Zřícenina hradu z počátku 13. století. Patří mezi nejstarší české hrady společně s Křivoklátem. Za Jana Lucemburského zastaven Vilémovi z Valdeka. R. 1333 vykoupen Karlem IV. Další majitelé Aleš Holický ze Šternberka, Jošt z Ensidle. Významě opraven počátkem 16. stol. Roku 1575 se uvádí jako pustý.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 11/2010
Zříceniny hradu jsou návštěvné v kterékoliv roční době, avšak doporučuji dobu prázdnin. 13 km od Křivoklátu po červené turistické značce se nalézá další z kouzelných míst naší země. Skrovné zbytky dávají tušit že kdysi zde stával krásný a mohutný hrad.
28.5. 2002
historie

Hrad Týřov patřil mezi nejstarší české hrady a pravděpodobně byl postaven brzy po královském hradu Křivoklátu, do jehož majetku také náležel, tj. na počátku 13. století. První historicky doložená zpráva o něm je z 20. září 1249. Tehdy tu král Václav I. zajal svého odbojného syna Přemysla a jeho družinu, když přišli žádat o milost. Další zpráva o Týřově je z 16. listopadu 1250, kdy zde pražský děkan Vít pasoval na králův rozkaz velízského vladaře Medvěda na rytíře. V lednu 1252 byl na Týřově datován králův list litoměřickému kostelu, ale potom historické doklady o dalším pobytu českých panovníků na Týřové chybějí. Snad se stal jeho soupeřem hrad Nižbor, který založil Přemysl Otakar II., ačkoliv Týřov zůstal dále součástí křivoklátského panství. Když se r. 1307 zmocnil Křivoklátu Vilém Zajíc z Valdeka, opanoval též Týřov. Po jeho smrti r. 1309 byl Křivoklát s Týřovem vrácen opět královské koruně, ale Jan Lucemburský jej postoupil…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 28.10. 2009

Další texty historie

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA),

Místa v okolí

 Hřebečníky
 Skryjská jezírka
 Propadený zámek
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Ostrovecký mlýn
 Podmokly
 Velká Buková
 Zvíkovec
 Leontýn
 Všetaty
 Řebřík
 židovský hřbitov
 Křivoklát
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 rozhledna Máminka
 větrný mlýn
 Chříč
 Terešov
 Zhoř
 Prašný Újezd
 Točník
 Žebrák
 pivovar
 Masarykův most
 Krakovec
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Záhorsko
 Zbiroh
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Tomáše
 Třenická hora
 Hřešihlavy
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Klíčavská přehrada
 sokolovna
 Újezdec
 socha T. G. Masaryka
 Krašov
 Jivno
 Dřevíč
 kostel sv. Prokopa
 dům cisterciáků
 Rovný
 Pražská brána
 mariánský sloup
 radnice
 Vysoká brána
 Svinná
 muzeum Výtopna Zdice
 Samsonův dům
 synagoga
 Svinná
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 Hrad na Babské skále
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Jenčov
 kostel sv. Jiljí
 Tihava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Otmíče
 kostel sv. Markéty
 Senomaty
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Hořovice
 Hořovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Václavy
 kostel sv. Václava
 skanzen Cyrus
 kašna
 synagoga
 Jakšovský dům
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 kostel sv. Martina
 Pšovlky
Základní informace místa
ID místa: 312
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama