Přírodní památka Kařezské rybníky byla vyhlášena r. 1992 na rozloze 66,5 ha. Předmětem ochrany je soustava čtyř rybníků s mokřadním pobřežním porostem jako významných hnízdišť a tahových stanovišť vodních ptáků.
Hlavní obrázek místa
PP Kařezské rybníky
© Jiří Špaček, 07/2015
Obec Kařez je prvně doložena r. 1281. Prochází jí silnice II/605, která vede souběžně s dálnicí D5. Má na páteřní trati 170 z Prahy do Plzně nově vybudovanou železniční zastávku, která r. 2012 při výstavbě koridoru nahradila nevyhovující zrušené nádraží Zbiroh. Přírodní památka Kařezské rybníky je snadno dostupná od silnice spojující obce Kařez a Kařízek, stejně tak jako z obou železničních zastávek stejných názvů na trati 170. Od železniční zastávky Kařízek vede též červená značka směrem na Hořovice, která prochází chráněným územím mezi rybníky Hořejším Kařezským a Bechyňským.
1.8. 2015
historie

Přírodní památka Kařezské rybníky byla vyhlášena r. 1992 na rozloze 66,5 ha. Zahrnuje soustavu čtyř rybníků. Dva z nich jsou velké, Hořejší a Dolejší Kařezský, a jsou napájeny Zbirožským potokem. Dva menší, Bechyňský a Němec, napájejí jeho drobné pravostranné přítoky. Zajímavostí je, že největší z rybníků Dolejší Kařezský (23 ha) přetíná železniční trať a rozděluje ho na dvě části spojené průlivem pod přemostěním. Oblast se nachází jižně od obce Kařez v tzv. Hořovické brázdě na katastrálních územích Kařez, Kařízek a Cekov. Důvodem vyhlášení je ochrana rybníků jako hnízdiště a tahového stanoviště vodních ptáků. Vodní plocha rybníků je lemována pobřežním porostem s pestrou skladbou mokřadních rostlin, zejména kolem rybníků Bechyňského a Hořejšího Kařezského, kde ojediněle roste i kosatec sibiřský nebo orchidej prstnatec májový. Ze zajímavých druhů ptáků tu žije strnad rákosní, moudivláček lužní, pochop rákosní nebo bekasina…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací na tabuli Plzeňského kraje v místě), 2.8. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Kařez

Místa v okolí

 kostel sv. Štěpána
 Újezdec
 Doubravka
 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
 kaple se zvoničkou
 Komárov
 Rovný
 Třenická hora
 kostel sv. Martina
 Radeč
 Zálužský hrad
 Strašice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Řebřík
 Valdek
 Vimberk
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Chlukov
 židovský hřbitov
 Terešov
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 větrný mlýn
 Žebrák
 Tři Trubky
 Tihava
 vodní hamr
 kostel sv. Markéty
 Točník
 Švédský most
 Březina
 Ostrovecký mlýn
 Březina
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Ostrý
 kašna
 Jakšovský dům
 Radnice
 Záhorsko
 Osek u Rokycan
 kaple sv. Rozálie
 Otmíče
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Prašný Újezd
 křížová cesta
 Svinná
 Svinná
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 děkanství
 Dvorec
 Jince
 Rokycany
 Na Vrchách
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 Skryjská jezírka
 městské opevnění
 Fitzova vila
 Černá mohyla
 kostel sv. Ondřeje
 Podmokly
 kostel sv. Václava
 Lochovice
 Lochovice
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Drahlín
 židovský hřbitov
 Kotel
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Veselá
 muzeum Výtopna Zdice
 Mydlná
Základní informace místa
ID místa: 12372
Typ místa: voda
Podkategorie: rybník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama