Barokní hřbitovní kaple z roku 1713 byla postavena na louce manželů Duchcovských, na které se od roku 1680 pohřbívaly oběti epidemií. V roce 1835 kapli poškodil požár a již roku 1836 byla nákladem měšťana Václava Vojtěcha Duchcovského opravena. Památkově chráněna je od května 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2019
První zmínka o Radnicích je z roku 1336, kdy byly prodány králem Janem Lucemburským Petrovi z Rožmberka (červená pětilistá růže je dodnes ve znaku města). Najdeme zde řadu památek - zámek (dnes zdevastovaný a nepřístupný), barokní kostel Petra a Pavla, křížovou cestu nad městem, řadu drobných sakrálních památek, dva zaniklé pivovary, ale i zbytky židovského ghetta a poměrně daleko od města i dobře zachovalý židovský hřbitov. Město je snadno dostupné jak individuální, tak veřejnou dopravou - končí zde železniční trať z Plzně, autobusové spojení je zde s Plzní, Rokycany, Zbirohem a dalšími místy. Městem prochází cyklotrasa a dvě značené turistické trasy.
24.8. 2019
historie

Barokní hřbitovní kaple z roku 1713 byla postavena na louce manželů Duchcovských, na které se od roku 1680 pohřbívaly oběti epidemií. V roce 1835 kapli poškodil požár a již roku 1836 byla nákladem měšťana Václava Vojtěcha Duchcovského opravena. Ve 2. čtvrtině 18. století vznikla i současná fasáda. Po zrušení hřbitova u kostela sv. Václava se začalo pohřbívat v těchto místech a v roce 1856 sem bylo převezeno 89 vozů s kostmi ze zrušeného hřbitova při farním kostele. Jedná se o stavbu s obdélníkovou lodí a kněžištěm ukončeným trojboce. Sakristie je přistavěna k jižní zdi v místech, kde končí loď a začíná kněžiště. Interiér je plochostropý. Památkově chráněna je od 3. května 1958 spolu s márnicí a ohradní zdí hřbitova.

Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz a www.muzeumradnice.cz), 24.8. 2019

Půdorys místa

půdorys kaple
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 09 Politický okres Rokycanský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Radnice

Místa v okolí

 Jakšovský dům
 Radnice
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Na Vrchách
 kostel sv. Markéty
 Svinná
 Svinná
 Březina
 Březina
 Libštejn
 Kaceřov
 židovský hřbitov
 Radeč
 Spálený mlýn
 Liblín
 Prašný Újezd
 Bušovice
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Osek u Rokycan
 Terešov
 Rovný
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Dolní Hradiště
 Kokotsko
 dvůr Rohy
 Radost
 Krašov
 Babina
 Třebekov
 hradiště Koryta
 Hromnické jezírko
 židovský hřbitov
 Dolanský Mlýn
 dvůr Lednice
 Zbiroh
 křížová cesta
 kostel sv. Prokopa
 Ostrovecký mlýn
 Podmokly
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Labšovský mlýn
 Věžka
 Rokycany
 kostel sv. Mikuláše
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 městské opevnění
 kaple
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Klabava
 Fitzova vila
 Zvíkovec
 Újezdec
 kostel sv. Štěpána
 dvůr Býkov
 Chříč
 Řebřík
 Čertův mlýn
 Červený Hrádek
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Vojtěcha
 Chlum u Plzně
 vodní hamr
 Vimberk
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Hřebečníky
 Týřov
 Šebíkov
Základní informace místa
ID místa: 14345
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama