Václav Diviš Misseron z Lissonu r.1723 postavil barokní zámek. Koncem 60.let 20.stol. zámek adaptován a jeho barokní charakter zcela zlikvidován.
Hlavní obrázek místa
Zámek z bývalého nádvoří
© Pavel Vítek 03/2006
Terešov se nachází 9 km severozápadně od Zbirohu. Zámek najdeme na začátku obce vlevo, při vjezdu od Drahoňova Újezdu. Autobusem je obec dostupná jak z Rokycan, tak z Plzně i Radnice.
Zámek po mnoha přestavbách, zejména v šedesátých letech 20. stol. ztratil zcela svůj původně barokní ráz a nyní již ani moc zámek nepřipomíná.
Veřejnosti není přístupný, je v něm umístěn Výchovný ústav pro mládež.
V okolí můžeme navštívit zámek ve Zbirohu a nebo hezké a romantické údolí řeky Berounky od Plzně až k Berounu z celou řadou hradů, zámků a zřícenin.
Pavel Vítek, 22.3. 2006

  historie

  Historický přehled
  Nejstarší zmínka o Terešovu je z r. 1379. Odtud vzešel rod Kořenských z Terešova, který se sice připomíná až r. 1411, ale určitě byl starší. Za Kořenských byla v Terešově postavena tvrz, prameny však neuvádějí kdy. R. 1544 si dal Terešov zapsat do zemských desek Vratislav z Mitrovic a tehdy se prvně připomíná terešovská tvrz. V 16. stol. tvrz i celá ves zpustly, protože Terešov přestal být střediskem

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 22.3. 2006
  Stavební popis
  Jednopatrový zámek obdélníkového půdorysu s mansardovou střechou. Celá zámecká disposice je komponovaná na podélnou osu, která vychází od jižního vjezdu mezi dvěma zahradnickými domky a směřuje alejí na střed zámku. Střed zámeckého průčelí prolamuje tato osa dovnitř, kdežto v zadním průčelí vytlačuje ven převýšený rizalit, ukončený trojúhelníkovým štítem. Koncem 60.let 20. stol. byl zámek

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 22.3. 2006

  Vložit do oblíbených
  Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Terešov

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 4015
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 22.3.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama