Václav Diviš Misseron z Lissonu r.1723 postavil barokní zámek. Koncem 60.let 20.stol. zámek adaptován a jeho barokní charakter zcela zlikvidován.
Hlavní obrázek místa
Zámek z bývalého nádvoří
© Pavel Vítek 03/2006
Terešov se nachází 9 km severozápadně od Zbirohu. Zámek najdeme na začátku obce vlevo, při vjezdu od Drahoňova Újezdu. Autobusem je obec dostupná jak z Rokycan, tak z Plzně i Radnice. Zámek po mnoha přestavbách, zejména v šedesátých letech 20. stol. ztratil zcela svůj původně barokní ráz a nyní již ani moc zámek nepřipomíná. Veřejnosti není přístupný, je v něm umístěn Výchovný ústav pro mládež. V okolí můžeme navštívit zámek ve Zbirohu a nebo hezké a romantické údolí řeky Berounky od Plzně až k Berounu z celou řadou hradů, zámků a zřícenin.
Pavel Vítek, 22.3. 2006
historie

Historický přehled

Nejstarší zmínka o Terešovu je z r. 1379. Odtud vzešel rod Kořenských z Terešova, který se sice připomíná až r. 1411, ale určitě byl starší. Za Kořenských byla v Terešově postavena tvrz, prameny však neuvádějí kdy. R. 1544 si dal Terešov zapsat do zemských desek Vratislav z Mitrovic a tehdy se prvně připomíná terešovská tvrz. V 16. stol. tvrz i celá ves zpustly, protože Terešov přestal být střediskem panství. Samostatným statkem se stal až v r. 1616 za Běšinů Z Běšin. V r. 1716 koupil Terešov Václav Diviš Misseron z Lissonu a dal na místě tvrze postavit r. 1723 barokní zámek. V r. 1737 drželi Terešov Strojetičtí ze Strojetic. Panství však měli v držení jen do r. 1763. Od té doby se majitelé velmi často střídali. V současnosti je v zámku umístěn Výchovný ústav mládeže.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 22.3. 2006

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Terešov

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Ostrovecký mlýn
 Prašný Újezd
 Podmokly
 Rovný
 Svinná
 Svinná
 Zbiroh
 Řebřík
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Skryjská jezírka
 Zvíkovec
 Hřešihlavy
 kostel sv. Václava
 Radeč
 kostel sv. Václava
 kašna
 synagoga
 Jakšovský dům
 Újezdec
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Martina
 Chříč
 Třenická hora
 kaple se zvoničkou
 Krašov
 Na Vrchách
 Hřebečníky
 kostel sv. Martina
 Doubravka
 Týřov
 Libštejn
 dvůr Rohy
 Březina
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Liblín
 Březina
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 židovský hřbitov
 pivovar
 Žebrák
 Točník
 Zálužský hrad
 kostel sv. Rocha
 Kaceřov
 Dolní Hradiště
 Krakovec
 kostel sv. Vavřince
 Zhoř
 dvůr Lednice
 Komárov
 Osek u Rokycan
 Propadený zámek
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Angerbach u Kožlan
 Spálený mlýn
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 Bušovice
 Hořovice
 židovský hřbitov
 Kokotsko
 Leontýn
 Strachovice
 Valdek
Základní informace místa
ID místa: 4015
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama