Kostel sv. Filipa a Jakuba gotického původu doložen r. 1352, vypálen se vsí během třicetileté války. Obnoven pozdně barokně až kolem r. 1800 s využitím staršího gotického zdiva a věže ze 16. století. Vnitřní zařízení převážně historizující z poloviny 19. století. Filiální kostel farnosti Zbiroh.
Hlavní obrázek místa
Kostel ve Lhotě pod Radčem
© Jiří Špaček, 07/2015
Dnešní obec Lhota pod Radčem je prvně zmiňována r. 1352, během 14. století však často měnila přídomky a byla označována jako Vlčkova, Včelákova nebo Dlouhá. Dnes nese přídomek podle Radče, výrazného hřbetu Křivoklátské vrchoviny, pod nímž leží. Od počátku její známé historie tu stál kostel, který však byl i se vsí vypálen v průběhu třicetileté války. V dnešní obci je zachováno několik památek lidové architektury v podobě selských usedlostí, proto tu byla vyhlášena vesnická památková zóna. Obec leží mimo železniční síť, prochází tudy však silnice II/234 z Kařeza do Radnic. Prochází tu též červeně značená dálková turistická trasa od Zbiroha ke zbytkům hradu Mitrvald na hřebenu Radče a dále přes Holoubkov do Rokycan.
6.8. 2015
historie

Historie kostela sv. Filipa a Jakuba je známa od poloviny 14. století, gotická stavba však byla spolu se vsí vypálena během třicetileté války. Kostel se dočkal obnovy až na samotném konci 18. století. Kolem r. 1800 byl vystavěn do dnešní podoby v pozdním baroku s využitím zdiva původní gotické stavby. Masivní hranolová věž přiléhající od severu k presbytáři pochází z 1. poloviny 16. století. Dnešní kostel na rozlehlé svažité návsi je jednolodní stavba s obdélnou předsíní při jižní a západní straně lodi. Ve věži se v patře nad sakristií nachází oratoř, která se polokruhovým obloukem otevírá do presbytáře. Vnitřní zařízení, především hlavní oltář, dva boční a kazatelna, je historizující z poloviny 19. století. Starší je barokní socha sv. Anny ze 17. století a obraz sv. Jana Nepomuckého v rokokovém rámu z 2. poloviny 18. století. Kostel sv. Filipa a Jakuba je nyní kostelem filiálním ve farnosti Zbiroh. Bohoslužby se tu…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2 K-O, Academia 1978, a informace farnosti Zbiroh), 6.8. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 09 Politický okres Rokycanský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Lhota pod Radčem

Místa v okolí

 Radeč
 Rovný
 kaple se zvoničkou
 Čertova skála
 kostel sv. Štěpána
 Újezdec
 Zbiroh
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Terešov
 Doubravka
 Březina
 Březina
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 Třenická hora
 Řebřík
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Osek u Rokycan
 Svinná
 Svinná
 Na Vrchách
 Strašice
 kostel sv. Vavřince
 Ostrovecký mlýn
 Prašný Újezd
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Vimberk
 Komárov
 židovský hřbitov
 Zálužský hrad
 Kohoutov
 vodní hamr
 křížová cesta
 kaple
 Švédský most
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 kašna
 kašna
 radnice
 Černá mohyla
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Podmokly
 Chlumská stráň
 židovský hřbitov
 Fitzova vila
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Bušovice
 Chlukov
 větrný mlýn
 Skryjská jezírka
 Kokotsko
 Spálený mlýn
 sloup odsouzenců
 Žebrák
 synagoga
 pivovar
 Zvíkovec
 Hořovice
 Libštejn
 kostel sv. Rocha
 Hořovice
 Valdek
 Tři Trubky
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Točník
 Klabava
 Dvorec
 Kotel
 Bílý mlýn Kepka
 Kaceřov
 Bílá vila
 Liblín
 Krašov
 Veselá
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Rohy
 Záhorsko
 Dolní Hradiště
 dvůr Lednice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zbiroh
Náměstí TGM 133
338 08 Zbiroh
Tel: 731 619 669
http://www.farnostzbiroh.cz
rkradnicezbiroh@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12397
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama