Roubená lidová stavba kaple se zvoničkou v Těškově pochází z doby kolem r. 1800. Počátkem 21. století prošla celkovou rekonstrukcí, při níž byla odstraněna omítka na stěnách a r. 2009 byl do ní instalován nový zvon s elektrickým pohonem. Před ní stojí kovový krucifix na kamenném podstavci.
Hlavní obrázek místa
Kaple Těškov
© Jiří Špaček, 06/2015
Obec s 300 obyvateli se nachází ve východní části rokycanského okresu, asi 2 km severozápadně od exitu Mýto na dálnici D5. Leží pod horským hřebenem Radeč, který je nadmořskou výškou 721 m nejvyšší částí Křivoklátské vrchoviny a v r. 1997 tu byl vyhlášen Přírodní park Radeč na rozloze 6000 ha. V Těškově se křižují silnice III. třídy od Holoubkova, Mýta, Lhoty pod Radčem a Volduch. Prochází tudy také cyklotrasa z Mýta na Radeč a několik značených turistických cest. Červená vede z Radče se zříceninou hradu Mitrvald do Holoubkova, dálková modrá do Volduch a dále na severní Plzeňsko a k východu míří žlutá ke vsi Sirá. V obci, která byla založena r. 1343 Oldřichem z Mitrvaldu, se dochovalo několik staveb lidové roubené architektury, mezi nimiž vyniká kaple se zvoničkou na návsi.
17.3. 2016
historie

Dominanta obce se nachází na návsi. Je to poměrně drobná lidová roubená stavba kaple se zvoničkou. Je neobvyklá svým šestibokým půdorysem a sloužila vždy spíše jako zvonice než kaple. V různých textech její označení proto značně kolísá. Stavba pochází z doby kolem r. 1800 a počátkem 21. století prošla zásadní rekonstrukcí. V průběhu 2. světové války z ní byl ukraden historický zvon a nový byl do ní instalován teprve na podzim r. 2009. Byl pořízen nákladem 130 tisíc Kč za významného finančního přispění občanů a několika sponzorů. Byl vybaven nejmodernějším elektrickým pohonem, který využívá inteligentní elektroniky a pohybu kovových částí v silovém magnetickém poli. Roubené stěny kaple se zvoničkou byly v minulosti omítnuté, nyní je omítka odstraněna. Někdejší šindelová střecha byla nahrazena taškami a zvonové patro je kryto plechem. Před kaplí stojí udržovaný kovový krucifix na kamenném podstavci.

Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce a firmy Hainz), 17.3. 2016

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Těškov

Místa v okolí

 Radeč
 kostel sv. Štěpána
 Rovný
 Březina
 Březina
 Újezdec
 kostel sv. Martina
 Osek u Rokycan
 Zbiroh
 kostel sv. Markéty
 Vimberk
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 židovský hřbitov
 Kamýk
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 Doubravka
 vodní hamr
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 Švédský most
 kaple
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 kašna
 Černá mohyla
 městské opevnění
 Na Vrchách
 Fitzova vila
 Terešov
 Třenická hora
 kostel sv. Martina
 Svinná
 Svinná
 Chlukov
 Komárov
 Kokotsko
 Bušovice
 Řebřík
 kostel sv. Václava
 Dvorec
 Kotel
 Klabava
 Prašný Újezd
 Mirošov
 Tři Trubky
 Zálužský hrad
 kostel sv. Josefa
 Spálený mlýn
 Ostrovecký mlýn
 Veselá
 kostel sv. Václava
 Valdek
 Drštka
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Libštejn
 Mydlná
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Kaceřov
 větrný mlýn
 pivovar
 Žebrák
 kostel sv. Rocha
 Javor
 kostel sv. Vavřince
 Liblín
 Točník
 Neslívy
 kostel sv. Mikuláše
 Lopata
 Dolní Hradiště
 Kozel
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
Základní informace místa
ID místa: 12745
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama