Kostel sv. Jana Křtitele je gotického původu ze 14. stol. Byl barokně obnoven r. 1769 a pak novobarokně přestavěn po požáru v letech 1890-1896. Dlouhodobě neudržovaná a církví nevyužívaná stavba v malé osadě je v havarijním stavu a trvale uzavřena. Interiér je poloprázdný.
Hlavní obrázek místa
Kostel Vojenice
© Jiří Špaček, 08/2015
Vojenice, historicky doložené již r. 1352, jsou dnes jen malou, zapomenutou osadou o 7 domcích a s hospodářským dvorem, který je zmodernizován a užíván zemědělskou společností. Žije tu jen několik obyvatel. Vojenice jsou částí obce Kladruby, která leží asi 1 km severně. Nacházejí se u silnice III. třídy západně od silnice II/233 mezi Hlohovicemi a Prašným Újezdem. Upozorňuje na ně jen věž kostela, vyčnívající z hustého stromoví.
6.9. 2015
historie

Ves Vojenice je prvně písemně doložena k roku 1352 a gotický kostel sv. Jana Křtitele tu stál jistě již v roce 1358. Za husitských válek byl zničen a místní fara zanikla. Později byl zřejmě opraven, ale v roce 1769 již byl tak sešlý, že musel být stržen a v barokním slohu vybudován v podstatě do dnešní velikosti. Pohroma ale přišla ještě jednou. Kostel roku 1885 vyhořel od blesku a škoda byla tak rozsáhlá, že byl znovu zprovozněn až v roce 1897. Obnovovací práce v novobarokním slohu v letech 1890-1896 řídil arch. Josef Podhájský. Původní hřbitov kolem kostela již dříve zanikl. Kostel je jednolodní s pravoúhle uzavřeným presbytářem, sakristií po severní straně a překvapivě masivní věží v západním průčelí s ozdobnou cibulovou bání. Novobarokní vnitřní vybavení bylo pořízeno v době po požáru. Při požáru byl zničen křídový oltář, v jehož středu byl zobrazen apokalyptický Bůh Otec a na křídlech výjevy…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4 T-Ž, Academia 1982), 6.9. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Kladruby

Místa v okolí

 Svinná
 Svinná
 Prašný Újezd
 židovský hřbitov
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Terešov
 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 Krašov
 kaple sv. Rozálie
 Libštejn
 dvůr Rohy
 Podmokly
 Liblín
 kostel sv. Mikuláše
 Zvíkovec
 kostel sv. Prokopa
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Martina
 Chříč
 Na Vrchách
 Rovný
 Dolní Hradiště
 Kaceřov
 Skryjská jezírka
 dvůr Lednice
 Radeč
 Březina
 Zbiroh
 Březina
 Řebřík
 kostel sv. Mikuláše
 Babina
 hradiště Koryta
 kostel sv. Vavřince
 Angerbach u Kožlan
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 židovský hřbitov
 kaple se zvoničkou
 Hřebečníky
 Krakovec
 Radost
 kostel sv. Václava
 Újezdec
 Spálený mlýn
 židovský hřbitov
 Zhoř
 Třebekov
 Týřov
 kaple sv. Vojtěcha
 Bušovice
 Osek u Rokycan
 Strachovice
 Hromnické jezírko
 Třenická hora
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Kamýk
 Doubravka
 dvůr Hubenov
 Kokotsko
 kostel sv. Martina
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 Zelený Důl
 Hluboký
 kostel sv. Blažeje
 boží muka
 Čertův mlýn
 Velká Buková
 Chlum u Plzně
Základní informace místa
ID místa: 12455
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama