Zřícenina hradu z počátku 13. století. Patří mezi nejstarší české hrady společně s Křivoklátem. Za Jana Lucemburského zastaven Vilémovi z Valdeka. R. 1333 vykoupen Karlem IV. Další majitelé Aleš Holický ze Šternberka, Jošt z Ensidle. Významě opraven počátkem 16. stol. Roku 1575 se uvádí jako pustý.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 11/2010
Zříceniny hradu jsou návštěvné v kterékoliv roční době, avšak doporučuji dobu prázdnin. 13 km od Křivoklátu po červené turistické značce se nalézá další z kouzelných míst naší země. Skrovné zbytky dávají tušit že kdysi zde stával krásný a mohutný hrad.
28.5. 2002
historie

Hrad Týřov patřil mezi nejstarší české hrady a pravděpodobně byl postaven brzy po královském hradu Křivoklátu, do jehož majetku také náležel, tj. na počátku 13. století. První historicky doložená zpráva o něm je z 20. září 1249. Tehdy tu král Václav I. zajal svého odbojného syna Přemysla a jeho družinu, když přišli žádat o milost. Další zpráva o Týřově je z 16. listopadu 1250, kdy zde pražský děkan Vít pasoval na králův rozkaz velízského vladaře Medvěda na rytíře. V lednu 1252 byl na Týřově datován králův list litoměřickému kostelu, ale potom historické doklady o dalším pobytu českých panovníků na Týřové chybějí. Snad se stal jeho soupeřem hrad Nižbor, který založil Přemysl Otakar II., ačkoliv Týřov zůstal dále součástí křivoklátského panství. Když se r. 1307 zmocnil Křivoklátu Vilém Zajíc z Valdeka, opanoval též Týřov. Po jeho smrti r. 1309 byl Křivoklát s Týřovem vrácen opět královské koruně, ale Jan Lucemburský jej postoupil…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 28.10. 2009

Další texty historie

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA),

Místa v okolí

 Hřebečníky
 Skryjská jezírka
 Propadený zámek
 Kohoutov
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Ostrovecký mlýn
 Podmokly
 Velká Buková
 Zvíkovec
 Leontýn
 Všetaty
 Řebřík
 židovský hřbitov
 Křivoklát
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 rozhledna Máminka
 větrný mlýn
 Chříč
 Chlumská stráň
 Terešov
 Zhoř
 Prašný Újezd
 Točník
 Žebrák
 pivovar
 Masarykův most
 Krakovec
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 židovský hřbitov
 Čertova skála
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Záhorsko
 Zbiroh
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Tomáše
 Třenická hora
 Hřešihlavy
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 sokolovna
 Újezdec
 socha T. G. Masaryka
 Krašov
 Jivno
 Dřevíč
 kostel sv. Prokopa
 dům cisterciáků
 Rovný
 Pražská brána
 mariánský sloup
 radnice
 Vysoká brána
 Svinná
 muzeum Výtopna Zdice
 Samsonův dům
 synagoga
 Svinná
 pivovar
 Vůznice
 kaple sv. Rocha
 Hrad na Babské skále
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Jenčov
 kostel sv. Jiljí
 Tihava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Otmíče
 rozhledna Zvonička
 kostel sv. Markéty
 Senomaty
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Hořovice
 Hořovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Václavy
 kostel sv. Václava
 skanzen Cyrus
 kašna
 synagoga
 Jakšovský dům
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 kostel sv. Martina
 Pšovlky
Základní informace místa
ID místa: 312
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama