Gotický kostel, postaven před r. 1363. Pobořen za husit. válek, obnoven po r. 1511 (Jindřich Albert z Kolovrat). Zpustošen za 30leté války, opraven r. 1740 - přistav. věž a příčná loď (Karel Josef Hildprant z Ottenhausenu). R. 1825 obnoven. Náhrobníky a oltář. obraz ze 17. stol., zař. novogoticky.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
Pozdně gotický kostel Narození Panny Marie je prvně zmiňován v písemných pramenech roku 1363, kdy rytíř Smyl z Krakova stanovil zdejším knězem Václava Fraňka. Za husitských válek (1. pol. 15. stol.) byl kostel pobořen a fara spálena. Jindřich Albert z Kolovrat, správce zdejšího panství, v roce 1511 dává jistý obnos na opravu kostela, opětovné zřízení fary, dříve vypálené husity, a na ubytování pro tři kněze. Obnova kostela byla provedena brzy poté, kněz byl dosazen až v roce 1589 Jaroslavem z Vchynic. Za třicetileté války (1618-1648) byl kostel opět zpustošen. Dalších oprav se dočkal až po skončení bojů, r. 1740. Donátorem oprav a udržování kostela byl majitel zdejšího panství Karel Josef Hildprant z Ottenhausenu. Při opravě kostela r. 1740 byla rozšířena původní loď na západní straně o příčnou loď a trojpatrovou čtyřbokou věž s cibulovitou osmibokou bání. K. J. Hildprant nechal r. 1740 zhotovit pro kostel tři zvony, které měly dle dochovaných zmínek nejkrásnější zvuk v celém okolí, také nechal v kostele vybudovat rodinnou hrobku (z dřívějších dob již hrobka pánů z Helversenu; v kostele čtyři náhrobníky ze 17. stol., většina s velmi špatně čitelnými nápisy – náhrobní kámen Johany Břínské, dcery Josefa Brzynského z Pokstorffu nese letopočet 1603, další je pana Jana z Lobkovic (čitelná jen část nápisu), náhrobník z červeného mramoru v presbytáři s erbem je datován 1692 (nápis nečitelný). Mramorový kámen, zakrývající vchod do hrobky Hildprantů, je uprostřed kostela). Kostel byl obnoven r. 1825. Roku 1917 byly zvony zabaveny rakouskými vojáky, zůstal jen malý umíráček. Zařízení kostela je novogotické, oltářní obraz Svaté rodiny je z poloviny 17. stol., oválný reliéf Madony s dítětem nad triumfálním obloukem je patrně renesanční. Roku 2005 byla vesnice Rousínov vyhlášena městskou památkovou zónou (významný soubor lidové architektury).
Tomáš Hubáček, Eva Horáková, 26.3. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek

Komentáře

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rousínov

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Zhoř
 Krakovec
 Slabce
 kostel sv. Mikuláše
 Chříč
 kostel sv. Kateřiny
 Všetaty
 kostel sv. Jiří
 Hřebečníky
 Zvíkovec
 Václavy
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 Angerbach
 Podmokly
 Senomaty
 smírčí kříž
 kostel sv. Prokopa
 Chlumská stráň
 Skryjská jezírka
 Týřov
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 sokolovna
 pivovar
 radnice
 dům cisterciáků
 kostel sv. Jiljí
 socha T. G. Masaryka
 Krašov
 mariánský sloup
 kaple sv. Rocha
 Pražská brána
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 Strachovice
 židovský hřbitov
 Hůrky
 synagoga
 kostel Všech svatých
 Žižkovo bojiště
 židovský hřbitov
 Hřešihlavy
 Propadený zámek
 Prašný Újezd
 bojiště u Rakovníka
 Smrk
 Pšovlky
 dvůr Rohy
 Velká Buková
 Trpasličí díra
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Hlavačov
 Lom Soseň
 Hasen-Marterl
 Boží kámen u Sosně
 lovecký pomník
 Kohoutov
 socha sv. Floriána
 Svatý Hubert
 kostel sv. Barbory
 Zelený Důl
 Francouzský kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Oráčov
 Hluboký
 Terešov
 pivovar
 Kolešovice
 kostel sv. Jakuba
 dvůr Hubenov
 Svinná
 Křivoklát
 Svinná
 dvůr Lednice
 židovský hřbitov
 Plaveč
 židovský hřbitov
 synagoga
 Liblín
 kostel sv. Petra
 Husův sbor
 Otěvěky
 Železniční muzeum
 Řebřík
 Libštejn
 Dolní Hradiště
 kaple
 celní kolo
 zatopený lom
 boží muka
 smírčí kříže
 kostel sv. Václava
 Tobiášův vrch
 Bílenec
 Babina
 hradiště Koryta
 Šprymberk
 větrný mlýn
 Žebrák
 pivovar
Základní informace místa
ID místa: 9858
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama