Přestavěná pův. gotická tvrz zřejmě z 2. pol. 14. st., upravovaná po r. 1519 pány z Vidžína a po r. 1648 Baullery, od r. 1757 součást liblínského panství. V 2. pol. 20. st. zchátrala, dnes v soukromém majetku a postupně rekonstruována.
Hlavní obrázek místa
Tvrz v průběhu oprav od jihovýchodu
© Filip Matoušek 12/2001

Historie

Ves Svinná vznikla nejpozději v průběhu 14. století, roku 1379 se jako majitel větší její části připomíná Bozděch, píšící se po Mostišti. Blíže známe jeho potomky, krašovského purkrabího Jana ze Svinné a Rouse ze Svinné, v husitských válkách známého katolíka a přívržence krále Zikmunda a jednoho z obránců hradu Karlštejna proti Pražanům v roce 1422. V druhé polovině 15. století drželi statek Prackové, které roku 1519 vystřídali páni z Vidžína a posléze Ždárští z Chrástu. V druhé polovině 16. století patřila Svinná pánům z Běšin a poté Baullerům z Hornfelsu. Její majitelé se často měnili, a to až do roku 1757, kdy ves odkoupil Alexander Jan z Ledebouru a připojil ji ke svému liblínskému panství. S ním sdílela Svinná majitele i osudy až do roku 1924, kdy ji po pozemkové reformě získal V. Hejný. Někdy na konci 18. století byl v sousedství původní tvrze postaven nový zámek a tvrz přestala sloužit svému účelu. Po druhé světové válce byla tvrz ve správě zemědělského družstva, zchátrala a nakonec byla málem zbořena, neboť její stav byl v roce 1960 žalostný. Naštěstí byl majetek v 90. letech 20. století navrácen potomkům původních majitelů a tvrz je od roku 2000 novým vlastníkem postupně opravována.
© J. Úlovec (Encyklopedie českých tvrzí, III. díl, ARGO 2005), 25.3. 2006
historie

Popis tvrze

Tvrz ve Svinné byla postavena zřejmě již ve 14. století a byla chráněna příkopem a vnějším valem, o její stavební podobě nám však informace dosud chybí. V organismu dnešní stavby ze z ní dochovaly pouze zbytky zdiva hradeb a brány. Zřejmě na konci 15. či počátku 16. století byla v jihozápadní části k obvodové hradbě přistavěna nová obytná budova, k zásadní přestavbě tvrze však došlo až přibližně v polovině 16. století, kdy bylo v prostoru původního příkopu postaveno dlouhé obytné křídlo s křížovou klenbou zaklenutou místností v patře. Po třicetileté válce byla poškozená tvrz opravena a za Baullerů doplněna přístavbami, takže mohla majitelům sloužit jako sídlo i nadále, až téměř do konce 18. století, kdy ji nakonec nahradil rozsáhlejší a pohodlnější tzv. nový zámek.

© J. Úlovec (Encyklopedie českých tvrzí, III. díl, ARGO 2005), 25.3. 2006

Půdorys místa

Výřez z katastrální mapy Svinné z r. 1839
© J. Úlovec (Encyklopedie českých tvrzí, III. díl, ARGO 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Hlohovice

Místa v okolí

 Svinná
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Hřešihlavy
 Prašný Újezd
 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 Libštejn
 Terešov
 Liblín
 kostel sv. Martina
 Na Vrchách
 Krašov
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Rohy
 Podmokly
 kostel sv. Prokopa
 Kaceřov
 Zvíkovec
 Dolní Hradiště
 Ostrovecký mlýn
 Rovný
 Chříč
 Březina
 Radeč
 Březina
 dvůr Lednice
 Babina
 hradiště Koryta
 Skryjská jezírka
 Zbiroh
 Spálený mlýn
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Mikuláše
 Radost
 Řebřík
 kostel sv. Vavřince
 Bušovice
 Třebekov
 Angerbach u Kožlan
 Osek u Rokycan
 Újezdec
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Krakovec
 kaple sv. Vojtěcha
 Hromnické jezírko
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Hřebečníky
 Kokotsko
 kostel sv. Štěpána
 Zhoř
 dvůr Býkov
 Strachovice
 Týřov
 Třenická hora
 Dolanský Mlýn
 Doubravka
 dvůr Hubenov
 Věžka
 Čertův mlýn
 kostel sv. Blažeje
 Červený Hrádek
 boží muka
 Chlum u Plzně
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 4019
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama