Zchátralý barokní zámek. Za hraběte Martina Allemana z počátku 18. stol. je první zpráva o zámku, svobodný pán ze Stillfriedu na Terešově v letech 1815–1832 patrový zámek snížil a přestavěl do dnešní podoby. Dnešní fasáda z nedávné doby.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Vítek 03/2006
Ves Prašný Újezd, nyní místní část obce Mlečice, leží na silnici II/233 Rakovník – Plzeň, 8 km severovýchodně od Radnic. Zámek najdeme na začátku zástavby vpravo, při vjezdu od Zvíkovce. Stojí v rohu hospodářského dvora. V současnost je zámek opuštěný a chátrá. Veřejnosti není přístupný. Autobusem je ves dostupná jak z Rokycan, tak z Plzně i Radnice. V okolí můžeme navštívit zámek ve Zbirohu nebo hezké a romantické údolí řeky Berounky od Plzně až k Berounu s celou řadou hradů, zámků a zřícenin.
Pavel Vítek, 23.3. 2006
historie

Dějiny vsi Prašný Újezd jsou nejasné, až do 18. století byla rozdělená ves součástí větších panství a existence samostatného panského sídla je do té doby spíše nepravděpodobná. Opěrný pilíř v jihozápadním nároží, považovaný některými autory za zbytek předpokládané starší tvrze, je prokazatelně mladšího data. Teprve v letech 1738-1741 byly doposud odloučené díly spojeny v jeden celek, spravovaný ze zámku nedávno postaveného hrabaty ze Štampachu. Krátce poté držel Prašný Újezd hrabě Martin Alleman, který zřídil v zámku kapli, to je také první zpráva o zámku. Podle tradice byl tehdy barokní zámek jednopatrový a měl štíhlou věžičku. Po r. 1713 se majitelé často střídali. Svobodný pán ze Stillfriedu na Terešově, jemuž panství se vsí patřilo v letech 1815–1832, dal zámek snížit na přízemní, rovněž s věžičkou. R. 1875 byl Prašný Újezd připojen k Liblínu. Zámek je obdélné přízemní stavení s vysokou mansardovou střechou. Korunní římsa je…  číst dále

Pavel Vítek & Zany, 23.3. 2006

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Prašný Újezd

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Terešov
 Svinná
 Svinná
 Podmokly
 Zvíkovec
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Markéty
 Chříč
 Krašov
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 dvůr Rohy
 Radnice
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Rozálie
 Libštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Liblín
 Rovný
 Řebřík
 kostel sv. Martina
 Zbiroh
 Na Vrchách
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Hřebečníky
 Slabce
 Radeč
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Dolní Hradiště
 dvůr Lednice
 Týřov
 Krakovec
 Újezdec
 Kaceřov
 kostel sv. Vavřince
 Březina
 Angerbach u Kožlan
 Zhoř
 Březina
 kaple se zvoničkou
 Babina
 hradiště Koryta
 Třenická hora
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Doubravka
 Strachovice
 kostel sv. Štěpána
 Radost
 větrný mlýn
 Spálený mlýn
 kaple sv. Vojtěcha
 Propadený zámek
 Osek u Rokycan
 Bušovice
 Všetaty
 dvůr Hubenov
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 Zálužský hrad
 Zelený Důl
 Velká Buková
 Komárov
 Hluboký
 Dolanský Mlýn
 Věžka
Základní informace místa
ID místa: 4020
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama