Poutní kapli navrhl slavný barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Postavena byla někdy v první polovině 18. století ( snad 1735 či 1745) nákladem Jana Václava z Bubna a Litic .Spolu s křížovou cestou a barokní poustevnou tvoří zajímavou dominantu vrchu Kalvárie severně od Radnic.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2019
První zmínka o Radnicích z roku 1336 uvádí, že byly prodány králem Janem Lucemburským Petrovi z Rožmberka (červená pětilistá růže je dodnes ve znaku města). Najdeme zde řadu památek - zámek (dnes zdevastovaný a nepřístupný), barokní kostel sv. Václava, křížovou cestu nad městem, řadu drobných sakrálních památek, dva zaniklé pivovary, ale i zbytky židovského ghetta a poměrně daleko od města i dobře zachovalý židovský hřbitov. Město je snadno dostupné jak individuální, tak veřejnou dopravou - končí zde vlaková trať z Plzně, autobusové spojení je zde s Plzní, Rokycany, Zbirohem a dalšími místy. Městem prochází cyklotrasa a dvě značené turistické trasy. Přímo kolem kaple prochází červená turistická značka.
7.9. 2019
historie

Hodnotnou poutní kaplí navrhl slavný barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Postavit ji nechal v první polovině 18. století (některé zdroje uvádějí rok 1735, jiné 1745) majitel radnického panství Jan Václav z Bubna a Litic. Budova je v základu čtvercová se zkosenými rohy a vně konkávně probranými nárožími, polokruhovým presbytářem a osově umístěnou čtvercovou sakristií. Loď je sklenuta plackou, presbytář konchou; sakristie plackou na lunetách. Na průčelí jsou dvě sochy světců – svatého Václava a svatého Jana Nepomuckého. Hlavní oltář Kalvárie byl vytvořen roku 1759 nákladem Jana Nepomuka hraběte ze Šternberka a jeho manželky Josefy, roz. hraběnky z Kolowrat, boční baldachýnový oltář Panny Marie je z druhé poloviny 18. století. Podél cesty ke kapli nechal roku 1760 hrabě Jan Nepomuk ze Šternberka zřídit čtrnáct kamenných sloupů s hlavicemi, na nichž bylo na plechové desce vyobrazeno zastavení křížové cesty. Značně sešlá…  číst dále

Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz a www.mestoradnice.cz), 7.9. 2019

Půdorys místa

půdorys kaple
© kol.: Umělecké památky Čech, část 2. [K/O], Academia, Praha 1978
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Radnice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Na Vrchách
 Svinná
 Svinná
 Březina
 Březina
 židovský hřbitov
 Libštejn
 Radeč
 Prašný Újezd
 Kaceřov
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Terešov
 Liblín
 Rovný
 Spálený mlýn
 Chlumská stráň
 kostel sv. Mikuláše
 kaple se zvoničkou
 Bušovice
 Osek u Rokycan
 Dolní Hradiště
 dvůr Rohy
 Čertova skála
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Krašov
 Kokotsko
 Radost
 Zbiroh
 Ostrovecký mlýn
 Babina
 Podmokly
 hradiště Koryta
 Bílý mlýn Kepka
 kostel sv. Mikuláše
 Třebekov
 Bílá vila
 kostel sv. Prokopa
 dvůr Lednice
 Zvíkovec
 židovský hřbitov
 Hromnické jezírko
 Újezdec
 křížová cesta
 kostel sv. Štěpána
 Dolanský Mlýn
 Chříč
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Labšovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 městské opevnění
 Rokycany
 kaple
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Řebřík
 Fitzova vila
 Věžka
 Klabava
 Kohoutov
 dvůr Býkov
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Václava
 Doubravka
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
 Čertův mlýn
 Červený Hrádek
 Vimberk
 Chlum u Plzně
 Hřebečníky
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 kostel sv. Jiří
 Týřov
 Šebíkov
Základní informace místa
ID místa: 14383
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama