Farní kostel sv. Petra a Pavla z konce 13. století, renesančně přestavěný 1575–1581 Floriánem Griesbeckem. Součástí kostela je hřbitovní kaple s hrobkou, kde se nacházejí mumie rodiny Greisbecků z Griesbachu.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na kostel
© Zdeněk Holcingr, 12/2007
Z původního raně gotického kostela se po renesanční přestavbě zachovalo zdivo presbytáře a dolní části věže, část zdiva lodi a fragment jižního portálu. Kostel je jednolodní s pětibokým presbytářem a hranolovou lodí. Na jižní straně lodi je čtvercová hrobní kaple Griesbecků – dnes kaple Nejsvětějšího Srdce Páně. Hrobka je pod kaplí. Západní tříosé průčelí je zakončeno štítem, uprostřed je portál. Hlavní i boční průčelí jsou cihlové a neomítnuté, na jihu a severu jsou slepé arkády, v jižním průčelí je fragment zazděného gotického portálu. Zdi presbytáře, věže a schodiště pokrývá fasáda se sgrafity. Součástí hlavního oltáře je sousoší Zvěstování z počátku 16. století od tzv. Týneckého mistra. V kapli je vyřezávaný malovaný epitaf Floriana Griesbecka z roku 1593.
Ivka (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 2, Academia, Praha 1978), 2.3. 2008
historie

Kralovice patřily od roku 1183 k plaskému cisterciáskému klášteru. V roce 1289 jsou povýšeny na městys, roku 1547 na město. V průběhu 16. století patřily Kralovice Griesbeckům z Griesbachu, těm je ale v roce 1623 Ferdinand II. odňal a vrátil do majetku kláštera. Raně gotický kostel sv. Petra a Pavla (z konce 13. století) se připomíná jako farní v roce 1307. Florián Griesbeck z Briesbachu jej nechal v letech 1575–1581 renesančně přestavět. V roce 1868 byl zničený renesanční zděný štít nahrazen novým. Sgrafita pocházejí z opravy kostela v roce 1894.

Ivka (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 2, Academia, Praha 1978), 2.3. 2008

Půdorys místa


© Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 2, Academia, Praha 1978
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Kralovice

Místa v okolí

 kaple sv. Vojtěcha
 dvůr Hubenov
 židovský hřbitov
 dvůr Lednice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Blažeje
 Strachovice
 Šebíkov
 boží muka
 Angerbach
 smírčí kříž
 Zelený Důl
 Hluboký
 Žižkovo bojiště
 Dolní Hradiště
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Rohy
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Babina
 hradiště Koryta
 kostel sv. Prokopa
 smírčí kříž
 Schanigerův kříž
 Liblín
 Podbořánky
 železná huť
 Krašov
 lovecký pomník
 Plasy
 Otěvěky
 kaple sv. Marka
 Odlezelské jezero
 Smrk
 Libštejn
 Ondřejov
 Svatý Hubert
 kostel sv. Václava
 Tlestky
 Žihle
 Radost
 Černá Hať
 Plaveč
 kostel sv. Martina
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Viklan
 Boží kámen u Sosně
 Kaceřov
 Lom Soseň
 židovský hřbitov
 křížový kámen
 Chříč
 dvůr Kalec
 Krakovec
 Hůrky
 Třebekov
 celní kolo
 socha sv. Floriána
 Václavy
 Dědek a Bába
 Trpasličí díra
 Hasen-Marterl
 kostel sv. Vojtěcha
 boží muka
 smírčí kříže
 Chlumská stráň
 Svinná
 Svinná
 Zhoř
 Nový Dvůr
 dvůr Býkov
 Oráčov
 Kotaneč
 židovský hřbitov
 Hromnické jezírko
 Vyšohrad
 Mlýnský vrch
 Prašný Újezd
 Nouze
 Zvíkovec
 bývalý kříž
 Rabštejn nad Střelou
 Loreta
 silniční most
 socha sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Sychrov
 kaple sv. Rozálie
 kašna
 Jakšovský dům
 Na Vrchách
 kostel sv. Václava
 Radnice
 synagoga
 Pšovlky
 Malměřice
 kostel sv. Markéty
 Jablonná
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Senomaty
 Hrad na Babské skále
Základní informace místa
ID místa: 5877
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama