Barokní kostel Nejsvětější Trojice v Hlohovicích postaven jako novostavba v letech 1727-1734 podle plánů Frant. Ignáce Prée. Stavba obrácená kněžištěm k západu prodloužena r. 1861 o nový presbytář. Kolem hřbitov. Přístup řešen průchodem v přízemí zvonice. Chátrající stavba církví nevyužívána.
Hlavní obrázek místa
Kostel Hlohovice
© Jiří Špaček, 08/2015
Obec Hlohovice leží na silnici II/233 z Radnic do Zvíkovce a zcela mimo železniční síť. Neprocházejí tudy ani turisticky značené cesty nebo značené cyklotrasy. Dominantu obce tvoří na jejím západním okraji kostel, přestože jde prakticky o bezvěžovou stavbu. Krásný pohled se na něj otevírá od jihu přes mělké údolí Hlohovického potoka.
26.8. 2015
historie

V obci Hlohovice, která se prvně připomíná v roce 1374, ve středověku kostel nikdy nebyl. O jeho vybudování se zasloužil až v 18. století zdejší rodák Ludvík Jíša, který se domohl jako znamenitý ekonom a polnohospodář ve službách vysoké šlechty značného majetku. V letech 1727-1734 nechal na západním okraji obce postavit kostel Nejsvětější Trojice, k němuž vypracoval projekt barokní architekt a stavitel František Ignác Prée. František Ignác Prée byl žákem proslulého architekta Františka Maxmiliána Kaňky a spolupracovníkem Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Po r. 1731 působil zejména ve službách Fürstenbergů na křivoklátských panstvích, kde přestavěl nebo postavil řadu venkovských kostelů. Kostel v Hlohovicích je orientován opačně než bylo zvykem, tedy presbytářem k západu a průčelím k východu, ke směru příchodu návštěvníků od vsi. Stavba je jednolodní s obdélnou lodí posazenou napříč osy kostela. Na protilehlé straně trojboce…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1 A-J, Academia 1977, a informace obce), 26.8. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Hlohovice

Místa v okolí

 Svinná
 Svinná
 kostel sv. Markéty
 Prašný Újezd
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kašna
 synagoga
 Hřešihlavy
 Terešov
 Jakšovský dům
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Martina
 Na Vrchách
 Libštejn
 Podmokly
 Rovný
 Ostrovecký mlýn
 Krašov
 Liblín
 dvůr Rohy
 Zvíkovec
 kostel sv. Mikuláše
 Radeč
 Březina
 kostel sv. Prokopa
 Chříč
 Březina
 Zbiroh
 Kaceřov
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Hradiště
 Skryjská jezírka
 Řebřík
 kaple se zvoničkou
 dvůr Lednice
 Újezdec
 Babina
 kostel sv. Václava
 Spálený mlýn
 hradiště Koryta
 Osek u Rokycan
 Bušovice
 Radost
 kostel sv. Vavřince
 Hřebečníky
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kostel sv. Štěpána
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Angerbach u Kožlan
 Třebekov
 Třenická hora
 Krakovec
 Doubravka
 Týřov
 Kokotsko
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Hromnické jezírko
 Zhoř
 kaple sv. Vojtěcha
 Strachovice
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 dvůr Hubenov
 Červený Hrádek
 kostel sv. Blažeje
Základní informace místa
ID místa: 12442
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama