Kostel sv. Jana Křtitele je gotického původu ze 14. stol. Byl barokně obnoven r. 1769 a pak novobarokně přestavěn po požáru v letech 1890-1896. Dlouhodobě neudržovaná a církví nevyužívaná stavba v malé osadě je v havarijním stavu a trvale uzavřena. Interiér je poloprázdný.
Hlavní obrázek místa
Kostel Vojenice
© Jiří Špaček, 08/2015
Vojenice, historicky doložené již r. 1352, jsou dnes jen malou, zapomenutou osadou o 7 domcích a s hospodářským dvorem, který je zmodernizován a užíván zemědělskou společností. Žije tu jen několik obyvatel. Vojenice jsou částí obce Kladruby, která leží asi 1 km severně. Nacházejí se u silnice III. třídy západně od silnice II/233 mezi Hlohovicemi a Prašným Újezdem. Upozorňuje na ně jen věž kostela, vyčnívající z hustého stromoví.
6.9. 2015
historie

Ves Vojenice je prvně písemně doložena k roku 1352 a gotický kostel sv. Jana Křtitele tu stál jistě již v roce 1358. Za husitských válek byl zničen a místní fara zanikla. Později byl zřejmě opraven, ale v roce 1769 již byl tak sešlý, že musel být stržen a v barokním slohu vybudován v podstatě do dnešní velikosti. Pohroma ale přišla ještě jednou. Kostel roku 1885 vyhořel od blesku a škoda byla tak rozsáhlá, že byl znovu zprovozněn až v roce 1897. Obnovovací práce v novobarokním slohu v letech 1890-1896 řídil arch. Josef Podhájský. Původní hřbitov kolem kostela již dříve zanikl. Kostel je jednolodní s pravoúhle uzavřeným presbytářem, sakristií po severní straně a překvapivě masivní věží v západním průčelí s ozdobnou cibulovou bání. Novobarokní vnitřní vybavení bylo pořízeno v době po požáru. Při požáru byl zničen křídový oltář, v jehož středu byl zobrazen apokalyptický Bůh Otec a na křídlech výjevy…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4 T-Ž, Academia 1982), 6.9. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Kladruby

Místa v okolí

 Svinná
 Svinná
 Prašný Újezd
 židovský hřbitov
 Hřešihlavy
 Chlumská stráň
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Terešov
 kostel sv. Václava
 Radnice
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Krašov
 kaple sv. Rozálie
 Libštejn
 dvůr Rohy
 Podmokly
 Liblín
 kostel sv. Mikuláše
 Zvíkovec
 kostel sv. Prokopa
 Ostrovecký mlýn
 Chříč
 kostel sv. Martina
 Na Vrchách
 Rovný
 Dolní Hradiště
 Kaceřov
 Čertova skála
 Skryjská jezírka
 dvůr Lednice
 Radeč
 Březina
 Kohoutov
 Zbiroh
 Březina
 Řebřík
 kostel sv. Mikuláše
 Babina
 hradiště Koryta
 kostel sv. Vavřince
 Angerbach
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 židovský hřbitov
 kaple se zvoničkou
 Hřebečníky
 Krakovec
 Radost
 Újezdec
 kostel sv. Václava
 Spálený mlýn
 židovský hřbitov
 Zhoř
 Třebekov
 Týřov
 Bušovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Osek u Rokycan
 Strachovice
 Hromnické jezírko
 Třenická hora
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Kamýk
 Doubravka
 dvůr Hubenov
 Kokotsko
 kostel sv. Martina
 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 Zelený Důl
 Propadený zámek
 Hluboký
 kostel sv. Blažeje
 boží muka
 Čertův mlýn
 Velká Buková
 Chlum u Plzně
Základní informace místa
ID místa: 12455
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama