Zámek, postavený koncem 18. st., poč. 19. st. za Wurmbrandtů klasicistně přestavěn. Po r. 1948 majetkem JZD a neudržován. Dvoukřídlá budova, původně s trojosým rizalitem a zdobená pilastry a římsami.
Hlavní obrázek místa
Nádvorní průčelí zámku
© Filip Matoušek 12/2001

Historie a popis zámku

Tzv. Nový zámek vznikl ve Svinné jako náhrada starší a tehdy již nevyhovující tvrze nejspíše v průběhu druhé poloviny 18. století, zřejmě v souvislosti s celkovou přestavbou starého poplužního dvora, zámecká budova však nebyla zcela dokončena. Na počátku 19. století za hraběte Wurmbrandta byl zámek klasicistně přestavěn na obdélnou patrovou budovu s kratšími bočními křídly, obyvatelné však tehdy bylo jen křídlo hlavní, sloužící většinou jako obydlí zaměstnanců dvora. Hlavní průčelí budovy se třinácti okenními osami zdobí i dnes patrný mělký trojosý rizalit, fasády jsou členěny pilastry a římsami zdobenými okny. V části přízemí budovy byl ale později umístěn cukrovar a sýpka. Po roce 1948 byla budova majetkem JZD v Kladrubech a to se o ní „postaralo“ tak, že došlo k její úplné devastaci. K dnešnímu dni již zmizela dveře i okna a opadala většina omítek. Děravou střechou do objektu zatéká a bohužel je již staticky narušeno i obvodové zdivo. Naděje na záchranu zámku sice stále existuje, náklady potřebné na celkovou rekonstrukci se ovšem odhadují na téměř 40 milionů korun.
© J. Úlovec (Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, II. díl, LIBRI 2005), 25.3. 2006

Půdorys místa


© J. Úlovec (Encyklopedie českých tvrzí, III. díl, ARGO 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

  • 2006

    Rozpadající se zámek v katastrofálním stavu.

  • 2011

    Zámek má majitele, probíhá celková rekonstrukce

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Hlohovice

Místa v okolí

 Svinná
 kostel sv. Markéty
 Hřešihlavy
 Prašný Újezd
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Radnice
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 Chlumská stráň
 Libštejn
 Terešov
 kostel sv. Martina
 Na Vrchách
 Liblín
 Krašov
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Rohy
 Podmokly
 kostel sv. Prokopa
 Kaceřov
 Dolní Hradiště
 Zvíkovec
 Rovný
 Ostrovecký mlýn
 Březina
 Chříč
 Radeč
 Březina
 dvůr Lednice
 Čertova skála
 Babina
 hradiště Koryta
 Zbiroh
 Skryjská jezírka
 Spálený mlýn
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Mikuláše
 Radost
 Kohoutov
 Řebřík
 Bušovice
 kostel sv. Vavřince
 Třebekov
 Angerbach
 Osek u Rokycan
 Újezdec
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Hromnické jezírko
 Kamýk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Krakovec
 Hřebečníky
 Kokotsko
 kostel sv. Štěpána
 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 Zhoř
 dvůr Býkov
 Strachovice
 Dolanský Mlýn
 Týřov
 Třenická hora
 Doubravka
 dvůr Hubenov
 Věžka
 Čertův mlýn
 kostel sv. Blažeje
 Červený Hrádek
 Chlum u Plzně
 boží muka
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 4018
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama