Hrad postavený roku 1387 na příkaz Jindřicha Elstrberka. Od roku 1661 uváděn jako pustý. Roku 1810 přebudován hradní palác na altán, který postupně schátral. Po roce 2000 opět zrekonstruován a využíván jako altán.
Hlavní obrázek místa
Březina po opravě
Průčelí
© Tomáš Goesl 03/2004
Nedaleko Plzně na samém okraji vesnice Březina je možné nalézt v parku empírového zámku pozůstatky hradu. Hrad byl obýván do 17. stol. Pod hradem je veřejné koupaliště.
28.5. 2002
historie

Na jih od březinského zámku se tyčí v zámeckém parku zřícenina hradu Březiny, kdysi střediska březinského panství. Hrad stojí nad vesnicí Březinou, poprvé připomínanou r. 1379, na skalnatém ostrohu, odděleném od ostatního návrší širokým příkopem. Skály na ostrohu jsou přitesány do stěn. Z hradních stavení zůstaly jen vysoké zdi jednopatrového paláce na nejvyšším místě hradu, stavěné z lomového kamene. Půdorys paláce tvoří obdélník s vysunutým a zaobleným jihovýchodním nárožím. Při něm se zachovalo jediné původní lomeně zaklenuté okno, které kdysi osvětlovalo šnekové schodiště. Hrad Březinu dal postavit brzy po r. 1387 Jindřich z Elstrberka, který měl rozsáhlé statky na Plzeňsku a připomíná se jako majitel hradu Březiny ještě r. 1389. V r. 1398 vlastnil Březinu Jan Žid z Vetlé, na počátku 15. století Václav ze Švamberka. Asi v r. 1410 koupil březinské panství Něpr Duc z Vařin a po něm tu seděli jeho synové Harant a Otík.…  číst dále

Hrady, zámky a Tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Západní Čechy, 22.1. 2003

Půdorys místa

Terénní náčrt situace hradu, 1 - zdivo z první poloviny 14. století, 2 - zdivo z 19. století
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

1.2.2005 00:00
Myslím si, že překopání Březiny na kulturní dům rozhodně není změna k lepšímu. Zaprvé je většinou zavřená a zadruhé je to naprosté znehodnocení památky!!! Habart
3.1.2008 15:53 Jan Laurýn
Jak tohle můžeš říct. Stačí se podívat, jak hrad vypadal roku 2000 a jak vypadá teď. Tady se nijak o zásah do struktury zbytků hradu nejedná. Jde o opravu, kterou prováděl Národní památkový ústav, úop v Plzni. Zdivo bylo zabezpečeno, hrad byl zastřešen a jedna stěna omítnuta, protože jinak by to vypadalo fakt blbě. Byly vestavěny čtvery dveře a jako celek to působí krásně. Uvnitř se nachází prostorný sál s lustrem, kde se konají kulturní akce obce. Takže rozhodně změna k lepšímu, nedá se nic vytknout. Pod hradem je jinak rybník, kde se dá v zimě skvěle bruslit a je od něj nejhezčí pohled (teď už na hrad), asi se to nedá nazvat zříceninou.
22.12.2003 00:00
Dnes sem navštívil Salon a je jiný, než ho máte na foto. Proměnil se k lepšímu., Okna i dveře sou opravené a uvnitř je podla, strop, dokonce i lustr a viděl sem tam vánoční strom, zřejmě je dnes využívána (zřícenina) jako něco na způsob společenské místnosti. Mějte se Siki
31.12.2008 15:39 turista
Středověký hrad-i zřícenina- by měl i po opravě nebo statickém zakonzervování mít zachován svůj přitažlivý středověký vzhled. Z B řeziny je novotvar, který se může přirovnat k " opraveným " hradům jako je Brumov , Roupov ,Doubravka a j.Příkladem, jak hradu ponechat historickou tvář i po opravě a včetně drobného zázemí sloužícího turistům je např. hrad Hasištejn , Horní hrad ,Potštejn, Kumburk aj.Památkový ústav je dříve i nyní schpen se na památce přiměřeně podepsat tak, jako v minulosti JZD nebo armáda.Nedělejme z hradů betonová monstra nebo paneláky okrášlená boudami a přístavky - u hradů je přitažlivá jejich nenapodobitelná středověká historická krása.
10.1.2007 11:21 Roblin
nemá to daleko k paneláku :-(
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Březina

Místa v okolí

 Březina
 kostel sv. Martina
 Osek u Rokycan
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Na Vrchách
 kaple sv. Rozálie
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 kostel sv. Václava
 Bušovice
 Kokotsko
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Spálený mlýn
 Radeč
 kaple se zvoničkou
 křížová cesta
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Labšovský mlýn
 kaple
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 městské opevnění
 Rokycany
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 Fitzova vila
 Klabava
 Rovný
 Svinná
 Svinná
 Kaceřov
 Dolanský Mlýn
 židovský hřbitov
 Kotel
 kostel sv. Štěpána
 Věžka
 Libštejn
 Čertova skála
 Terešov
 vodní hamr
 Švédský most
 Červený Hrádek
 Veselá
 Vimberk
 Prašný Újezd
 Hromnické jezírko
 Liblín
 Zbiroh
 Třebekov
 Újezdec
 Radost
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 Čertův mlýn
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Dvorec
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Dolní Hradiště
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 kostel sv. Mikuláše
 Chlumská stráň
 dvůr Býkov
 Babina
 hradiště Koryta
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Mydlná
 kostel sv. Petra
 dvůr Rohy
 Ostrovecký mlýn
 Řebřík
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Podmokly
 dvůr Lednice
 Šťáhlavy
 kostel sv. Václava
 Chlukov
 Kohoutov
 Radyně
 Tři Trubky
 židovský hřbitov
 synagoga
 Štěnovice
Základní informace místa
ID místa: 448
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama