V lesíku u České Břízy se dochoval příkop po zaniklém dřevěném hradu. Písemnými prameny není hrádek přímo doložen. Jednalo se o malý šlechtický, dřevěný hrádek. Archeologické nálezy datují život na hradě do 2.poloviny 13.století.
Hlavní obrázek místa
Hrádek u České Břízy
Okružní příkop chránící předhradí.
© Marek Skýpala 05/2007
V lesíku u České Břízy se dochoval příkop po zaniklém dřevěném hradu. Hrádek stával na okraji lesa, na ostrohu nad silnicí z Třemošné do Hromnic, na levém břehu říčky Třemošné. K místu hrádku se dostaneme pokud se z České břízy vydáme k čističce odpadních vod. Hrádek stával na okraji lesíku, který k čističce přiléhá, hned za hlubokou roklí, která se sklání k říčce.
27.5. 2007
popis

Hrádek nijak neudivoval svou rozlohou. Severní a západní svahy předhradí chránily prudké svahy. Zbývající část dodnes od roviny odděluje obloukovitý příkop. Na ploše předhradí se nedochovaly žádné pozůstatky zdiva, pouze uprostřed se nalézá pozůstatky zahloubeného objektu. Jádro hrádku stávalo na obtížně přístupném, volně se tyčícím skalisku s malou vrcholovou plošinou. Nacházejí se zde však pouze málo zřetelné pozůstatky po úpravách skalky.

Durdík Tomáš, Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000, 27.5. 2007

historie

Střípky historie:

Písemnými prameny není hrádek přímo doložen. Pouze v roce 1282 se zmiňuje „predium Stegym“, ale není zřejmé, zda se jedná o náš hrádek. Jednalo se o malý šlechtický, dřevěný hrádek. Archeologické nálezy datují život na hradě do 2. poloviny 13. století.

Durdík Tomáš, Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000, 27.5. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

situační plán
© podle J. Milera a P. Valenty (in M. Novobilský, P. Rožmberský, P. Mikota: Zapomenuté hrady, tvrze a místa - Josefa Milera Neznámé hrady severního Plzeňska, Nadace České hrady, Plzeň 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Česká Bříza

Místa v okolí

 Hromnické jezírko
 dvůr Býkov
 Třebekov
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 Čertův mlýn
 kolomazná pec
 Radost
 Spálený mlýn
 Krkavec
 Chlum u Plzně
 Kaceřov
 kostel sv. Jiří
 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 Kunčin Hrádek
 Červený Hrádek
 Bušovice
 hradiště Koryta
 Sylvánský vrch
 Babina
 Pivovarské muzeum
 Černá věž
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 masné krámy
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 Kokotsko
 Velká synagoga
 Kyjov
 Západočeské muzeum
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Betlémská kaple
 kaolinový důl
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 Dolní Hradiště
 kostel sv. Mikuláše
 Na Vrchách
 Malesice
 Libštejn
 železná huť
 sousoší Piety
 Křimice
 socha sv. Josefa
 venkovský dům
 Komberk
 Liblín
 Nekmíř
 Klabava
 kaple sv. Rozálie
 Dolní Bělá
 Radnice
 Jakšovský dům
 Plasy
 kostel sv. Martina
 Tyršův most
 Březina
 Čeminy
 kašna
 synagoga
 Březina
 kostel sv. Václava
 dvůr Lednice
 kostel sv. Mikuláše
 Osek u Rokycan
 Kamýk
 Vrtba
 Ondřejov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 židovský hřbitov
 Šebíkov
 kostel sv. Markéty
 Svinná
 Černá mohyla
 dvůr Rohy
 Svinná
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 kašna
 Litice
 Labšovský mlýn
 židovský hřbitov
 Fitzova vila
 Rokycany
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 křížová cesta
 mariánský sloup
 kaple
 Vyšohrad
 Krašov
 Hřešihlavy
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Kotel
 kostel sv. Prokopa
 Radějov
Základní informace místa
ID místa: 5263
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama