Hradiště Babina je známo odborné veřejnosti teprve od roku 1940, ale zkoumáno je teprve od 80. let dvacátého století. Nálezy keramiky datují archeologové do doby bronzové. Patří k nejméně prozkoumaným archeologickým lokalitám u nás.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 12/2018
Hradiště Babina je známo od roku 1940, kdy zde jsou uváděny spečené valy na ostrožně v poloze "V Dubinách". Údolí řeky Střely bylo osídleno již od pravěku, ale až do osmdesátých let minulého století bylo na okraji zájmu archeologů. Teprve v tomto období zde zkoumali řadu lokalit manželé Baštovi. Ti nalezli v zářezu cesty soubor keramiky datované do pozdní doby bronzové. K dalšímu ohledání a geodetickému zaměření došlo až v roce 2000, o devět let později zde nalezl zlomky pravěké keramiky hledač kovů, určené později spolu s dalšími nálezy archeology Petrem Menšíkem a Hanou Hrubou do doby bronzové. V roce 2000 se k zajímavému svědectví přihlásil majitel chaty stojící na ostrohu, že jeho otec nalezl při hloubení jámy pro sklep zbytky spálené zemní dřevěné konstrukce. Současně prý jeho strýc vzpomínal na nález několika "zelených kovových předmětů, připomínajících sekery". Ty se do současnosti nezachovaly. Hradiště Babina je málo prozkoumaným místem našich dějin.
Prudký Martin podle Encyklopedie Keltů v Čechách - J. Waldhauser, Současný stav poznání hradiště Babina a Koryta v povodí řeky Střely _ P. Menšík, M. Metlička, H. Hrubá, J. Hrubý, M. Augustýnová, 30.12. 2018
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Dolní Hradiště

Místa v okolí

 hradiště Koryta
 Dolní Hradiště
 Radost
 dvůr Lednice
 Liblín
 Kaceřov
 Třebekov
 Libštejn
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Vojtěcha
 Hromnické jezírko
 dvůr Rohy
 dvůr Býkov
 železná huť
 Šebíkov
 Plasy
 Krašov
 kostel sv. Prokopa
 Na Vrchách
 dvůr Hubenov
 Ondřejov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 Hřešihlavy
 Svinná
 Svinná
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 kašna
 Jakšovský dům
 Radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Spálený mlýn
 Angerbach u Kožlan
 boží muka
 smírčí kříž
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Martina
 Strachovice
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 Věžka
 smírčí kříž
 Bušovice
 Prašný Újezd
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Martina
 Zelený Důl
 Chříč
 Čertův mlýn
 Hluboký
 Žižkovo bojiště
 Březina
 Březina
 synagoga
 Hrad na Babské skále
 kolomazná pec
 Dolní Bělá
 Černá Hať
 Schanigerův kříž
 židovský hřbitov
 Kokotsko
 Krkavec
 dvůr Kalec
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Krakovec
 Osek u Rokycan
 kaolinový důl
 židovský hřbitov
 Kotaneč
 Zhoř
 Kyjov
 Rabštejn nad Střelou
 židovský hřbitov
 Loreta
 silniční most
 Sychrov
 Komberk
Základní informace místa
ID místa: 14083
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama