna v r. 1543 bylo libštejnské panství rozděleno mezi jeho čtyři syny. Liblín s vesnicemi Bujesily, Vojenice, Kladruby a Mostiště dostal Václav; ten však byl mdlého rozumu, a proto na něm hospodařil bratr Vojtěch. Měli sice každý čtvrtinu hradu Libštejna, nepohodli se však s ostatními bratry a tak Vojtěch vyplatil v r. 1556 Šťastného Třemošnického…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 2.1. 2006

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Liblín

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Libštejn
 Dolní Hradiště
 dvůr Rohy
 dvůr Lednice
 Babina
 Krašov
 hradiště Koryta
 Kaceřov
 Hřešihlavy
 kostel sv. Prokopa
 Svinná
 Svinná
 židovský hřbitov
 Radost
 kaple sv. Vojtěcha
 kaple sv. Rozálie
 Radnice
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Chlumská stráň
 Na Vrchách
 Třebekov
 kostel sv. Vavřince
 Prašný Újezd
 kostel sv. Markéty
 Angerbach
 židovský hřbitov
 Chříč
 kostel sv. Martina
 Hromnické jezírko
 dvůr Hubenov
 židovský hřbitov
 Hrad na Babské skále
 dvůr Býkov
 Strachovice
 Zvíkovec
 Spálený mlýn
 Terešov
 Šebíkov
 Podmokly
 železná huť
 Březina
 Březina
 Krakovec
 Bušovice
 Plasy
 Žižkovo bojiště
 kostel sv. Blažeje
 synagoga
 Ostrovecký mlýn
 boží muka
 Zelený Důl
 židovský hřbitov
 Dolanský Mlýn
 smírčí kříž
 Hluboký
 Radeč
 Ondřejov
 Zhoř
 Rovný
 Věžka
 Bílý mlýn Kepka
 kostel sv. Mikuláše
 Bílá vila
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 smírčí kříž
 Čertova skála
 Schanigerův kříž
 Podbořánky
 Čertův mlýn
 Odlezelské jezero
 kaple se zvoničkou
 kolomazná pec
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Krkavec
 kostel sv. Štěpána
Kontaktní informace
Ústav sociální péče Liblín
Liblín 1
331 41 Kralovice
Tel: + 420 371 795 183
Základní informace místa
ID místa: 3672
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama