Zřícenina gotického hradu založeného pány z Krašova v r. 1232. V 15. stol. přistavěno rozsáhlé předhradí. Koncem 17. stol. barokně upraven na letní sídlo řeholníků. Po zrušení kláštera v r. 1785 byl hrad ponechán svému osudu.
Hlavní obrázek místa
Krašov -letecký snímek
© Radovan Smokoň 04/2009
Zřícenina hradu Krašov zaujímá polohu v chráněné oblasti přírodního parku Hřešihlavy na skalnaté ostrožně nad vtokem Brodeslavského potoka do Berounky nedaleko vesničky Bohy a nebo Všehrdy, odtud je to po modré turistické na hrad 3,5 km. Nejblíže je vlaková stanice Kožlany (asi 12 km po modré). Naprosto jedinečná zřícenina hradu, o kterou se stará místní průvodce a několik partiček lidí. Z hradu je perfektní výhled na údolí Berounky.
21.8. 2010
historie

Hrad založil před rokem 1232 Jetřich z rodu Hroznatovců. V držení pánů z Krašova zůstal až do poloviny 14. století. V 15. a na počátku 16. století jej drželi pánové z Kolovrat. V 16. století byl přestavěn v renesanční zámek. Od druhé poloviny 17. století se stal Krašov majetkem plaského kláštera, který ho pro své potřeby nechal barokně upravit. Po zrušení kláštera roku 1785 rychle zpustl. Okolo roku 1800 byl již zříceninou. V letech 1970–71 probíhal na Krašově archeologický výzkum. Dispozice hradu je dvojdílná, nejstarší podobu předhradí však doposud neznáme. Dvojdílné bylo od počátku i nevelké jádro za enormně mohutným šíjovým příkopem. V přední část jádra, ve které se nacházela čtverhranná cisterna vysekaná do skály, měla zřejmě lehčí opevnění doposud neznámé podoby. Zadní část obtáčela hradba, z níž vedle brány vystupovala nevelká věžice s břitem. V zadní části při straně nad řekou stál malý sálový palác. Plocha…  číst dále

28.5. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys hradu, Černé zdivo z první pol. 13.století; Křížkované zdivo z 2.pol. 13. století; Tečkovaně - zdivo z 20. století;
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Bohy

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 dvůr Rohy
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Liblín
 Chříč
 dvůr Lednice
 kostel sv. Vavřince
 Libštejn
 Angerbach u Kožlan
 Prašný Újezd
 Svinná
 Svinná
 Dolní Hradiště
 židovský hřbitov
 Zvíkovec
 Podmokly
 Krakovec
 Strachovice
 Babina
 hradiště Koryta
 židovský hřbitov
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Zhoř
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Markéty
 Kaceřov
 kašna
 kostel sv. Václava
 Terešov
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 Žižkovo bojiště
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 synagoga
 Ostrovecký mlýn
 Na Vrchách
 Hrad na Babské skále
 Skryjská jezírka
 Radost
 Zelený Důl
 kostel sv. Martina
 Hluboký
 Hřebečníky
 Smrk
 kostel sv. Blažeje
 lovecký pomník
 Václavy
 Třebekov
 Šebíkov
 boží muka
 smírčí kříž
 Hůrky
 Svatý Hubert
 Otěvěky
 Rovný
 Týřov
 železná huť
 Schanigerův kříž
 Hromnické jezírko
 Březina
 Podbořánky
 kaple sv. Marka
 Lom Soseň
 Boží kámen u Sosně
 Trpasličí díra
 Řebřík
 kostel sv. Mikuláše
 Radeč
 Spálený mlýn
 dvůr Býkov
 smírčí kříž
 kostel sv. Kateřiny
 Plaveč
 Zbiroh
 Všetaty
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Tlestky
 Viklan
 Újezdec
 křížový kámen
Kontaktní informace
Spolek pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašov
Petr Kyzlík
Průběžná 596
331 41 Kralovice
Tel: +420724009229
http://www.hradkrasov.cz
info@hradkrasov.cz
Základní informace místa
ID místa: 187
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama