Barokní kaple byla postavena r. 1725 dle návrhu arch. Jana Blažeje Santini-Aichela. Stavbu zadal patrně plaský cisterciácký klášter, kterému obec patřila a pro který Santini zbudoval mnoho staveb. Pův. malá trojboká kaple byla při přestavbě r. 1865 rozšířena přístavbou nové obdélné lodě.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 7/2009
Původně trojboká kaple (1725) byla roku 1865 přístavbou změněna v průčelní věž nové obdélné stavby. Věž s konvexně vypnutými stěnami, střecha je jehlancová, prohnutá, se zvoničkou. Stěny jsou členěny nikami a obdélným vpadlým polem, nároží spárována horizontálně. Loď s obdélnými, polokruhem zakončenými okny, a obdélným portálem s polokruhovým světlíkem. Interiér zaklenut valeně segmentovou klenbou.
E. Horáková podle Umělecké památky Čech 2., Emanuel Poche a kol., Academia 1978, 21.11. 2012
historie

Barokní kaple v obci Nadryby byla postavena roku 1725. Je typickou ukázkou tvorby významného českého architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Obec Nadryby patřila plaskému cisterciáckému klášteru, pro který - za opata Eugena J. J. Tyttla - zbudoval Jan Blažej Santini-Aichel větší počet velkých a významných i drobných staveb. Původně trojboká kaple, postavená v roce 1725, byla při přestavbě roku 1865 upravena na průčelní trojbokou věž se zvonicí, k níž byla přistavěna nová obdélná stavba.

Alena Volná, E. Horáková podle Umělecké památky Čech 2., Emanuel Poche a kol., Academia 1978, 29.11. 2010

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Nadryby

Místa v okolí

 Spálený mlýn
 Bušovice
 Bílý mlýn Kepka
 Na Vrchách
 Bílá vila
 Dolanský Mlýn
 Kokotsko
 Věžka
 Kaceřov
 Březina
 Březina
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Rozálie
 Hromnické jezírko
 Radnice
 Osek u Rokycan
 Jakšovský dům
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Třebekov
 Radost
 Čertův mlýn
 Klabava
 Červený Hrádek
 dvůr Býkov
 Libštejn
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Černá mohyla
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 Labšovský mlýn
 kašna
 křížová cesta
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 Fitzova vila
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 kaple
 kostel sv. Jiří
 Svinná
 hradiště Koryta
 Babina
 Svinná
 Liblín
 Dolní Hradiště
 Hrad na Babské skále
 kolomazná pec
 Radeč
 kostel sv. Mikuláše
 Kunčin Hrádek
 kostel Všech svatých
 kaple se zvoničkou
 Kotel
 Pivovarské muzeum
 masné krámy
 Černá věž
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Západočeské muzeum
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Petra
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Lednice
 Krkavec
 Korandův dům
 kostel Všech svatých
 dvůr Rohy
 Hřešihlavy
 Velká synagoga
 židovský hřbitov
 Betlémská kaple
 židovský hřbitov
 Sylvánský vrch
 Rovný
 Prašný Újezd
 Veselá
 Krašov
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Terešov
 Tyršův most
 Chlumská stráň
 Švédský most
 vodní hamr
 železná huť
 Dvorec
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Vimberk
 Plasy
 Litice
 Podmokly
 Zvíkovec
 Ondřejov
Základní informace místa
ID místa: 9580
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama