Babina

V Dubinách, Kozí hrádek
Hradiště Babina je známo odborné veřejnosti teprve od roku 1940, ale zkoumáno je teprve od 80. let dvacátého století. Nálezy keramiky datují archeologové do doby bronzové. Patří k nejméně prozkoumaným archeologickým lokalitám u nás.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 12/2018
Hradiště Babina je známo od roku 1940, kdy zde jsou uváděny spečené valy na ostrožně v poloze "V Dubinách". Údolí řeky Střely bylo osídleno již od pravěku, ale až do osmdesátých let minulého století bylo na okraji zájmu archeologů. Teprve v tomto období zde zkoumali řadu lokalit manželé Baštovi. Ti nalezli v zářezu cesty soubor keramiky datované do pozdní doby bronzové. K dalšímu ohledání a geodetickému zaměření došlo až v roce 2000, o devět let později zde nalezl zlomky pravěké keramiky hledač kovů, určené později spolu s dalšími nálezy archeology Petrem Menšíkem a Hanou Hrubou do doby bronzové. V roce 2000 se k zajímavému svědectví přihlásil majitel chaty stojící na ostrohu, že jeho otec nalezl při hloubení jámy pro sklep zbytky spálené zemní dřevěné konstrukce. Současně prý jeho strýc vzpomínal na nález několika "zelených kovových předmětů, připomínajících sekery". Ty se do současnosti nezachovaly. Hradiště Babina je málo prozkoumaným místem našich dějin.
Prudký Martin podle Encyklopedie Keltů v Čechách - J. Waldhauser, Současný stav poznání hradiště Babina a Koryta v povodí řeky Střely _ P. Menšík, M. Metlička, H. Hrubá, J. Hrubý, M. Augustýnová, 30.12. 2018

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Dolní Hradiště

Místa v okolí

 hradiště Koryta
 Dolní Hradiště
 Radost
 dvůr Lednice
 Liblín
 Kaceřov
 Libštejn
 Třebekov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Vojtěcha
 Hromnické jezírko
 dvůr Rohy
 dvůr Býkov
 železná huť
 Šebíkov
 Plasy
 Krašov
 kostel sv. Prokopa
 Na Vrchách
 dvůr Hubenov
 Ondřejov
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Svinná
 Svinná
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 Radnice
 kašna
 Jakšovský dům
 kostel sv. Václava
 Spálený mlýn
 synagoga
 židovský hřbitov
 Angerbach
 boží muka
 smírčí kříž
 kostel sv. Blažeje
 Strachovice
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 Věžka
 Chlumská stráň
 Bušovice
 smírčí kříž
 Prašný Újezd
 kostel sv. Martina
 Odlezelské jezero
 Zelený Důl
 Chříč
 Čertův mlýn
 Hluboký
 Březina
 Žižkovo bojiště
 Bílý mlýn Kepka
 Březina
 synagoga
 Bílá vila
 Hrad na Babské skále
 kolomazná pec
 Černá Hať
 Dolní Bělá
 Vyšohrad
 Schanigerův kříž
 židovský hřbitov
 Kokotsko
 Krkavec
 dvůr Kalec
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Krakovec
 Osek u Rokycan
 kaolinový důl
 židovský hřbitov
 Zhoř
 Kotaneč
 Kyjov
 Rabštejn nad Střelou
 židovský hřbitov
 socha sv. Barbory
 Loreta
 silniční most
 Sychrov
 Komberk
Základní informace místa
ID místa: 14083
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama