Kostel připomínán jako farní už r. 1348, r. 1728 zbarokizovaný. Po zřícení klenby r. 1841 opraven r. 1845 a přestavěn r. 1874. Chátrající stavba od r. 2004 v péči spolku nadšenců, do r. 2014 pořádány v její prospěch koncerty. Za kostelem dřevěná zvonice z r. 1845, u něj funkční hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Kostel pod Řebříkem se hřbitovem
© Jiří Špaček, 07/2015
Kostel má půdorys řeckého kříže s polokruhově ukončeným presbytářem obráceným k severu. Průčelí zdobí pilastry a segmentově ukončený štítový nástavec, vstupní portál se segmentovou římsou. Interiér plochostropý, ze zařízení kromě kostelních lavic zbyl jen panelový hlavní oltář s nástavcem a brankami z 1. poloviny 18. století a obrazem od J. Herzoga (19. stol.). Ze stejné doby je barokní kazatelna zdobená páskovou ornamentikou. Z obrazové výzdoby zachovány jen rámy. Náhrobní desky Protivců z Entenšlanku, posledních pánů na Řebříku, sem byly přemístěny roku 1844 ze hřbitova (nejstarší z r. 1490, znakové z r. 1574 a 1575). Zvonice za kostelem z r. 1845 je hranolová, dřevěná na zděné podezdívce, s nízkou stanovou střechou. Má velká, půlkruhově zakončená zvuková okna. Na hřbitov u kostela vede barokní brána, v areálu hřbitova je barokní márnice.
E.H. podle České, moravské a slezské zvonice, Karel Kuča, Libri 2001; Umělecké památky Čech 2., E. Poche a kol., Academia 1978, 16.3. 2013
historie

Severozápadně od obce Líšná pod skalním hřbetem, na kterém stával hrad Řebřík, se nacházela původně ves Řebřík nebo též Řebříky. Ves zpustla nejspíše současně s hradem, na němž hospodářsky a sociálně závisela. V 16. stol. již byla pustá. Dnes na jejím místě stojí jen kostel sv. Petra a Pavla, který je prvně zmiňován jako farní v roce 1348. Také k roku 1384 se zdejší kostel v seznamu far děkanství podbrdského uvádí jako farní. V době, kdy Řebřík patřil královské komoře, sem král Václav IV. dosazoval faráře. Roku 1555 se mluví o kostelíku „nad Lisstneym v těch pustinách ležícím". Původní kostel byl roku 1728 barokně přestavěn. Při přestavbách byl zřejmě využíván stavební materiál zaniklého hradu Řebřík. Dne 19. dubna 1841 se zřítila klenba, následkem toho bylo nutné odstranit střechu. Z kostela zůstaly stát pouze holé zdi a interiér byl ničen deštěm. Tehdy se obyvatelé Líšné obrátili na nadřízené úřady s žádostí, aby byl…  číst dále

Eva Svobodová (muzeum Zbiroh) a Pavel P., E.H. podle Umělecké památky Čech 2., E. Poche a kol., Academia 1978, aktualizace Jiří Špaček 2015), 15.3. 2013

Komentáře

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Líšná

Místa v okolí

 Řebřík
 kostel sv. Václava
 Kohoutov
 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
 Čertova skála
 Ostrovecký mlýn
 Třenická hora
 Újezdec
 kostel sv. Martina
 Terešov
 větrný mlýn
 Skryjská jezírka
 Rovný
 židovský hřbitov
 pivovar
 Doubravka
 Žebrák
 Točník
 Podmokly
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 Zálužský hrad
 Týřov
 Prašný Újezd
 Záhorsko
 Zvíkovec
 Radeč
 Hřebečníky
 Chlumská stráň
 Komárov
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 Hořovice
 kostel sv. Štěpána
 Tihava
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 kaple se zvoničkou
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Svinná
 Svinná
 Otmíče
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Propadený zámek
 rozhledna Máminka
 kostel sv. Václava
 Chříč
 kašna
 synagoga
 Jakšovský dům
 Radnice
 muzeum Výtopna Zdice
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Martina
 Leontýn
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Ostrý
 Valdek
 židovský hřbitov
 Lochovice
 Březina
 Krašov
 kostel sv. Tomáše
 Na Vrchách
 Březina
 kostel sv. Prokopa
 Zhoř
 Plešivec
 Krakovec
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Osek u Rokycan
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Dřevíč
Kontaktní informace
Oživování kostela sv. Petra a Pavla na Zbirožsku o. s.
Josef a Klára Dvořákovi
Sládkova 211
338 08 Zbiroh
Tel: (+420) 777 684 731
http://www.petrapavel.org/
info@petrapavel.org
Základní informace místa
ID místa: 11154
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama