Dnes barokní zámek s klasicistními úpravami. Původní tvrz snad z 1. pol. 13. stol. doložena v pol. 16. stol., poničena za třicetileté války a opravena, byla v pol. 18. stol. přestavěna na barokní zámek. Na přelomu 18. a 19. stol. zvýšen o patro.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 03/2005
Barokní zámek s pozdějšími klasicistními úpravami stojí v severovýchodní části obce Zvíkovec na konci celého areálu, který zde navazuje na park. Zámek je podle některých autorů spíše příkladem lpění na barokních principech při stavbě panského sídla než hodnotnou architekturou. Areál zámku najdete poměrně snadno. Vstup do areálu je hlavní branou z malého náměstíčka, jen několik desítek metrů od kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je hlavní dominantou obce Zvíkovec. Při zámku a v zámeckém parku se zachovaly zbytky příkopu původní tvrze. Zámek je dnes v soukromém majetku. Areál i park jsou nepřístupné, hospodářské a správní budovy při zámku využívá Ústav sociální péče HM Prahy.
L.P., 20.3. 2006
historie

Popis zámku

Dvoupatrová dvoukřídlá budova, krytá mansardovou střechou, křídla svírají tupý úhel. Vstupní průčelí členěno středním rizalitem zakončeným trojúhelníkovitým štítem a vázami a dvěma bočními rizality ukončenými segmentovými štíty. Balkón ve středním rizalitu je nesený polosloupy, v patře francouzská okna se suprafenestrou. V přízemí nádvoří popisovány pilířové arkády. V interiéru zámku dochováno rokokové schodiště asi ze 3. čtvrtiny 18. století se zděným zábradlím.

20.3. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys zámku
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 09 Politický okres Rokycanský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Zvíkovec

Místa v okolí

 Podmokly
 Chříč
 Skryjská jezírka
 Prašný Újezd
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 židovský hřbitov
 Hřebečníky
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Terešov
 Krašov
 Týřov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Krakovec
 Zhoř
 Svinná
 Svinná
 dvůr Rohy
 Řebřík
 kostel sv. Mikuláše
 Hrad na Babské skále
 Angerbach u Kožlan
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 Všetaty
 Liblín
 kostel sv. Václava
 Propadený zámek
 kostel sv. Kateřiny
 Zbiroh
 Libštejn
 Rovný
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 kašna
 synagoga
 Radnice
 Jakšovský dům
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 dvůr Lednice
 Strachovice
 kostel sv. Jiří
 Dolní Hradiště
 Velká Buková
 kostel sv. Martina
 Újezdec
 větrný mlýn
 Radeč
 Na Vrchách
 Václavy
 Žižkovo bojiště
 Třenická hora
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Leontýn
 Kaceřov
 Žebrák
 pivovar
 dvůr Hubenov
 Točník
 Křivoklát
 Smrk
 Hůrky
 Doubravka
 kostel sv. Petra
 Zelený Důl
 kostel sv. Rocha
 lovecký pomník
 Hluboký
 kostel sv. Vavřince
 Trpasličí díra
 Lom Soseň
 Boží kámen u Sosně
 Svatý Hubert
 Hasen-Marterl
 Zálužský hrad
 socha sv. Floriána
 Plaveč
Kontaktní informace
Zámek
Zvíkovec 1
338 13 Zvíkovec

Areál využívá:
Ústav sociální péče
Zvíkovec 99
338 13 Zvíkovec
Tel: +420 371 796 256
zvikovec@monet.cz
Základní informace místa
ID místa: 4009
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama