Terešovský židovský hřbitov byl založen u potoka asi 0,5 km východně od osady Bílá Skála, dnes části Terešova, nejspíše r. 1623. V r. 1768 byl rozšířen a ohrazen. Dnes se na opuštěném a zdevastovaném hřbitově nachází asi 300 náhrobků, vesměs povalených a zarostlých vegetací.
Hlavní obrázek místa
Terešovský židovský hřbitov
© Jiří Špaček, 08/2015
Židovský hřbitov je situován asi 2 km jihozápadně při úzké asfaltové silničce odbočující bez označení jižně od Terešova k osadě Bílá Skála, a to jižně po přejezdu Terešovského potoka. Bílá Skála je dnes místní částí Terešova s necelou dvacítkou obyvatel a leží na jeho katastru. Ze svažité návsi vycházejí třemi směry úzké silničky, avšak nenajdete tu žádné ukazatele směru. Židovský hřbitov byl údajně založen na přelomu 17. a 18. století, nicméně některé věrohodné prameny uvádějí již rok 1623. Z toho roku totiž pocházejí tzv. Knihy Haskary, které byly knihami židovského dobročinného spolku Pohřební bratrstvo v Terešově, dnes uložené v Židovském muzeu v Praze. Hřbitov údajně vznikl v místech, kde byli za vlády Jagellonců kolem roku 1520 pohřbeni Židé prchající z Prahy před epidemií moru, když nebyli kvůli obavám z nákazy vpuštěni do vsi. Některé rodiny se však přece jen v Terešově a v okolních obcích trvale usadily. Poté bylo založeno i pohřební bratrstvo a vznikla tak první židovská náboženská obec na Rokycansku. Za plat odváděný vrchnosti byli Židé v obcích trpěni a chráněni, neboť zmíněného r. 1623 terešovská vrchnost dovolila na tom místě, kde byly první židovské oběti moru pohřbeny, zřídit hřbitov. Za to byli usazení Židé povinni odvádět za každý pohřeb 45 krejcarů. Tento poplatek trval až do r. 1763, kdy tehdejší majitel Terešova změnil dosavadní způsob placení tak, že Židé byli povinni odvádět ročně, nehledě na počet zemřelých, 10 zlatých, ale zároveň jim bylo dovoleno hřbitov rozšířit a ohradit, což také bylo provedeno r. 1768. V r. 1816 byl ještě postaven hrobnický domek, který však byl už zbořen. Dnes se na ploše cca 4 092 m² nachází asi 300 náhrobků, z nichž nejstarší pocházejí z let 1725-1729. Hřbitov je zaplněn zhruba z poloviny, je značně zarostlý a téměř všechny náhrobky jsou povaleny. Ohradní zeď není v dobrém stavu, místy…  číst dále
Jiří Špaček (s využitím různých internetových pramenů), 7.9. 2015

Komentáře

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Bílá Skála

Místa v okolí

 Terešov
 Prašný Újezd
 kostel sv. Markéty
 Svinná
 Svinná
 Rovný
 Ostrovecký mlýn
 Čertova skála
 Chlumská stráň
 židovský hřbitov
 Podmokly
 kostel sv. Václava
 Zbiroh
 kašna
 Hřešihlavy
 Jakšovský dům
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Radnice
 Radeč
 kaple sv. Rozálie
 Řebřík
 Kohoutov
 Zvíkovec
 kostel sv. Martina
 Skryjská jezírka
 Újezdec
 kostel sv. Václava
 Na Vrchách
 kaple se zvoničkou
 Krašov
 Březina
 Chříč
 Libštejn
 Březina
 Třenická hora
 dvůr Rohy
 Liblín
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Štěpána
 Doubravka
 kostel sv. Martina
 Hřebečníky
 Týřov
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Kaceřov
 větrný mlýn
 Dolní Hradiště
 Osek u Rokycan
 židovský hřbitov
 dvůr Lednice
 Žebrák
 pivovar
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Zálužský hrad
 Spálený mlýn
 Bušovice
 Točník
 Krakovec
 kostel sv. Rocha
 Komárov
 Babina
 Angerbach
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Kokotsko
 Propadený zámek
 Bílý mlýn Kepka
 židovský hřbitov
 Bílá vila
 Strachovice
 dvůr Hubenov
Základní informace místa
ID místa: 12462
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama