Barokní kostel sv. Jana Nepomuckého v Liblíně byl založen r. 1751 pův. jako kaple, která však již r. 1754 byla změněna na farní kostel. Orientovaná stavba má půlkruhový presbytář se sakristií a nízkou věž s typickou barokní bání v západním průčelí. Ze zámku vede na oratoř zděný most.
Hlavní obrázek místa
Kostel Liblín
© Jiří Špaček, 08/2015
Ves Liblín je prvně zmiňována r. 1180 a od 13. století je uváděna jako majetek kláštera benediktinek u sv. Jiří na Pražském hradě. Když byl po r. 1360 nedaleko vybudován hrad Libštejn, stala se součástí panství k němu příslušejícímu. Za husitských válek byla vypálena při obléhání hradu, ale od poloviny 16. století za vlády Valdštejnů se místní tvrz stala jejich sídlem místo Libštejna. Po opětovném zničení za třicetileté války došlo k novému rozkvětu v 18. století, kdy byl založen barokní kostel a tvrz se změnila na zámek. V r. 1904 byl Liblín povýšen na městys a tento jeho status byl obnoven v dubnu 2014. V r. 1929 tu byl vybudován most přes Berounku jako důležitá spojnice obou břehů, po níž prochází silnice II/232 z Rokycan do Kozojed. Městys má dnes asi 300 obyvatel a je vyhledávaným rekreačním místem. Prochází jím též dálková, červeně značená turistická cesta, která sleduje pravý břeh Berounky od Plzně až do Skryjí, kde přechází na druhý břeh.
7.9. 2015
historie

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Liblíně je orientovaná barokní stavba, která byla v letech 1751-1752 původně založena jako kaple, ale v r. 1754 byla změněna na farní kostel. Socha téhož světce byla r. 1753 postavena na návsi. Jednolodní kostel má půlkruhový presbytář se sakristií při severní straně a nízkou věž s typickou barokní bání v západním průčelí. V presbytáři i v lodi jsou rovné stropy. Na jižní straně je v lodi jednoduchá dřevěná oratoř, k níž vede ze sousedního zámku zděný most. Zařízení kostela pochází vesměs od sochaře F. Rottera z let 1753-1754, což se týká především kazatelny, hlavního oltáře i oltářů bočních. Obraz pro hlavní oltář vytvořil Jan Václav Spitzer r. 1753, obrazy pro boční oltáře pak v téže době lounský malíř Anton F. Smichaeus. Liblínský kostel sv. Jana Nepomuckého je filiálním kostelem ve farnosti Radnice-Zbiroh a konají se tu pravidelné bohoslužby, zejména s ohledem na existenci…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2 K-O, Academia 1978, a informace farnosti Radnice-Zbiroh), 7.9. 2015

Komentáře

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Liblín

Místa v okolí

 Liblín
 kostel sv. Mikuláše
 Libštejn
 Dolní Hradiště
 dvůr Rohy
 dvůr Lednice
 Krašov
 Babina
 hradiště Koryta
 Kaceřov
 Hřešihlavy
 kostel sv. Prokopa
 Svinná
 Svinná
 židovský hřbitov
 Radost
 kaple sv. Vojtěcha
 kašna
 kaple sv. Rozálie
 Jakšovský dům
 kostel sv. Václava
 Radnice
 Chlumská stráň
 synagoga
 Na Vrchách
 kostel sv. Vavřince
 Prašný Újezd
 Třebekov
 kostel sv. Markéty
 Angerbach
 židovský hřbitov
 Chříč
 kostel sv. Martina
 Hromnické jezírko
 dvůr Hubenov
 židovský hřbitov
 Hrad na Babské skále
 dvůr Býkov
 Strachovice
 Zvíkovec
 Spálený mlýn
 Šebíkov
 Terešov
 Podmokly
 železná huť
 Březina
 Březina
 Krakovec
 Plasy
 Bušovice
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 kostel sv. Blažeje
 Ostrovecký mlýn
 Zelený Důl
 boží muka
 židovský hřbitov
 Dolanský Mlýn
 smírčí kříž
 Hluboký
 Ondřejov
 Zhoř
 Radeč
 Rovný
 Věžka
 Bílý mlýn Kepka
 kostel sv. Mikuláše
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 smírčí kříž
 Čertova skála
 Schanigerův kříž
 Podbořánky
 Odlezelské jezero
 Čertův mlýn
 kaple se zvoničkou
 kolomazná pec
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Krkavec
 kostel sv. Štěpána
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Radnice-Zbiroh
Náměstí Kašpara Šternberka 131
338 28 Radnice
Tel: 371 785 413
http://www.farnostzbiroh.cz
rkfradnicezbiroh@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12457
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama