Soukromou expozici letecké a vojenské techniky otevřel p. Karel Tarantík r. 1993. Mezi vystavenými exponáty je přibl. 60 průzkumných, stíhacích i bombardovacích letounů, vrtulníků a cca 16 tanků a další vojen. techniky a řada rarit (letoun F-104, Mirage III R, filmová maketa stíhačky Spitfire).
Hlavní obrázek místa
Iljušin Il-14
© František Kinař, 05/2012
Air park se nachází ve Zruči u Plzně, 5 km severně od Plzně. Air park – soukromá sbírka techniky – je určena příznivcům letadel a vojenské techniky. Najdete zde 22 typů letadel včetně několika rarit (např. F-104, CF-104D, Mirage III R, SMB-2, Su-7U, MiG-21 č.1207, trup letadla C-3A) a výstavu obrněné techniky (tanky, děla, obrněnci), především historických tanků z 2. světové války. Velkou atrakcí pro návštěvníky je také model stíhačky Spitfire z filmu Tmavomodrý svět.
František Kinař, http://www.airpark.wz.cz, 1.5. 2012
turistické

vstupné: dospělí 100,- Kč děti 50,- Kč prohlídka letadla Iljušin Il-14 s průvodkyní-stevardkou 20,- Kč Průvodkyně vás seznámí s historií letadla s možností nastoupit do prostoru posádky a kapitána. Prohlídka je možná o víkendech a denně v obd. letních prázdnin. fotografování a pořizování videozáznamu ZDARMA

1.5. 2012

historie

Soukromou expozici letecké a vojenské techniky Air Park otevřel ve Zruči u Plzně r. 1993 pan Karel Tarantík. Mezi vystavenými exponáty průzkumných, stíhacích i bombardovacích letounů, vrtulníků, tanků, děl a další vojenské techniky zaujme letoun F-104 s přezdívkou „Starfighter“, který patří mezi rarity (dále CF-104D, Mirage III R, SMB-2, Su-7U, MiG-21 č.1207) nebo maketa legendární stíhačky Spitfire, na které létali čeští letci v Anglii za I. a II. světové války. Tato maketa byla použita při natáčení filmu Tmavomodrý svět. Řada exponátů je přístupná a návštěvníci si mohou vyzkoušet pocit pilota MIG 21MA, obrněného ruského tanku T-34 č. 212 (otáčí věží, periskopy, zaměřovač) nebo si sednout do Z35 „Čmeláka“ a dalších strojů. V expozici je 62 různých letadel a kolem 16 kusů tanků, děl atp. Na celou expozici dohlíží kamenná socha J. V. Stalina, která stávala v Plzni na Anglickém nábřeží (arch. Richard F. Podzemný) – slavnostně…  číst dále

www.airpark.wz.cz, www.socharstvi.info, 30.7. 2012

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Zruč

Místa v okolí

 Čertův mlýn
 kolomazná pec
 Věžka
 Dolanský Mlýn
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Jiří
 Hromnické jezírko
 dvůr Býkov
 Krkavec
 Kunčin Hrádek
 Červený Hrádek
 Sylvánský vrch
 Třebekov
 Černá věž
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 masné krámy
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 Velká synagoga
 Spálený mlýn
 Betlémská kaple
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 kostel sv. Mikuláše
 Kyjov
 Radost
 Bušovice
 Malesice
 Kokotsko
 Křimice
 Kaceřov
 kaolinový důl
 Tyršův most
 Komberk
 Klabava
 hradiště Koryta
 Čeminy
 Babina
 Na Vrchách
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Nekmíř
 Litice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Osek u Rokycan
 Dolní Hradiště
 Březina
 Březina
 Libštejn
 Dolní Bělá
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Černá mohyla
 Vrtba
 Radyně
 železná huť
 městské opevnění
 Jakšovský dům
 Muchkovský mlýn
 kašna
 Radnice
 kašna
 synagoga
 Labšovský mlýn
 Fitzova vila
 židovský hřbitov
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 kostel sv. Václava
 Štěnovice
 Frumštejn
 židovský hřbitov
 radnice
 křížová cesta
 mariánský sloup
 synagoga
 Rokycany
 kaple
 Liblín
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Lednice
 Kotel
 Svinná
 Svinná
 dvůr Rohy
 Veselá
 kostel sv. Josefa
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Mydlná
Kontaktní informace
Karel Tarantík
Druztová 15
330 07 Druztová
Tel: (+420) 606 283 320; (+420) 377 824 560
http://www.airpark.wz.cz
lubruzek@raz-dva.cz
Základní informace místa
ID místa: 10809
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama