Barokní hřbitovní kaple z roku 1713 byla postavena na louce manželů Duchcovských, na které se od roku 1680 pohřbívaly oběti epidemií. V roce 1835 kapli poškodil požár a již roku 1836 byla nákladem měšťana Václava Vojtěcha Duchcovského opravena. Památkově chráněna je od května 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2019
První zmínka o Radnicích je z roku 1336, kdy byly prodány králem Janem Lucemburským Petrovi z Rožmberka (červená pětilistá růže je dodnes ve znaku města). Najdeme zde řadu památek - zámek (dnes zdevastovaný a nepřístupný), barokní kostel Petra a Pavla, křížovou cestu nad městem, řadu drobných sakrálních památek, dva zaniklé pivovary, ale i zbytky židovského ghetta a poměrně daleko od města i dobře zachovalý židovský hřbitov. Město je snadno dostupné jak individuální, tak veřejnou dopravou - končí zde železniční trať z Plzně, autobusové spojení je zde s Plzní, Rokycany, Zbirohem a dalšími místy. Městem prochází cyklotrasa a dvě značené turistické trasy.
24.8. 2019
historie

Barokní hřbitovní kaple z roku 1713 byla postavena na louce manželů Duchcovských, na které se od roku 1680 pohřbívaly oběti epidemií. V roce 1835 kapli poškodil požár a již roku 1836 byla nákladem měšťana Václava Vojtěcha Duchcovského opravena. Ve 2. čtvrtině 18. století vznikla i současná fasáda. Po zrušení hřbitova u kostela sv. Václava se začalo pohřbívat v těchto místech a v roce 1856 sem bylo převezeno 89 vozů s kostmi ze zrušeného hřbitova při farním kostele. Jedná se o stavbu s obdélníkovou lodí a kněžištěm ukončeným trojboce. Sakristie je přistavěna k jižní zdi v místech, kde končí loď a začíná kněžiště. Interiér je plochostropý. Památkově chráněna je od 3. května 1958 spolu s márnicí a ohradní zdí hřbitova.

Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz a www.muzeumradnice.cz), 24.8. 2019

Půdorys místa

půdorys kaple
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 09 Politický okres Rokycanský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Radnice

Místa v okolí

 Jakšovský dům
 Radnice
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Na Vrchách
 kostel sv. Markéty
 Svinná
 Svinná
 Březina
 Březina
 Libštejn
 Kaceřov
 židovský hřbitov
 Radeč
 Spálený mlýn
 Liblín
 Prašný Újezd
 Bušovice
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Osek u Rokycan
 Terešov
 Rovný
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Dolní Hradiště
 Kokotsko
 dvůr Rohy
 Radost
 Krašov
 Babina
 Třebekov
 hradiště Koryta
 Hromnické jezírko
 židovský hřbitov
 Dolanský Mlýn
 dvůr Lednice
 Zbiroh
 křížová cesta
 kostel sv. Prokopa
 Ostrovecký mlýn
 Podmokly
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Labšovský mlýn
 Věžka
 Rokycany
 kostel sv. Mikuláše
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 městské opevnění
 kaple
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Klabava
 Fitzova vila
 Zvíkovec
 Újezdec
 kostel sv. Štěpána
 dvůr Býkov
 Chříč
 Řebřík
 Čertův mlýn
 Červený Hrádek
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Vojtěcha
 Chlum u Plzně
 vodní hamr
 Vimberk
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Hřebečníky
 Týřov
 Šebíkov
Základní informace místa
ID místa: 14345
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama