Barokní kostel Nejsvětější Trojice v Hlohovicích postaven jako novostavba v letech 1727-1734 podle plánů Frant. Ignáce Prée. Stavba obrácená kněžištěm k západu prodloužena r. 1861 o nový presbytář. Kolem hřbitov. Přístup řešen průchodem v přízemí zvonice. Chátrající stavba církví nevyužívána.
Hlavní obrázek místa
Kostel Hlohovice
© Jiří Špaček, 08/2015
Obec Hlohovice leží na silnici II/233 z Radnic do Zvíkovce a zcela mimo železniční síť. Neprocházejí tudy ani turisticky značené cesty nebo značené cyklotrasy. Dominantu obce tvoří na jejím západním okraji kostel, přestože jde prakticky o bezvěžovou stavbu. Krásný pohled se na něj otevírá od jihu přes mělké údolí Hlohovického potoka.
26.8. 2015
historie

V obci Hlohovice, která se prvně připomíná v roce 1374, ve středověku kostel nikdy nebyl. O jeho vybudování se zasloužil až v 18. století zdejší rodák Ludvík Jíša, který se domohl jako znamenitý ekonom a polnohospodář ve službách vysoké šlechty značného majetku. V letech 1727-1734 nechal na západním okraji obce postavit kostel Nejsvětější Trojice, k němuž vypracoval projekt barokní architekt a stavitel František Ignác Prée. František Ignác Prée byl žákem proslulého architekta Františka Maxmiliána Kaňky a spolupracovníkem Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Po r. 1731 působil zejména ve službách Fürstenbergů na křivoklátských panstvích, kde přestavěl nebo postavil řadu venkovských kostelů. Kostel v Hlohovicích je orientován opačně než bylo zvykem, tedy presbytářem k západu a průčelím k východu, ke směru příchodu návštěvníků od vsi. Stavba je jednolodní s obdélnou lodí posazenou napříč osy kostela. Na protilehlé straně trojboce…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1 A-J, Academia 1977, a informace obce), 26.8. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Hlohovice

Místa v okolí

 Svinná
 Svinná
 kostel sv. Markéty
 Prašný Újezd
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kašna
 synagoga
 Hřešihlavy
 Terešov
 Jakšovský dům
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 Chlumská stráň
 kostel sv. Martina
 Na Vrchách
 Libštejn
 Podmokly
 Rovný
 Ostrovecký mlýn
 Krašov
 Liblín
 Zvíkovec
 dvůr Rohy
 Radeč
 kostel sv. Mikuláše
 Čertova skála
 Březina
 Chříč
 kostel sv. Prokopa
 Březina
 Zbiroh
 Kaceřov
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Hradiště
 Kohoutov
 Skryjská jezírka
 Řebřík
 kaple se zvoničkou
 dvůr Lednice
 Újezdec
 Babina
 kostel sv. Václava
 Spálený mlýn
 hradiště Koryta
 Osek u Rokycan
 Bušovice
 Radost
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kostel sv. Vavřince
 Hřebečníky
 Angerbach
 kostel sv. Štěpána
 židovský hřbitov
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Třebekov
 Třenická hora
 Krakovec
 Týřov
 Doubravka
 Kokotsko
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Hromnické jezírko
 Zhoř
 kaple sv. Vojtěcha
 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 Strachovice
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 dvůr Hubenov
 Propadený zámek
 Červený Hrádek
 kostel sv. Blažeje
Základní informace místa
ID místa: 12442
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama