Tvrz přestavěná na zámek Fürsternberky v druhé polovině 18. století. Poté co jej r. 1929 prodali, sloužil zemědělským účelům. Dnes chátrající a volně přístupná ruina. Zámek je částečně podsklepená obdélná jednopatrová budova s valbovou střechou.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 04/2008
Dnes lze nalézt ruinu zámku u kraje obce mezi zemědělskými staveními. Je volně přístupná. Všechna okna v jednopatrové budově jsou zničena, podlaha rozbitá, stěny zašlé. Pouze v horním patře je na stěně patrná jakási náboženská malba, z čehož se dá usuzovat, že v tom místě byla domácí kaple. Většina stěn mezi pokoji je zbouraná, a tak již nelze rozpoznat, kde která místnost byla.
Samuel Hubáček , 24.1. 2010
popis

Ohledně stavebního vývoje na této lokalitě: není známo, jestli renesanční sídlo bylo na stejném místě, jako předchozí tvrze. Nemáme ani popis tohoto sídla. V roce 1785 Jaroslav Schaller popisuje všetatský statek jako malý zámek. Záhy poté byl buď zbořen, nebo přestavěn Fürstenbergy na nový zámek, který se dochoval dodnes. Nejstarší vyobrazení nového zámku známe z roku 1803. Samotný zámek se nachází v areálu bývalého poplužního dvora. Zámek je částečně podsklepená obdélná jednopatrová budova s valbovou střechou. V zámku se nachází kaple s freskovou výzdobou na téma symboly umučení Krista.

Petr Nožička čerpáno z: Jiří Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl, Libri, Praha 2005, 25.9. 2010

historie

Doba založení sídla není přesně známa, první písemná zmínka je z roku 1337, kdy patřilo jako manství k hradu Křivoklátu. Je pravděpodobné, že vzniklo ve 13. století. Ve 14. století bylo panství rozdělené na dvě poloviny, kde každá polovina panství měla vlastní tvrz. V průběhu 15. století bylo panství opět sloučeno, jedna tvrz zanikla a druhá sloužila jako sídlo majitelů panství. První určitá zmínka o ní je z let 1450–1455, kdy toto panství získal Jan Doupovec z Doupova. Během 16. století se vystřídalo několik držitelů a tvrz, která byla jejich sídlem, je několikrát zmiňována v písemných pramenech, ale není popsána její podoba. V roce 1582 Všetaty získává Václav Chotek. V roce 1586 získává Všetaty Friedrich Maštovský z Kolovrat, používající přídomek „seděním na Všetatech“. V roce 1597 kupuje Všetaty obec Rakovník, která je později (v roce 1607) prodává Jaroslavu Újezdeckému z Červeného Újezdce. Tomuto majiteli bylo…  číst dále

Samuel Hubáček (Jiří Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl, Libri, Praha 2005), 23.1. 2010

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Všetaty

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Velká Buková
 sokolovna
 socha T. G. Masaryka
 Pražská brána
 dům cisterciáků
 mariánský sloup
 radnice
 Vysoká brána
 Hřebečníky
 pivovar
 Samsonův dům
 synagoga
 Propadený zámek
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rocha
 Zhoř
 kostel sv. Jiljí
 Týřov
 Křivoklát
 kostel sv. Barbory
 Hlavačov
 Senomaty
 kostel sv. Petra
 Krakovec
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Husův sbor
 Železniční muzeum
 Skryjská jezírka
 Zvíkovec
 Chříč
 Leontýn
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 Podmokly
 Václavy
 Jivno
 Klíčavská přehrada
 Louštín
 kostel sv. Gotharda
 Kohoutov
 Pšovlky
 kostel sv. Jakuba
 Krušovice
 Ostrovecký mlýn
 Chlumská stráň
 Hůrky
 pivovar
 Kolešovice
 Angerbach
 Francouzský kříž
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Prokopa
 rozhledna Máminka
 Mackova hora
 kaple sv. Isidora
 synagoga
 stará radnice
 židovský hřbitov
 Sobín
 Prašný Újezd
 Krašov
 Hřešihlavy
 synagoga
 kostel Všech svatých
 palmový skleník
 Lány
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 dvůr Rohy
 kostel sv. Václava
 dub svatého Václava
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 8727
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama