Filiální pozdně barokní kostel Povýšení sv. Kříže v Újezdě pochází z let 1777-1779 a stojí na místě gotické stavby zaniklé po husitských válkách. Významně byl obnoven a novobarokně vybaven počátkem 20. století, z r. 1902 pocházejí též nástěnné malby a oltářní obraz od prof. Karla V. Maška.
Hlavní obrázek místa
Kostel Újezd u Svatého Kříže
© Jiří Špaček, 08/2015
Obec je prvně zmiňována r. 1352 a leží severně od Rokycan na silnici II/232 (Rokycany-Kozojedy). V minulosti nesla nějaký čas pojmenování Újezd u Radnic, protože její historický název nebyl tehdy ideologicky vhodný. Nejbližší železniční zastávkou je nádraží Radnice ve vzdálenosti asi 3 km, konečná stanice lokální trati 176 z Chrástu u Plzně. Obcí prochází žlutě značená turistická trasa z Radnic k přívozu Darová na Berounce. Kostel Povýšení sv. Kříže se nachází na horním okraji návsi.
4.9. 2015
historie

Nejstarší písemná zmínka o zdejším kostelu pochází z roku 1371 a již tehdy zde byla i fara, která zanikla v husitských válkách. Nový orientovaný kostel byl postaven až v pozdním baroku, a to v letech 1777-1779. Kostel je jednolodní s pravoúhle uzavřeným presbytářem, k němu přiléhající obdélnou sakristií a věží, která je součástí západního průčelí. Průčelí stavby nese letopočet 1777, tehdy ale nebyl kostel zřejmě v interiéru úplně dokončen, a proto byl začátkem 20. století při obnově též nově zařízen. Malovaná oltářní architektura v presbytáři byla zabílena a bylo pořízeno novobarokní vybavení kostela. Oltářní obrazy a malby na klenbách provedl r. 1902 malíř prof. Karel V. Mašek, ve kterých znamenitě spojil své secesní pojetí s barokem. Kostel Povýšení sv. Kříže je filiálním kostelem ve farnosti Radnice, přesněji ve spojené farnosti Radnice-Zbiroh, a konají se v něm pravidelné sobotní…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4 T-Ž, Academia 1982, a informace farnosti Radnice-Zbiroh)), 4.9. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Újezd u Svatého Kříže

Místa v okolí

 Na Vrchách
 kaple sv. Rozálie
 Jakšovský dům
 Radnice
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Kaceřov
 kostel sv. Markéty
 Libštejn
 Svinná
 Svinná
 Březina
 Březina
 Spálený mlýn
 Liblín
 Bušovice
 Dolní Hradiště
 kostel sv. Mikuláše
 Radost
 Hřešihlavy
 Třebekov
 židovský hřbitov
 Babina
 hradiště Koryta
 židovský hřbitov
 Prašný Újezd
 Osek u Rokycan
 Hromnické jezírko
 dvůr Rohy
 Radeč
 Kokotsko
 Bílý mlýn Kepka
 židovský hřbitov
 Bílá vila
 Kamýk
 Krašov
 dvůr Lednice
 Dolanský Mlýn
 Chlumská stráň
 Terešov
 dvůr Býkov
 Rovný
 Věžka
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Klabava
 křížová cesta
 Čertova skála
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Labšovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 městské opevnění
 kašna
 mariánský sloup
 Rokycany
 kaple
 radnice
 Čertův mlýn
 Podmokly
 Fitzova vila
 Ostrovecký mlýn
 kaple sv. Vojtěcha
 Zvíkovec
 Chříč
 Červený Hrádek
 Zbiroh
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Újezdec
 kostel sv. Jiří
 kolomazná pec
 Kohoutov
 železná huť
 Skryjská jezírka
 Šebíkov
 Plasy
 Kunčin Hrádek
 kostel Všech svatých
 Vimberk
 Černá věž
 radnice
 masné krámy
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 kaple U Ježíška
 Korandův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Velká synagoga
 Hřebečníky
 kostel sv. Vavřince
 Betlémská kaple
 Strašice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Radnice-Zbiroh
Náměstí Kašpara Šternberka 131
338 28 Radnice
Tel: 371 785 413
http://www.farnostzbiroh.cz
rkfradnicezbiroh@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 11754
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama