Zřícenina tvrze přestavěné na zámek v počátku 17. století. Založena rodinou Vchynských z Vchynic. Za majitelů Hildprantů zámek opuštěn, od roku 1754 sloužil hospodářským a zemědělským účelům.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 06/2007
Jedna z mála věcí, která se ze zámku zachovala, byla rytina z roku 1800 (viz. fotogalerie). Ukazuje Zhoř jako mohutnou vysokou stavbu s dlouhým parkem. Dnešní podoba zámku je velmi odlišná. Na ruině zámku je sice vidět její někdejší mohutnost a výška, ale dnes je téměř ze všech stran zastavěná hospodářskými budovami. Pouze na zdech zámku se dochovaly fragmenty fresek, bohužel jsou téměř zaniklé. Místo dnes slouží soukromým účelům a tudíž je nepřístupné.
Samuel Hubáček , 19.1. 2010
historie

Historie zámku Zhoř

První zmínka o tvrzi ve Zhoři pochází z počátku 17. století. Tehdy si tu majitel vesnice Zhoř, Adam Vchynský z Vchynic, nechal vystavět tvrz. Po roce 1620 mu byl ale majetek zabaven a o tři roky později jej koupil František de Couries. V roce 1672 získal tvrz i statky Emanuel Hildprant z Ottenhausenu. Právě ten nechal tvrz ve Zhoři přestavět na zámek. Bohužel, jméno architekta se nám nedochovalo. Po smrti Emanuela Hildpranta převzal panství jeho syn, jehož jméno taktéž neznáme. V roce 1754 současný majitel zámku, Karel Josef Hildprant, zakoupil Slabce a usídlil se na tamním zámku. Od té doby zůstala Zhoř víceméně opuštěná. Nejprve sloužila jako radnice, posléze zde byly zbudovány kanceláře pro císařské úředníky a roku 1876 byla část zámku stržena a zbytek přestavěn na cukrovar, později na lihovar a na sýpku. Od té doby sloužil zámek ve Zhoři k hospodářským a zemědělským účelům a zchátral velmi rychle.

Samuel Hubáček , leták Hrad Krakovec, 19.1. 2010

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Zhoř

Místa v okolí

 Krakovec
 židovský hřbitov
 Slabce
 kostel sv. Mikuláše
 Chříč
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kateřiny
 Václavy
 Všetaty
 kostel sv. Štěpána
 Angerbach
 Zvíkovec
 kostel sv. Vavřince
 Hřebečníky
 Senomaty
 smírčí kříž
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 Strachovice
 Hůrky
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 Podmokly
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Krašov
 Chlumská stráň
 sokolovna
 pivovar
 radnice
 kaple sv. Rocha
 socha T. G. Masaryka
 mariánský sloup
 dům cisterciáků
 židovský hřbitov
 Pražská brána
 Smrk
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 Pšovlky
 Trpasličí díra
 Skryjská jezírka
 židovský hřbitov
 Hřešihlavy
 Týřov
 kostel Všech svatých
 Lom Soseň
 Hasen-Marterl
 dvůr Rohy
 Boží kámen u Sosně
 bojiště u Rakovníka
 lovecký pomník
 kostel sv. Martina
 Svatý Hubert
 Olešná
 socha sv. Floriána
 Prašný Újezd
 Zelený Důl
 Hlavačov
 Francouzský kříž
 Oráčov
 Propadený zámek
 Hluboký
 Ostrovecký mlýn
 Velká Buková
 pivovar
 Kolešovice
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Mikuláše
 Plaveč
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Kohoutov
 Otěvěky
 dvůr Lednice
 Liblín
 Svinná
 Terešov
 Svinná
 kaple sv. Marka
 Tlestky
 Husův sbor
 celní kolo
 kaple
 Železniční muzeum
 zatopený lom
 boží muka
 smírčí kříže
 Libštejn
 kaple sv. Vojtěcha
 Dolní Hradiště
 Tobiášův vrch
 Řebřík
 Bílenec
 Šprymberk
 Babina
 hradiště Koryta
 větrný mlýn
Základní informace místa
ID místa: 8702
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama