Ostrovecký roubený Zímův mlýn na Zbirožském potoce, zvaný „klepáč“, byl postaven v 2. polovině 18. století. Celodřevěný vodní mlýn se šindelovou střechou je unikátní technickou památkou.
Hlavní obrázek místa
Mlýn
© Vlky, Jirka Čížek
Ostrovecký roubený mlýn se šindelovou střechou, také zvaný klapák nebo klepáč, je v současné době šetrně rekonstruován. Náhon nemá mlýnské kolo. Unikátní technická památka.
28.5. 2002
historie

Ostrovecký roubený Zímův mlýn, zvaný „klepáč“, je jedním ze soustavy čtyř mlýnů na Zbirožském potoce. Byl postaven v 2. polovině 18. století. Celodřevěný vodní mlýn se šindelovou (dříve doškovou) střechou je unikátní technickou památkou. V současnosti prochází rekonstrukcí.

28.9. 2011

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Ostrovec

Místa v okolí

 Kohoutov
 Skryjská jezírka
 Podmokly
 Terešov
 Řebřík
 židovský hřbitov
 Zvíkovec
 Prašný Újezd
 Chlumská stráň
 Čertova skála
 kostel sv. Václava
 Zbiroh
 kostel sv. Mikuláše
 Týřov
 Hřebečníky
 židovský hřbitov
 Rovný
 Hřešihlavy
 Chříč
 Svinná
 Svinná
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Újezdec
 kostel sv. Markéty
 Třenická hora
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Radeč
 Krašov
 pivovar
 Žebrák
 Doubravka
 kostel sv. Václava
 kašna
 synagoga
 Jakšovský dům
 Radnice
 Točník
 Propadený zámek
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Rocha
 dvůr Rohy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Zhoř
 Krakovec
 kaple se zvoničkou
 Zálužský hrad
 Záhorsko
 kostel sv. Mikuláše
 Liblín
 Libštejn
 kostel sv. Štěpána
 Na Vrchách
 Všetaty
 Leontýn
 Velká Buková
 Březina
 rozhledna Máminka
 Komárov
 Březina
 synagoga
 Hořovice
 sloup odsouzenců
 Angerbach
 Hořovice
 Tihava
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Křivoklát
 kostel sv. Petra
 židovský hřbitov
 Strachovice
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 Žižkovo bojiště
 Bušovice
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 1043
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.11.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama