Zchátralý barokní zámek. Za hraběte Martina Allemana z počátku 18. stol. je první zpráva o zámku, svobodný pán ze Stillfriedu na Terešově v letech 1815–1832 patrový zámek snížil a přestavěl do dnešní podoby. Dnešní fasáda z nedávné doby.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Vítek 03/2006
Ves Prašný Újezd, nyní místní část obce Mlečice, leží na silnici II/233 Rakovník – Plzeň, 8 km severovýchodně od Radnic. Zámek najdeme na začátku zástavby vpravo, při vjezdu od Zvíkovce. Stojí v rohu hospodářského dvora. V současnost je zámek opuštěný a chátrá. Veřejnosti není přístupný. Autobusem je ves dostupná jak z Rokycan, tak z Plzně i Radnice. V okolí můžeme navštívit zámek ve Zbirohu nebo hezké a romantické údolí řeky Berounky od Plzně až k Berounu s celou řadou hradů, zámků a zřícenin.
Pavel Vítek, 23.3. 2006
historie

Dějiny vsi Prašný Újezd jsou nejasné, až do 18. století byla rozdělená ves součástí větších panství a existence samostatného panského sídla je do té doby spíše nepravděpodobná. Opěrný pilíř v jihozápadním nároží, považovaný některými autory za zbytek předpokládané starší tvrze, je prokazatelně mladšího data. Teprve v letech 1738-1741 byly doposud odloučené díly spojeny v jeden celek, spravovaný ze zámku nedávno postaveného hrabaty ze Štampachu. Krátce poté držel Prašný Újezd hrabě Martin Alleman, který zřídil v zámku kapli, to je také první zpráva o zámku. Podle tradice byl tehdy barokní zámek jednopatrový a měl štíhlou věžičku. Po r. 1713 se majitelé často střídali. Svobodný pán ze Stillfriedu na Terešově, jemuž panství se vsí patřilo v letech 1815–1832, dal zámek snížit na přízemní, rovněž s věžičkou. R. 1875 byl Prašný Újezd připojen k Liblínu. Zámek je obdélné přízemní stavení s vysokou mansardovou střechou. Korunní římsa je…  číst dále

Pavel Vítek & Zany, 23.3. 2006

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Prašný Újezd

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Terešov
 Svinná
 Svinná
 Podmokly
 Zvíkovec
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Markéty
 Chříč
 Krašov
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 dvůr Rohy
 Radnice
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Rozálie
 Libštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Liblín
 Rovný
 Řebřík
 kostel sv. Martina
 Zbiroh
 Na Vrchách
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Hřebečníky
 Slabce
 Radeč
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Dolní Hradiště
 dvůr Lednice
 Týřov
 Krakovec
 Újezdec
 Kaceřov
 kostel sv. Vavřince
 Březina
 Angerbach u Kožlan
 Zhoř
 Březina
 kaple se zvoničkou
 Babina
 hradiště Koryta
 Třenická hora
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Doubravka
 Strachovice
 kostel sv. Štěpána
 Radost
 větrný mlýn
 Spálený mlýn
 kaple sv. Vojtěcha
 Propadený zámek
 Osek u Rokycan
 Bušovice
 Všetaty
 dvůr Hubenov
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 Zálužský hrad
 Zelený Důl
 Velká Buková
 Komárov
 Hluboký
 Dolanský Mlýn
 Věžka
Základní informace místa
ID místa: 4020
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama