Soukromou expozici letecké a vojenské techniky otevřel p. Karel Tarantík r. 1993. Mezi vystavenými exponáty je přibl. 60 průzkumných, stíhacích i bombardovacích letounů, vrtulníků a cca 16 tanků a další vojen. techniky a řada rarit (letoun F-104, Mirage III R, filmová maketa stíhačky Spitfire).
Hlavní obrázek místa
Iljušin Il-14
© František Kinař, 05/2012
Air park se nachází ve Zruči u Plzně, 5 km severně od Plzně. Air park – soukromá sbírka techniky – je určena příznivcům letadel a vojenské techniky. Najdete zde 22 typů letadel včetně několika rarit (např. F-104, CF-104D, Mirage III R, SMB-2, Su-7U, MiG-21 č.1207, trup letadla C-3A) a výstavu obrněné techniky (tanky, děla, obrněnci), především historických tanků z 2. světové války. Velkou atrakcí pro návštěvníky je také model stíhačky Spitfire z filmu Tmavomodrý svět.
František Kinař, http://www.airpark.wz.cz, 1.5. 2012
turistické

vstupné: dospělí 100,- Kč děti 50,- Kč prohlídka letadla Iljušin Il-14 s průvodkyní-stevardkou 20,- Kč Průvodkyně vás seznámí s historií letadla s možností nastoupit do prostoru posádky a kapitána. Prohlídka je možná o víkendech a denně v obd. letních prázdnin. fotografování a pořizování videozáznamu ZDARMA

1.5. 2012

historie

Soukromou expozici letecké a vojenské techniky Air Park otevřel ve Zruči u Plzně r. 1993 pan Karel Tarantík. Mezi vystavenými exponáty průzkumných, stíhacích i bombardovacích letounů, vrtulníků, tanků, děl a další vojenské techniky zaujme letoun F-104 s přezdívkou „Starfighter“, který patří mezi rarity (dále CF-104D, Mirage III R, SMB-2, Su-7U, MiG-21 č.1207) nebo maketa legendární stíhačky Spitfire, na které létali čeští letci v Anglii za I. a II. světové války. Tato maketa byla použita při natáčení filmu Tmavomodrý svět. Řada exponátů je přístupná a návštěvníci si mohou vyzkoušet pocit pilota MIG 21MA, obrněného ruského tanku T-34 č. 212 (otáčí věží, periskopy, zaměřovač) nebo si sednout do Z35 „Čmeláka“ a dalších strojů. V expozici je 62 různých letadel a kolem 16 kusů tanků, děl atp. Na celou expozici dohlíží kamenná socha J. V. Stalina, která stávala v Plzni na Anglickém nábřeží (arch. Richard F. Podzemný) – slavnostně…  číst dále

www.airpark.wz.cz, www.socharstvi.info, 30.7. 2012

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Zruč

Místa v okolí

 Čertův mlýn
 kolomazná pec
 Věžka
 Dolanský Mlýn
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Jiří
 Hromnické jezírko
 dvůr Býkov
 Krkavec
 Kunčin Hrádek
 Červený Hrádek
 Sylvánský vrch
 Třebekov
 Pivovarské muzeum
 Černá věž
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 masné krámy
 městské opevnění
 Bílý mlýn Kepka
 Západočeské muzeum
 Velká synagoga
 Spálený mlýn
 Bílá vila
 Betlémská kaple
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 kostel sv. Mikuláše
 Kyjov
 Radost
 Bušovice
 Malesice
 sousoší Piety
 Kokotsko
 socha sv. Josefa
 venkovský dům
 Křimice
 Kaceřov
 kaolinový důl
 Tyršův most
 Komberk
 Klabava
 hradiště Koryta
 Čeminy
 Babina
 Stará Plzeň
 Na Vrchách
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Nekmíř
 Litice
 židovský hřbitov
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Osek u Rokycan
 Dolní Hradiště
 Březina
 Březina
 Libštejn
 Dolní Bělá
 Všeruby
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Vrtba
 Černá mohyla
 Radyně
 železná huť
 městské opevnění
 Jakšovský dům
 Muchkovský mlýn
 kašna
 Radnice
 kašna
 synagoga
 Labšovský mlýn
 Fitzova vila
 židovský hřbitov
 Frumštejn
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 kostel sv. Václava
 Štěnovice
 Rokycany
 židovský hřbitov
 radnice
 křížová cesta
 mariánský sloup
 synagoga
 kaple
 Liblín
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Lednice
 Kotel
 Svinná
 Svinná
 dvůr Rohy
 Veselá
 kostel sv. Josefa
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Mydlná
Kontaktní informace
Karel Tarantík
Druztová 15
330 07 Druztová
Tel: (+420) 606 283 320; (+420) 377 824 560
http://www.airpark.wz.cz
lubruzek@raz-dva.cz
Základní informace místa
ID místa: 10809
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama