Přestavěná pův. gotická tvrz zřejmě z 2. pol. 14. st., upravovaná po r. 1519 pány z Vidžína a po r. 1648 Baullery, od r. 1757 součást liblínského panství. V 2. pol. 20. st. zchátrala, dnes v soukromém majetku a postupně rekonstruována.
Hlavní obrázek místa
Tvrz v průběhu oprav od jihovýchodu
© Filip Matoušek 12/2001

Historie

Ves Svinná vznikla nejpozději v průběhu 14. století, roku 1379 se jako majitel větší její části připomíná Bozděch, píšící se po Mostišti. Blíže známe jeho potomky, krašovského purkrabího Jana ze Svinné a Rouse ze Svinné, v husitských válkách známého katolíka a přívržence krále Zikmunda a jednoho z obránců hradu Karlštejna proti Pražanům v roce 1422. V druhé polovině 15. století drželi statek Prackové, které roku 1519 vystřídali páni z Vidžína a posléze Ždárští z Chrástu. V druhé polovině 16. století patřila Svinná pánům z Běšin a poté Baullerům z Hornfelsu. Její majitelé se často měnili, a to až do roku 1757, kdy ves odkoupil Alexander Jan z Ledebouru a připojil ji ke svému liblínskému panství. S ním sdílela Svinná majitele i osudy až do roku 1924, kdy ji po pozemkové reformě získal V. Hejný. Někdy na konci 18. století byl v sousedství původní tvrze postaven nový zámek a tvrz přestala sloužit svému účelu. Po druhé světové válce byla tvrz ve správě zemědělského družstva, zchátrala a nakonec byla málem zbořena, neboť její stav byl v roce 1960 žalostný. Naštěstí byl majetek v 90. letech 20. století navrácen potomkům původních majitelů a tvrz je od roku 2000 novým vlastníkem postupně opravována.
© J. Úlovec (Encyklopedie českých tvrzí, III. díl, ARGO 2005), 25.3. 2006
historie

Popis tvrze

Tvrz ve Svinné byla postavena zřejmě již ve 14. století a byla chráněna příkopem a vnějším valem, o její stavební podobě nám však informace dosud chybí. V organismu dnešní stavby ze z ní dochovaly pouze zbytky zdiva hradeb a brány. Zřejmě na konci 15. či počátku 16. století byla v jihozápadní části k obvodové hradbě přistavěna nová obytná budova, k zásadní přestavbě tvrze však došlo až přibližně v polovině 16. století, kdy bylo v prostoru původního příkopu postaveno dlouhé obytné křídlo s křížovou klenbou zaklenutou místností v patře. Po třicetileté válce byla poškozená tvrz opravena a za Baullerů doplněna přístavbami, takže mohla majitelům sloužit jako sídlo i nadále, až téměř do konce 18. století, kdy ji nakonec nahradil rozsáhlejší a pohodlnější tzv. nový zámek.

© J. Úlovec (Encyklopedie českých tvrzí, III. díl, ARGO 2005), 25.3. 2006

Půdorys místa

Výřez z katastrální mapy Svinné z r. 1839
© J. Úlovec (Encyklopedie českých tvrzí, III. díl, ARGO 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Hlohovice

Místa v okolí

 Svinná
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Hřešihlavy
 Prašný Újezd
 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 Chlumská stráň
 Libštejn
 Terešov
 Liblín
 kostel sv. Martina
 Na Vrchách
 Krašov
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Rohy
 Podmokly
 kostel sv. Prokopa
 Kaceřov
 Zvíkovec
 Dolní Hradiště
 Ostrovecký mlýn
 Rovný
 Chříč
 Březina
 Radeč
 Březina
 dvůr Lednice
 Čertova skála
 Babina
 hradiště Koryta
 Skryjská jezírka
 Zbiroh
 Spálený mlýn
 Kohoutov
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Mikuláše
 Radost
 Řebřík
 kostel sv. Vavřince
 Bušovice
 Angerbach
 Třebekov
 Osek u Rokycan
 Újezdec
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kaple sv. Vojtěcha
 Hromnické jezírko
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Krakovec
 Hřebečníky
 Kokotsko
 kostel sv. Štěpána
 Bílý mlýn Kepka
 Zhoř
 Bílá vila
 dvůr Býkov
 Strachovice
 Týřov
 Třenická hora
 Dolanský Mlýn
 Doubravka
 dvůr Hubenov
 Věžka
 Čertův mlýn
 kostel sv. Blažeje
 Červený Hrádek
 boží muka
 Chlum u Plzně
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 4019
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama