Barokní hřbitovní kaple z roku 1713 byla postavena na louce manželů Duchcovských, na které se od roku 1680 pohřbívaly oběti epidemií. V roce 1835 kapli poškodil požár a již roku 1836 byla nákladem měšťana Václava Vojtěcha Duchcovského opravena. Památkově chráněna je od května 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2019
První zmínka o Radnicích je z roku 1336, kdy byly prodány králem Janem Lucemburským Petrovi z Rožmberka (červená pětilistá růže je dodnes ve znaku města). Najdeme zde řadu památek - zámek (dnes zdevastovaný a nepřístupný), barokní kostel Petra a Pavla, křížovou cestu nad městem, řadu drobných sakrálních památek, dva zaniklé pivovary, ale i zbytky židovského ghetta a poměrně daleko od města i dobře zachovalý židovský hřbitov. Město je snadno dostupné jak individuální, tak veřejnou dopravou - končí zde železniční trať z Plzně, autobusové spojení je zde s Plzní, Rokycany, Zbirohem a dalšími místy. Městem prochází cyklotrasa a dvě značené turistické trasy.
24.8. 2019
historie

Barokní hřbitovní kaple z roku 1713 byla postavena na louce manželů Duchcovských, na které se od roku 1680 pohřbívaly oběti epidemií. V roce 1835 kapli poškodil požár a již roku 1836 byla nákladem měšťana Václava Vojtěcha Duchcovského opravena. Ve 2. čtvrtině 18. století vznikla i současná fasáda. Po zrušení hřbitova u kostela sv. Václava se začalo pohřbívat v těchto místech a v roce 1856 sem bylo převezeno 89 vozů s kostmi ze zrušeného hřbitova při farním kostele. Jedná se o stavbu s obdélníkovou lodí a kněžištěm ukončeným trojboce. Sakristie je přistavěna k jižní zdi v místech, kde končí loď a začíná kněžiště. Interiér je plochostropý. Památkově chráněna je od 3. května 1958 spolu s márnicí a ohradní zdí hřbitova.

Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz a www.muzeumradnice.cz), 24.8. 2019

Půdorys místa

půdorys kaple
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 09 Politický okres Rokycanský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Radnice

Místa v okolí

 Jakšovský dům
 Radnice
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Na Vrchách
 kostel sv. Markéty
 Svinná
 Svinná
 Březina
 Březina
 Libštejn
 Kaceřov
 židovský hřbitov
 Radeč
 Spálený mlýn
 Liblín
 Prašný Újezd
 Bušovice
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Osek u Rokycan
 Terešov
 Rovný
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Dolní Hradiště
 Kokotsko
 dvůr Rohy
 Radost
 Krašov
 Babina
 Třebekov
 hradiště Koryta
 Hromnické jezírko
 židovský hřbitov
 Dolanský Mlýn
 dvůr Lednice
 Zbiroh
 křížová cesta
 kostel sv. Prokopa
 Ostrovecký mlýn
 Podmokly
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Labšovský mlýn
 Věžka
 Rokycany
 kostel sv. Mikuláše
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 městské opevnění
 kaple
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Klabava
 Fitzova vila
 Zvíkovec
 Újezdec
 kostel sv. Štěpána
 dvůr Býkov
 Chříč
 Řebřík
 Čertův mlýn
 Červený Hrádek
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Vojtěcha
 Chlum u Plzně
 vodní hamr
 Vimberk
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Hřebečníky
 Týřov
 Šebíkov
Základní informace místa
ID místa: 14345
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama