Železniční most byl uveden do provozu r. 1899 společně s úsekem železniční trati Rakovník-Mladotice. Délka mostu je 105 m, půlkruhové oblouky mají rozpětí 12,5 m. Výška mostu je 25,7 m. Použité konstrukční řešení stavby je v Čechách poměrně vzácné.
Hlavní obrázek místa
Pohled ze strany
Neměl jsem mnoho času sejít dolů, takže alespoň pohled na část konstrukce z boku.
© basnik 09/2005
Tento zajímavý most se nachází na trati ČD 162 (Rakovník - Kralovice - Mladotice), kousek před zastávkou Strachovice, ve směru od Rakovníka. Je z něj pěkný výhled na údolí Javornického potoka. Po této trati nejezdí příliš mnoho vlaků, proto když prostudujete jízdní řád, můžete se bez obav vydat přes most (je patrné, že to místní dělají běžně) - mějte však na paměti, že tam nemáte co dělat a že i když je tam "dvacítka", neznamená to, že vlak uhne... K mostu se dá od zastávky dostat buďto chůzí po trati (pozor na vlak, jsou tam zářezy a zde je již 60 km/h), nebo přes přejezd po lesní cestě směrem doleva od zastávky a na první křižovatce po další lesní cestě doprava. Takto se objevíte rovněž přímo u mostu.
26.9. 2005
historie

Železniční most byl uveden do provozu r. 1899 společně s úsekem železniční trati Rakovník-Mladotice, most se klene přes údolí Javornice. Délka mostu je 105 m, půlkruhové oblouky mají rozpětí 12,5 m. Výška mostu je 25,7 m. Použité konstrukční řešení stavby – kombinace ocelové konstrukce, kamenných kleneb, příhradového vazníku s horní mostovkou a obloukovou dolní pásnicí – je v Čechách vzácné.

29.9. 2011

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Strachovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 Angerbach
 kostel sv. Vavřince
 Zelený Důl
 Hluboký
 dvůr Hubenov
 Smrk
 lovecký pomník
 kostel sv. Blažeje
 Svatý Hubert
 Otěvěky
 kaple sv. Marka
 Václavy
 Hůrky
 kostel sv. Prokopa
 Podbořánky
 Lom Soseň
 Schanigerův kříž
 Plaveč
 Trpasličí díra
 boží muka
 Krakovec
 Hasen-Marterl
 socha sv. Floriána
 Tlestky
 kaple sv. Vojtěcha
 smírčí kříž
 dvůr Lednice
 dvůr Rohy
 Krašov
 celní kolo
 Zhoř
 Oráčov
 Viklan
 kostel sv. Mikuláše
 Chříč
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 smírčí kříže
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Šebíkov
 Pšovlky
 kostel sv. Vojtěcha
 Liblín
 Dolní Hradiště
 křížový kámen
 zatopený lom
 Odlezelské jezero
 kaple
 Hřešihlavy
 Žihle
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Francouzský kříž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Babina
 hradiště Koryta
 Tobiášův vrch
 Chlumská stráň
 smírčí kříž
 Bílenec
 Nouze
 Libštejn
 Senomaty
 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 Mlýnský vrch
 Zvíkovec
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Selský dub
 smírčí kříž
 Šprymberk
 Dědek a Bába
 Baba
 synagoga
 Petrohrad
 bývalý kříž
 železná huť
 kostel sv. Jiří
 Plasy
 pivovar
 bývalý lom
 Kolešovice
 Černá Hať
 Prašný Újezd
 dvůr Kalec
 Svinná
 Podmokly
 kostel sv. Martina
 Svinná
 Malměřice
 Ondřejov
 kaple
 kostel sv. Anny
 Nový Dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 Kapucín
 kostel sv. Martina
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 radnice
 Olešná
 mariánský sloup
 sokolovna
 synagoga
 socha T. G. Masaryka
 dům cisterciáků
 Samsonův dům
 Vysoká brána
 Pražská brána
 bojiště u Rakovníka
 židovský hřbitov
 Ostrovecký mlýn
 Terešov
 Hlavačov
 Vidhostice
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 3481
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama