Kostel sv. Filipa a Jakuba gotického původu doložen r. 1352, vypálen se vsí během třicetileté války. Obnoven pozdně barokně až kolem r. 1800 s využitím staršího gotického zdiva a věže ze 16. století. Vnitřní zařízení převážně historizující z poloviny 19. století. Filiální kostel farnosti Zbiroh.
Hlavní obrázek místa
Kostel ve Lhotě pod Radčem
© Jiří Špaček, 07/2015
Dnešní obec Lhota pod Radčem je prvně zmiňována r. 1352, během 14. století však často měnila přídomky a byla označována jako Vlčkova, Včelákova nebo Dlouhá. Dnes nese přídomek podle Radče, výrazného hřbetu Křivoklátské vrchoviny, pod nímž leží. Od počátku její známé historie tu stál kostel, který však byl i se vsí vypálen v průběhu třicetileté války. V dnešní obci je zachováno několik památek lidové architektury v podobě selských usedlostí, proto tu byla vyhlášena vesnická památková zóna. Obec leží mimo železniční síť, prochází tudy však silnice II/234 z Kařeza do Radnic. Prochází tu též červeně značená dálková turistická trasa od Zbiroha ke zbytkům hradu Mitrvald na hřebenu Radče a dále přes Holoubkov do Rokycan.
6.8. 2015
historie

Historie kostela sv. Filipa a Jakuba je známa od poloviny 14. století, gotická stavba však byla spolu se vsí vypálena během třicetileté války. Kostel se dočkal obnovy až na samotném konci 18. století. Kolem r. 1800 byl vystavěn do dnešní podoby v pozdním baroku s využitím zdiva původní gotické stavby. Masivní hranolová věž přiléhající od severu k presbytáři pochází z 1. poloviny 16. století. Dnešní kostel na rozlehlé svažité návsi je jednolodní stavba s obdélnou předsíní při jižní a západní straně lodi. Ve věži se v patře nad sakristií nachází oratoř, která se polokruhovým obloukem otevírá do presbytáře. Vnitřní zařízení, především hlavní oltář, dva boční a kazatelna, je historizující z poloviny 19. století. Starší je barokní socha sv. Anny ze 17. století a obraz sv. Jana Nepomuckého v rokokovém rámu z 2. poloviny 18. století. Kostel sv. Filipa a Jakuba je nyní kostelem filiálním ve farnosti Zbiroh. Bohoslužby se tu…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2 K-O, Academia 1978, a informace farnosti Zbiroh), 6.8. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 09 Politický okres Rokycanský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Lhota pod Radčem

Místa v okolí

 Radeč
 Rovný
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Štěpána
 Újezdec
 Zbiroh
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Terešov
 Doubravka
 Březina
 Březina
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 Třenická hora
 Řebřík
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Svinná
 Osek u Rokycan
 Svinná
 Na Vrchách
 Strašice
 kostel sv. Vavřince
 Ostrovecký mlýn
 Prašný Újezd
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Vimberk
 Komárov
 židovský hřbitov
 Zálužský hrad
 křížová cesta
 vodní hamr
 kaple
 Švédský most
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 kašna
 kašna
 radnice
 Černá mohyla
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Podmokly
 židovský hřbitov
 Fitzova vila
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Bušovice
 Chlukov
 Skryjská jezírka
 Kokotsko
 větrný mlýn
 Spálený mlýn
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Žebrák
 pivovar
 Zvíkovec
 Hořovice
 Libštejn
 kostel sv. Rocha
 Hořovice
 Valdek
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Tři Trubky
 Točník
 Dvorec
 Klabava
 Kotel
 Kaceřov
 Liblín
 Krašov
 Veselá
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Rohy
 Záhorsko
 Dolní Hradiště
 dvůr Lednice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zbiroh
Náměstí TGM 133
338 08 Zbiroh
Tel: 731 619 669
http://www.farnostzbiroh.cz
rkradnicezbiroh@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12397
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama