Zaniklý a patrně nedostavěný hrad na Babské skále nad obcí Pajzov. Znatelný nedokončený příkop, v zadní části jádra stopy po úpravách skalního povrchu. Bez písemných zmínek.
Hlavní obrázek místa
Vrchol skály
© Prudký Martin, 02/2004
K hradu se nejlépe dostaneme z Pajzova u Vejvanova (v bývalém okrese Rokycany) po lesní cestě. Nezbytné je použití turistické mapy.
Prudký Martin , 17.8. 2009
historie

Zaniklý a patrně nedostavěný hrad na Babské skále stál na výrazném skalním suku. Přístup na něj byl přeťat nedokončeným příkopem, před nímž byl vyházen z vyhloubeného materiálu val. Stupňovitá podoba příkopu svědčí o postupném hloubení. V zadní části jádra nalezneme stopy po úpravách skalního povrchu. Písemné zmínky o hradu mlčí a můžeme se dnes domnívat, že jeho stavba měla souvislost s nalezišti železné rudy v okolí a je tedy refugiem-dočasným opevněným sídlem. Pro badatele je zajímavý hlavně proto, že vydává svědectví o prvé fázi výstavby malého hradu.

Prudký Martin , 17.8. 2009

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Vejvanov

Místa v okolí

 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Rovný
 Radeč
 kostel sv. Václava
 kašna
 synagoga
 Jakšovský dům
 Radnice
 kostel sv. Martina
 Terešov
 kaple sv. Rozálie
 Svinná
 Svinná
 Čertova skála
 Prašný Újezd
 kaple se zvoničkou
 Březina
 Na Vrchách
 Zbiroh
 Březina
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Ostrovecký mlýn
 Újezdec
 Hřešihlavy
 Chlumská stráň
 Řebřík
 kostel sv. Štěpána
 Podmokly
 Libštejn
 Osek u Rokycan
 Kohoutov
 kostel sv. Václava
 Zvíkovec
 židovský hřbitov
 Liblín
 Kamýk
 Doubravka
 Třenická hora
 Skryjská jezírka
 Kaceřov
 Krašov
 kostel sv. Mikuláše
 Bušovice
 Spálený mlýn
 dvůr Rohy
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Chříč
 Kokotsko
 kostel sv. Prokopa
 Dolní Hradiště
 křížová cesta
 Muchkovský mlýn
 Labšovský mlýn
 kaple
 masné krámy
 děkanství
 Černá mohyla
 Rokycany
 kašna
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Fitzova vila
 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Vimberk
 dvůr Lednice
 Zálužský hrad
 Babina
 Komárov
 větrný mlýn
 Klabava
 Radost
 hradiště Koryta
 Hřebečníky
 Týřov
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
 Červený Hrádek
Základní informace místa
ID místa: 8157
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama