Zámek vznikl přestavbou staršího hradu počátkem 17. stol., tu provedl Rudolf II. Za třicetileté války byl vypálen a poté sloužil jako vězení. R. 1943 zde byl štáb SS, armáda zámek opoustila r. 1997 a 18.6.2005 byl otevřen pro veřejnost.
Hlavní obrázek místa
Zbiroh - letecký snímek
© Radovan Smokoň 04/2009

ZBIROH HRAD - 1. Popis a dějiny.

Na rozhraní Podbrdska a Plzeňska jest krajina hornatá a mnohými černými lesy porostlá. Chlumy jsou za chlumy, za nimi vysoké hory, mezi tím lučná údolí a nivy orné, vše v tak krásných poměrech se střídajíce, že to oku mile lahodí. Této krajině vévodí hrad pyšně na hoře stojící, který, ač valnně změněn, přece ještě toho jména zasluhuje. Pod ním jest městečko Zbiroh, v němž bývalo před několika lety velmi živo, živno a veselo a zejména peněz dosti, rozkládajíc se na úpatí hradiště, ale tak, že nikde není dosti malé roviny. Zaujímajíc úpatí hory, které se lázem sklání, nese na sobě ráz obyčejný okresních městeček, totiž vedlé mnohých domků některý jednopatrový; celkem zachovává podobu svou, kterouž mívalo před lety, i s tím hřbitovem okolo kostela, pravý to opak hradu, v němž staré a nové neladně se střídá. Hrad Zbiroh stojí na dlouhém skalisku rudého kamene (jaspis) a na kopci, který na tři strany dosti strmě spadá a jen na západní straně širokým hřbetem se skalnatými výšinami souvisí. Z těch příčin zdělali zakladatelé na této straně hluboké příkopy a mohutné náspy, kteréž roku 1847 v zahrádky proměnili a za Strousberka rozmetali a jimi příkopy vyplnili, tak že nyní ledva někde prohlubeň nějakou spatřiti. Před lety chodívalo se do hradu přes venkovský příkop po mostě kamenném o dvou obloucích, postaveném r. 1688, jak číslo na jednom tesaném kameni v pravo vytesané svědčilo; nyní příkop i s mostem jest zasypán. Nad branou vídal se orel na znamení, že patřil Zbiroh dlouhá léta císařům a králům Českým. Roku 1849 chtěli na místě starodávné brány z brusu novou postaviti; když ji však bourali, tu skálopevné zdivo tak odporovalo, že ji ani prachem roztrhnouti nemohli. Když dostal Strousberk Zbiroh, dal tuto bránu zvenčí na způsob renesenční upraviti. Dlouhým průjezdem, v němž bývala po pravé straně vrátnice, vchází se do dvoru předhradí, které se…  číst dále
August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království Českého, kniha č. 6, 18.10. 2022
historie

ZBIROH HRAD-2. Příběhy z bývalé správy panství.

Pochybností není, že císař i komora o řádnou správu svých panství péči měli a v té přííčině nejlepší vůli ukazovali. Za dob císaře Matyáše vydán v té příčině (r. 1616) předpis Pavlovi Sieglerovskému z Gettensdorfu. Co se dotýče spravování zámku jemu svěřeného, měl jej ovšem na každý čas před všelijakými škodami věrně a bedlivě opatrovati a zvláště na to pilný pozor míti, aby se ohněm ani deštěm na žádném stavení škoda nestala, pokoje pak v témž zámku aby všecjny vždy jakž náleží „od všelijakých neřádů“ očištěny byly. U svědomitého hejtmana přirozené bylo, že zámek v jistou hodinu otvíral a zase zavírati dal, a i to nařizoval, aby klíče ve dne i v noci vždy v jistém místě uloženy a tak opatřeny byly, aby v čas rychlé potřeby hned nalezeny býti mohly, což se nejlépe stalo, jestliže v jeho nebo v moci purkrabě zůstávaly. Neméně i na to měl hleděti hejtman, aby ta čeládka, která pro lepší…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království Českého, kniha č. 6, 18.10. 2022

pověsti

Zbiroh

Hrad, dnes zámek, vypínající se nad stejnojmenným městečkem. Podle legendy hrad založil Zbyněk Zajíc z Valdeka, který při jednom z honů se svou družinou zabloudil. Po západu slunce vyšplhali na nejbližší vrchol, aby se rozhlédli po okolí. Žádné obydlí ale nezahlédli, proto se uložili ke spánku na místě, kde se nacházeli. Ke svému překvapení ráno zjistili, že kolem nich je spousta jeleních parohů. Pán je dal sesbírat a rozhodl se na tomto výhodném místě postavit hrad. Ze sbírání parohů vznikl název Zbiroh. První skutečnou písemnou zmínku o hradu lze vystopovat v roce 1230. Tehdy zpráva připomíná jisté bratry Chřena a Sulislava ze Zbiroha. Dnes nelze bezpečně říci, zda již tehdy stál hrad právě tam, kde dnes. Jistějším budovatelem je Děpolt ze Zbiroha z rodu Drslaviců na konci 13. století. Z původního hradu se nejlépe dochovala strážní věž (bergfrit) stojící na vrcholu ostrohu z jaspisu. Po pánech ze Zbiroha byli na delší dobu jeho majiteli…  číst dále

Fantastická fakta 4/2001, 4.3. 2003

okruhy, vstupné

Otevírací doba zámku je v sezoně út – ne 10.00 – 18.00 hod. (poslední prohlídka 17.00 hod.) Mimo sezonu otevřeno pro skupiny na objednání. Návštěvy skupin nad 30 osob je vhodné dohodnout předem na tel. 371 784 598, případně na email info@zbiroh.com Děti do 12 let vstup zdarma, důchodci, studenti a děti do 18 let snížené ceny prohlídek Ukázky výcviku a letu dravců denně ve 12:00, 15:00 a 17:00 hodin vstupné 20,- Kč (vybíráno jako vstupné do areálu) Okruh I. Expozice popisuje historii Zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin. Prohlídka také zahrnuje ukázky nálezů z hradní studny. cena prohlídky
90,- Kč (snížená cena 60,- Kč) Okruh II. Prohlídka kaple, Muchova sálu a hradního nádvoří s věží cena prohlídky 60,- Kč (snížená cena 40,- Kč)

20.1. 2008

Půdorys místa

půdorys přízemí jádra a patra předhradí
© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

4.4.2010 13:38 Bára, Králův Dvůr
Včera jsme byli s manželem na velikonoční akci na Zbirohu a musím říct, že to byl velmi příjemný den. Byli jsme zde už několikrát a vždy naprostá sokojenost. Příjemná procházka v parku (nevím, jak může někdo říct, že tam "nic není" - jsou tam stromy, keře a na každém kroku jiný zajímavý pohled na zámek nebo okolí), fantastická krčma (vysoká kvalita jídla a obsluhy, ale přes to příjemná uvolněná atmosféra) a hlavně při každé další návštěvě je vidět něco nového - další kus práce v obnově této památky. A toho já si vážím. Mohli to jako jinde úplně zavřít pro veřejnost a z celého objektu udělat jen hotel. Pro člověka zvyklého na pouťové atrakce, animační programy a podobné zrůdnosti tam musí být opravdu nuda, ale pro milovníka historie je to nádhera. Návštěvu zámku Zbiroh doporučuji!
4.4.2010 10:02 Vojáček Antonín
Můj názor je, že Zbiroh je úplně fantastická ukázka, jak může soukromý sektor nádherně obnovit a využívat a financovat zámek! Udělal jen z části zámku hotel a z větší část nechat přístupnou veřejnosti! Výborná zámecká krčma, kde fantasticky vaří (ceny 200 až 300 Kč za jídlo tomu odpovídají). Že je vysoké vstupné? Kde ale vrámci základního vstupného můžete volně v expozicích fotit a natáčet ? Zde ano, prakticky kdekoliv (mimo prvních dvou místností základní prohlídky). Kdy by takto pracovali a památky komunisty zdevastované památky obnovovali všichni soukromý majitelé, byla by naše zemně bohatší o mnoho dalších krásných zrekostruovaných zámků a tvrzí.
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Zbiroh

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Čertova skála
 Újezdec
 Rovný
 Řebřík
 kostel sv. Václava
 Třenická hora
 Doubravka
 kostel sv. Martina
 Terešov
 židovský hřbitov
 Radeč
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Štěpána
 Kohoutov
 kaple se zvoničkou
 Zálužský hrad
 větrný mlýn
 Komárov
 Žebrák
 pivovar
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Rocha
 Prašný Újezd
 Skryjská jezírka
 Točník
 kostel sv. Vavřince
 Podmokly
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Svinná
 Svinná
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kašna
 synagoga
 Radnice
 Jakšovský dům
 Chlumská stráň
 Záhorsko
 Tihava
 kaple sv. Rozálie
 Zvíkovec
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Březina
 Březina
 Strašice
 Týřov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Valdek
 Otmíče
 Na Vrchách
 Hřebečníky
 Vimberk
 Osek u Rokycan
 Ostrý
 Chříč
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Krašov
 židovský hřbitov
 rozhledna Máminka
 křížová cesta
 dvůr Rohy
 kostel sv. Prokopa
 Labšovský mlýn
 kaple
 Muchkovský mlýn
 děkanství
 Rokycany
 kašna
 masné krámy
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 Černá mohyla
 městské opevnění
 Fitzova vila
 Drahlín
Kontaktní informace
zámek Zbiroh
Zbiroh č. p. 1
338 08 Zbiroh
Tel: 420 371 784 598
http://www.zbiroh.com
info@zbiroh.com
Základní informace místa
ID místa: 2648
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama