Gotický kostel, postaven před r. 1363. Pobořen za husit. válek, obnoven po r. 1511 (Jindřich Albert z Kolovrat). Zpustošen za 30leté války, opraven r. 1740 - přistav. věž a příčná loď (Karel Josef Hildprant z Ottenhausenu). R. 1825 obnoven. Náhrobníky a oltář. obraz ze 17. stol., zař. novogoticky.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
Pozdně gotický kostel Narození Panny Marie je prvně zmiňován v písemných pramenech roku 1363, kdy rytíř Smyl z Krakova stanovil zdejším knězem Václava Fraňka. Za husitských válek (1. pol. 15. stol.) byl kostel pobořen a fara spálena. Jindřich Albert z Kolovrat, správce zdejšího panství, v roce 1511 dává jistý obnos na opravu kostela, opětovné zřízení fary, dříve vypálené husity, a na ubytování pro tři kněze. Obnova kostela byla provedena brzy poté, kněz byl dosazen až v roce 1589 Jaroslavem z Vchynic. Za třicetileté války (1618-1648) byl kostel opět zpustošen. Dalších oprav se dočkal až po skončení bojů, r. 1740. Donátorem oprav a udržování kostela byl majitel zdejšího panství Karel Josef Hildprant z Ottenhausenu. Při opravě kostela r. 1740 byla rozšířena původní loď na západní straně o příčnou loď a trojpatrovou čtyřbokou věž s cibulovitou osmibokou bání. K. J. Hildprant nechal r. 1740 zhotovit pro kostel tři zvony, které měly dle dochovaných zmínek nejkrásnější zvuk v celém okolí, také nechal v kostele vybudovat rodinnou hrobku (z dřívějších dob již hrobka pánů z Helversenu; v kostele čtyři náhrobníky ze 17. stol., většina s velmi špatně čitelnými nápisy – náhrobní kámen Johany Břínské, dcery Josefa Brzynského z Pokstorffu nese letopočet 1603, další je pana Jana z Lobkovic (čitelná jen část nápisu), náhrobník z červeného mramoru v presbytáři s erbem je datován 1692 (nápis nečitelný). Mramorový kámen, zakrývající vchod do hrobky Hildprantů, je uprostřed kostela). Kostel byl obnoven r. 1825. Roku 1917 byly zvony zabaveny rakouskými vojáky, zůstal jen malý umíráček. Zařízení kostela je novogotické, oltářní obraz Svaté rodiny je z poloviny 17. stol., oválný reliéf Madony s dítětem nad triumfálním obloukem je patrně renesanční. Roku 2005 byla vesnice Rousínov vyhlášena městskou památkovou zónou (významný soubor lidové architektury).
Tomáš Hubáček, Eva Horáková, 26.3. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rousínov

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Zhoř
 Krakovec
 Slabce
 kostel sv. Mikuláše
 Chříč
 kostel sv. Kateřiny
 Všetaty
 kostel sv. Jiří
 Hřebečníky
 Zvíkovec
 Václavy
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 Podmokly
 Angerbach u Kožlan
 Senomaty
 smírčí kříž
 kostel sv. Prokopa
 Skryjská jezírka
 Týřov
 kostel sv. Vavřince
 sokolovna
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 pivovar
 radnice
 dům cisterciáků
 kostel sv. Jiljí
 socha T. G. Masaryka
 Krašov
 kaple sv. Rocha
 Pražská brána
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 Strachovice
 židovský hřbitov
 Hůrky
 synagoga
 kostel Všech svatých
 Žižkovo bojiště
 židovský hřbitov
 Hřešihlavy
 Propadený zámek
 Prašný Újezd
 bojiště u Rakovníka
 Smrk
 Pšovlky
 dvůr Rohy
 Velká Buková
 Trpasličí díra
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Hlavačov
 Hasen-Marterl
 Lom Soseň
 lovecký pomník
 Boží kámen u Sosně
 socha sv. Floriána
 Svatý Hubert
 kostel sv. Barbory
 Zelený Důl
 Francouzský kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Oráčov
 Hluboký
 pivovar
 Terešov
 Kolešovice
 kostel sv. Jakuba
 dvůr Hubenov
 Svinná
 Křivoklát
 Svinná
 dvůr Lednice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Plaveč
 synagoga
 Liblín
 kostel sv. Petra
 Husův sbor
 Otěvěky
 Železniční muzeum
 Řebřík
 Libštejn
 Dolní Hradiště
 kaple
 celní kolo
 zatopený lom
 boží muka
 smírčí kříže
 kostel sv. Václava
 Tobiášův vrch
 Bílenec
 Babina
 hradiště Koryta
 Šprymberk
 větrný mlýn
 pivovar
 Žebrák
Základní informace místa
ID místa: 9858
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama