Přírodní památka Kařezské rybníky byla vyhlášena r. 1992 na rozloze 66,5 ha. Předmětem ochrany je soustava čtyř rybníků s mokřadním pobřežním porostem jako významných hnízdišť a tahových stanovišť vodních ptáků.
Hlavní obrázek místa
PP Kařezské rybníky
© Jiří Špaček, 07/2015
Obec Kařez je prvně doložena r. 1281. Prochází jí silnice II/605, která vede souběžně s dálnicí D5. Má na páteřní trati 170 z Prahy do Plzně nově vybudovanou železniční zastávku, která r. 2012 při výstavbě koridoru nahradila nevyhovující zrušené nádraží Zbiroh. Přírodní památka Kařezské rybníky je snadno dostupná od silnice spojující obce Kařez a Kařízek, stejně tak jako z obou železničních zastávek stejných názvů na trati 170. Od železniční zastávky Kařízek vede též červená značka směrem na Hořovice, která prochází chráněným územím mezi rybníky Hořejším Kařezským a Bechyňským.
1.8. 2015
historie

Přírodní památka Kařezské rybníky byla vyhlášena r. 1992 na rozloze 66,5 ha. Zahrnuje soustavu čtyř rybníků. Dva z nich jsou velké, Hořejší a Dolejší Kařezský, a jsou napájeny Zbirožským potokem. Dva menší, Bechyňský a Němec, napájejí jeho drobné pravostranné přítoky. Zajímavostí je, že největší z rybníků Dolejší Kařezský (23 ha) přetíná železniční trať a rozděluje ho na dvě části spojené průlivem pod přemostěním. Oblast se nachází jižně od obce Kařez v tzv. Hořovické brázdě na katastrálních územích Kařez, Kařízek a Cekov. Důvodem vyhlášení je ochrana rybníků jako hnízdiště a tahového stanoviště vodních ptáků. Vodní plocha rybníků je lemována pobřežním porostem s pestrou skladbou mokřadních rostlin, zejména kolem rybníků Bechyňského a Hořejšího Kařezského, kde ojediněle roste i kosatec sibiřský nebo orchidej prstnatec májový. Ze zajímavých druhů ptáků tu žije strnad rákosní, moudivláček lužní, pochop rákosní nebo bekasina…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací na tabuli Plzeňského kraje v místě), 2.8. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Kařez

Místa v okolí

 kostel sv. Štěpána
 Újezdec
 Doubravka
 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
 kaple se zvoničkou
 Komárov
 Rovný
 Třenická hora
 kostel sv. Martina
 Radeč
 Zálužský hrad
 Strašice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Řebřík
 Valdek
 Vimberk
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Chlukov
 židovský hřbitov
 Terešov
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 větrný mlýn
 Žebrák
 Tři Trubky
 Tihava
 vodní hamr
 kostel sv. Markéty
 Točník
 Švédský most
 Březina
 Ostrovecký mlýn
 Březina
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Ostrý
 kašna
 Jakšovský dům
 Radnice
 Záhorsko
 Osek u Rokycan
 kaple sv. Rozálie
 Otmíče
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Prašný Újezd
 křížová cesta
 Svinná
 Svinná
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 děkanství
 Dvorec
 Jince
 Rokycany
 Na Vrchách
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 Skryjská jezírka
 městské opevnění
 Fitzova vila
 Černá mohyla
 kostel sv. Ondřeje
 Podmokly
 kostel sv. Václava
 Lochovice
 Lochovice
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Drahlín
 židovský hřbitov
 Kotel
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Veselá
 muzeum Výtopna Zdice
 Mydlná
Základní informace místa
ID místa: 12372
Typ místa: voda
Podkategorie: rybník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama