Poutní kapli navrhl slavný barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Postavena byla někdy v první polovině 18. století ( snad 1735 či 1745) nákladem Jana Václava z Bubna a Litic .Spolu s křížovou cestou a barokní poustevnou tvoří zajímavou dominantu vrchu Kalvárie severně od Radnic.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2019
První zmínka o Radnicích z roku 1336 uvádí, že byly prodány králem Janem Lucemburským Petrovi z Rožmberka (červená pětilistá růže je dodnes ve znaku města). Najdeme zde řadu památek - zámek (dnes zdevastovaný a nepřístupný), barokní kostel sv. Václava, křížovou cestu nad městem, řadu drobných sakrálních památek, dva zaniklé pivovary, ale i zbytky židovského ghetta a poměrně daleko od města i dobře zachovalý židovský hřbitov. Město je snadno dostupné jak individuální, tak veřejnou dopravou - končí zde vlaková trať z Plzně, autobusové spojení je zde s Plzní, Rokycany, Zbirohem a dalšími místy. Městem prochází cyklotrasa a dvě značené turistické trasy. Přímo kolem kaple prochází červená turistická značka.
7.9. 2019
historie

Hodnotnou poutní kaplí navrhl slavný barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Postavit ji nechal v první polovině 18. století (některé zdroje uvádějí rok 1735, jiné 1745) majitel radnického panství Jan Václav z Bubna a Litic. Budova je v základu čtvercová se zkosenými rohy a vně konkávně probranými nárožími, polokruhovým presbytářem a osově umístěnou čtvercovou sakristií. Loď je sklenuta plackou, presbytář konchou; sakristie plackou na lunetách. Na průčelí jsou dvě sochy světců – svatého Václava a svatého Jana Nepomuckého. Hlavní oltář Kalvárie byl vytvořen roku 1759 nákladem Jana Nepomuka hraběte ze Šternberka a jeho manželky Josefy, roz. hraběnky z Kolowrat, boční baldachýnový oltář Panny Marie je z druhé poloviny 18. století. Podél cesty ke kapli nechal roku 1760 hrabě Jan Nepomuk ze Šternberka zřídit čtrnáct kamenných sloupů s hlavicemi, na nichž bylo na plechové desce vyobrazeno zastavení křížové cesty. Značně sešlá…  číst dále

Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz a www.mestoradnice.cz), 7.9. 2019

Půdorys místa

půdorys kaple
© kol.: Umělecké památky Čech, část 2. [K/O], Academia, Praha 1978
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Radnice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Na Vrchách
 Svinná
 Svinná
 Březina
 Březina
 židovský hřbitov
 Libštejn
 Radeč
 Prašný Újezd
 Kaceřov
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Terešov
 Liblín
 Rovný
 Spálený mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kaple se zvoničkou
 Bušovice
 Osek u Rokycan
 Dolní Hradiště
 dvůr Rohy
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Krašov
 Kokotsko
 Radost
 Zbiroh
 Ostrovecký mlýn
 Babina
 Podmokly
 hradiště Koryta
 kostel sv. Mikuláše
 Třebekov
 kostel sv. Prokopa
 dvůr Lednice
 Zvíkovec
 židovský hřbitov
 Hromnické jezírko
 Újezdec
 křížová cesta
 kostel sv. Štěpána
 Dolanský Mlýn
 Chříč
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Labšovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 městské opevnění
 Rokycany
 kaple
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Řebřík
 Fitzova vila
 Věžka
 Klabava
 dvůr Býkov
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Václava
 Doubravka
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
 Čertův mlýn
 Červený Hrádek
 Vimberk
 Chlum u Plzně
 Hřebečníky
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 kostel sv. Jiří
 Týřov
 Šebíkov
Základní informace místa
ID místa: 14383
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama