Prvně zmiň. v pramenech r. 1542 jako tvrz. Od Týřovských z Ensidle ji r. 1619 koupila Markéta Hrobčická z Roupova. R. 1781 ji František Antonín Nostic nechal přestavět na zámek. Od r. 1880 v držení Fürstenberků. Zámek později využíván JZD (zhoršení stavu). V současnosti v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
stav v roce 2015
© Pavel P., 03/2015
Trojtraktová čtverhrannná patrová budova s valbovou střechou, dnes s novodobými omítkami. V přízemí ve středním traktu je vstupní hala se schodištěm a sedm místností, z nichž většina si dochovala původní hřebínkové klenby. V patře byla vedle obytných místností také kaple.
Jiří Úlovec, Encyklopedie českých tvrzí, 26.5. 2011
historie

Nevýrazný patrový obdélníkový zámeček v centru vesnice. První zmínky o zdejší tvrzi r. 1542. Od Týřovských z Ensidle ji r. 1619 koupila Markéta Hrobčická z Roupova. V r. 1781 ji přestavěl František Antonín Nostic na zámek. Od r. 1880 v držení Fürstenberků. Někdejší Nosticovský zámek v Hřebečníkách je v současnosti v soukromém vlastnictví a budovu uvnitř i zvenčí poznamenaly roky, kdy ji využívalo Jednotné zemědělské družstvo ve Slabcích.

Pavel P. , 26.5. 2011

Půdorys místa

půdorys přízemí, černě renesanční zdivo, šrafovaně barokní, tečkovaně novodobé
© kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998
Obrázek
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Hřebečníky

Místa v okolí

 Týřov
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Skryjská jezírka
 Zvíkovec
 Podmokly
 Propadený zámek
 židovský hřbitov
 Všetaty
 Kohoutov
 Ostrovecký mlýn
 Chříč
 kostel sv. Kateřiny
 Zhoř
 Velká Buková
 Chlumská stráň
 Krakovec
 Prašný Újezd
 Řebřík
 Leontýn
 Křivoklát
 Terešov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Petra
 Hřešihlavy
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Krašov
 židovský hřbitov
 větrný mlýn
 rozhledna Máminka
 socha T. G. Masaryka
 sokolovna
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 radnice
 mariánský sloup
 pivovar
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 Čertova skála
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Rocha
 Hamousův statek
 Zbiroh
 kostel sv. Mikuláše
 Svinná
 Svinná
 kostel sv. Jiljí
 Žebrák
 Točník
 Angerbach
 kostel sv. Štěpána
 pivovar
 dvůr Rohy
 kostel sv. Vavřince
 Senomaty
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Třenická hora
 Hrad na Babské skále
 Václavy
 Rovný
 bojiště u Rakovníka
 kostel sv. Rocha
 Záhorsko
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Jivno
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 Hůrky
 kostel sv. Václava
 Libštejn
 kašna
 synagoga
 Radnice
 Jakšovský dům
 Pšovlky
 kaple sv. Rozálie
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Trpasličí díra
 Tihava
 židovský hřbitov
 Otmíče
Základní informace místa
ID místa: 10103
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama