Roubená lidová stavba kaple se zvoničkou v Těškově pochází z doby kolem r. 1800. Počátkem 21. století prošla celkovou rekonstrukcí, při níž byla odstraněna omítka na stěnách a r. 2009 byl do ní instalován nový zvon s elektrickým pohonem. Před ní stojí kovový krucifix na kamenném podstavci.
Hlavní obrázek místa
Kaple Těškov
© Jiří Špaček, 06/2015
Obec s 300 obyvateli se nachází ve východní části rokycanského okresu, asi 2 km severozápadně od exitu Mýto na dálnici D5. Leží pod horským hřebenem Radeč, který je nadmořskou výškou 721 m nejvyšší částí Křivoklátské vrchoviny a v r. 1997 tu byl vyhlášen Přírodní park Radeč na rozloze 6000 ha. V Těškově se křižují silnice III. třídy od Holoubkova, Mýta, Lhoty pod Radčem a Volduch. Prochází tudy také cyklotrasa z Mýta na Radeč a několik značených turistických cest. Červená vede z Radče se zříceninou hradu Mitrvald do Holoubkova, dálková modrá do Volduch a dále na severní Plzeňsko a k východu míří žlutá ke vsi Sirá. V obci, která byla založena r. 1343 Oldřichem z Mitrvaldu, se dochovalo několik staveb lidové roubené architektury, mezi nimiž vyniká kaple se zvoničkou na návsi.
17.3. 2016
historie

Dominanta obce se nachází na návsi. Je to poměrně drobná lidová roubená stavba kaple se zvoničkou. Je neobvyklá svým šestibokým půdorysem a sloužila vždy spíše jako zvonice než kaple. V různých textech její označení proto značně kolísá. Stavba pochází z doby kolem r. 1800 a počátkem 21. století prošla zásadní rekonstrukcí. V průběhu 2. světové války z ní byl ukraden historický zvon a nový byl do ní instalován teprve na podzim r. 2009. Byl pořízen nákladem 130 tisíc Kč za významného finančního přispění občanů a několika sponzorů. Byl vybaven nejmodernějším elektrickým pohonem, který využívá inteligentní elektroniky a pohybu kovových částí v silovém magnetickém poli. Roubené stěny kaple se zvoničkou byly v minulosti omítnuté, nyní je omítka odstraněna. Někdejší šindelová střecha byla nahrazena taškami a zvonové patro je kryto plechem. Před kaplí stojí udržovaný kovový krucifix na kamenném podstavci.

Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce a firmy Hainz), 17.3. 2016

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Těškov

Místa v okolí

 Radeč
 kostel sv. Štěpána
 Rovný
 Březina
 Březina
 Újezdec
 Čertova skála
 kostel sv. Martina
 Osek u Rokycan
 Zbiroh
 kostel sv. Markéty
 Vimberk
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 židovský hřbitov
 Kamýk
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 Doubravka
 vodní hamr
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 Švédský most
 kaple
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 kašna
 Černá mohyla
 městské opevnění
 Na Vrchách
 Fitzova vila
 Terešov
 Třenická hora
 kostel sv. Martina
 Svinná
 Svinná
 Chlukov
 Komárov
 Kokotsko
 Bušovice
 Řebřík
 kostel sv. Václava
 Dvorec
 Kotel
 Klabava
 Prašný Újezd
 Mirošov
 Tři Trubky
 Zálužský hrad
 kostel sv. Josefa
 Spálený mlýn
 Ostrovecký mlýn
 Veselá
 kostel sv. Václava
 Bílá vila
 Bílý mlýn Kepka
 Kohoutov
 Valdek
 Drštka
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Chlumská stráň
 Hřešihlavy
 Libštejn
 Mydlná
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Kaceřov
 větrný mlýn
 pivovar
 Žebrák
 kostel sv. Rocha
 Javor
 kostel sv. Vavřince
 Liblín
 Točník
 Neslívy
 kostel sv. Mikuláše
 Lopata
 Dolní Hradiště
 Kozel
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
Základní informace místa
ID místa: 12745
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama