Kostel v Chomli je doložen již v polovině 14. stol., stavba současného kostela sv. Markéty vznikla ve 2. pol. 15. stol. Dnešní vzhled získal počátkem 20. stol., kdy bylo křemencové a buližníkové zdivo ponecháno bez omítky. Chátrající kostel na funkčním hřbitově je vyklizen a není církví používán.
Hlavní obrázek místa
Kostel Chomle
© Jiří Špaček, 08/2015
Ves Chomle je prvně zmiňována r. 1352, od 16. století prosperovala díky těžbě černého uhlí, a to povrchové i hlubinné. Od definitivního ukončení těžby r. 1983 počet obyvatel stále klesá, nyní jich v malé obci žije trvale asi jen 60. Obec Chomle leží asi 2,5 km východně od města Radnice a prochází jí silnice II/233 z Plzně do Rakovníka. Železnice je dostupná v Radnicích, kde na 4 km vzdáleném nádraží končí lokální trať 176 z Chrástu u Plzně. Obcí neprocházejí turisticky značené cesty kromě naučné stezky Za přírodou a historií Radnicka.
1.9. 2015
historie

Kostel stojící na vyvýšenině v západní části obce Chomle byl prvně písemně připomínán roku 1363. Dnešní kostel sv. Markéty však pochází až z 2. poloviny 15. století, kdy byl postaven jako nízká jednolodní stavba s polygonálně uzavřeným presbytářem orientovaným k severovýchodu a se sanktusovou věžičkou na střeše. O něco později byla přistavěna sakristie. Z této etapy je v presbytáři pozoruhodné drobné sanktuárium, které má podobu malé kaple s baldachýnovou klenbou, vytesanou z jednoho kusu kamene. Na začátku 20. století byl kostel opraven a podstatně změněn jeho vnější vzhled. Kostel je totiž postaven z křemencových a buližníkových kamenů, na nichž zřejmě nechtěla držet omítka. Proto byly zdi ponechány holé, vyspárované a jen nároží bylo opatřeno omítkovými rámy. Interiér je téměř vyklizen, gotické sochy pak byly uloženy do bezpečí depozitáře. Kostel stojí na funkčním hřbitově, k církevním účelům však není…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1 A-J, Academia 1977, a informace obce Chomle), 1.9. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Chomle

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kašna
 synagoga
 Jakšovský dům
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Martina
 Svinná
 Svinná
 Na Vrchách
 židovský hřbitov
 Březina
 Radeč
 Terešov
 Prašný Újezd
 Rovný
 Březina
 židovský hřbitov
 Hřešihlavy
 Libštejn
 kaple se zvoničkou
 Liblín
 Kaceřov
 Zbiroh
 Osek u Rokycan
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Spálený mlýn
 Podmokly
 Krašov
 dvůr Rohy
 Bušovice
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Újezdec
 Dolní Hradiště
 Zvíkovec
 kostel sv. Štěpána
 Řebřík
 kostel sv. Prokopa
 Kokotsko
 Chříč
 židovský hřbitov
 Babina
 Radost
 dvůr Lednice
 Skryjská jezírka
 hradiště Koryta
 kostel sv. Václava
 křížová cesta
 Třebekov
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Labšovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 kaple
 kašna
 kašna
 mariánský sloup
 městské opevnění
 radnice
 Fitzova vila
 Doubravka
 Hromnické jezírko
 Třenická hora
 Dolanský Mlýn
 Klabava
 kostel sv. Martina
 Věžka
 kostel sv. Vavřince
 Vimberk
 Hřebečníky
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Vojtěcha
 Týřov
 Červený Hrádek
 Čertův mlýn
 Chlum u Plzně
Základní informace místa
ID místa: 12444
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama