Založen před r. 1361 Oldřichem Tistou z Hedčan. Od konce 14. st. patří Kolovratům. R. 1430 oblehli hrad husité. Hrad rychle chátral, již r. 1590 se uvádí jako pustý. Jeho funkci jako střediska panství převzal Liblín.
Hlavní obrázek místa
© Václav Bláha, 03/2012
Pod hradem je jedinečný plácek, na kterém je možné beztrestně při zásadách slušného chování tábořit. Nejbližší zastávka vlaku je v Radnicích severovýchodně od Plzně, odkud po zelené turistické značce po 10,5 km doputujete až k hradu. Tato nádherná, romantická zřícenina je vhodná jak na pohodový výletíček, tak i na vandr. V létě se na plácku pod hradem pořádají tábory. V okolí je dostatek dřeva a v těsné blízkosti teče malý pitný potůček. (Teda údajně.)
JC, 28.5. 2002
historie

Hrad Libštejn

Tichému údoli jižně od Liblína vévodí tento osamělý hrádek svou vysokou, mohutnou věží. Vrch, na němž stojí, je z obou stran oddělen údolím dvou bystřin od sousedních zalesněných strání, které jej převyšují. Strmost návrší, na němž byl postaven, činila jej těžce přístupným. Hradební zdi jsou dnes již z valné části sesuty, zříceniny zarůstají lesem, avšak přece lze si učiniti představu o bývalém uspořádání hradu. Vysoká, čtverhranná věž má zaoblené rohy, zpevněné mohutnými kvádry. Byla jádrem obrany hradu, který byl nedobytný, dokud nebylo střelných zbraní. Když se ve válkách husitských ukázalo, že palbě ze sousedních návrší neodolá, byla k jeho obraně na jednom z nich zřízena bašta s opevněním. Libštejn založen byl ve 14. století. Držiteli jeho byli Kolovratové. Roku 1430 oblehli hrad husité, táhnoucí k Plzni. Střelbou pobořili jeho hradby a zmocnili se předhradí, avšak zadní hrad se uhájil. Proto husité odtáhli a nechali tu menší oddíl,…  číst dále

31.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Zakletý rytíř

Pán hradu Libštejna žil s rytířem, který tehdy seděl na Krašově, v smrtelném nepřátelství. Znepřátelili se pro statek, který stál na pomezí jejich panství. Když jej krašovský pán svým lidem obsadil a nechtěl libštejnskému pánu vydati, sebral libštejnský svůj lid, vyzbrojil jej a přitrhnuv za noční doby ke Krašovu, zmocnil se ho náhlým útokem. Hrad vyloupil a rytířovu rodinu odvedl na Libštejn, kde ji uvrhl v temné sklepení. Rytíř krašovský svůj hrad znovu opevnil a chystal výpravu na Libštejn, aby osvobodil ženu a zajaté děti. Po dvou letech přilehl nečekaně k Libštejnu a skryl se se svým lidem pod hradbami. Jeden ze zbrojnošů tajné hradby přelezl a posadil na hrad červeného kohouta. Do tmy vyšlehly plameny z dřevěné střechy, v hradě vypukl zmatek. Krašovský vnikl do hradu, pobil čeleď, zajal hradního pána. „Konečně tě mám, ty šelmo hltavá!“ vzkřikl, plana pomstou, a zahrozil mečem na odzbrojeného rytíře. „Vrať mi…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Půdorys místa

, Fotorepro
D. Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Liblín

Místa v okolí

 Liblín
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Hradiště
 Kaceřov
 dvůr Rohy
 Babina
 Svinná
 Svinná
 dvůr Lednice
 hradiště Koryta
 Hřešihlavy
 Krašov
 kaple sv. Rozálie
 kašna
 Jakšovský dům
 Na Vrchách
 kostel sv. Václava
 Radnice
 synagoga
 Radost
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Prokopa
 Třebekov
 kostel sv. Martina
 Prašný Újezd
 Chlumská stráň
 kaple sv. Vojtěcha
 Hromnické jezírko
 Spálený mlýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 dvůr Býkov
 Březina
 Chříč
 Březina
 Angerbach
 Terešov
 židovský hřbitov
 Bušovice
 Zvíkovec
 Podmokly
 dvůr Hubenov
 Dolanský Mlýn
 železná huť
 Šebíkov
 Strachovice
 Bílý mlýn Kepka
 Radeč
 Věžka
 Bílá vila
 Kokotsko
 Rovný
 Ostrovecký mlýn
 Osek u Rokycan
 Plasy
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Krakovec
 Čertova skála
 Žižkovo bojiště
 kostel sv. Blažeje
 Čertův mlýn
 Ondřejov
 kaple se zvoničkou
 židovský hřbitov
 boží muka
 Skryjská jezírka
 smírčí kříž
 Zhoř
 Slabce
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum u Plzně
 smírčí kříž
 kolomazná pec
 Hřebečníky
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Jiří
 Krkavec
 kostel sv. Štěpána
 Sylvánský vrch
Základní informace místa
ID místa: 203
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama