Kostel sv. Martina gotického původu z r. 1359 stojí na funkčním hřbitově. Do současné barokní podoby byl přestavěn v polovině 18. stol. Od r. 2005 je chátrající stavba v majetku obce a opravována, interiér převážně vyklizen. K církevním obřadům kostel není využíván.
Hlavní obrázek místa
Kostel Přívětice
© Jiří Špaček, 08/2015
Nevelká obec Přívětice, prvně doložená r. 1352, bývala původně vladyckým majetkem a její majitelé sídlili na tvrzi, která stávala v místech dnešního statku. V r. 1567 ji získal významný rod Černínů z Chudenic, který údajně změnil místní tvrz na panský zámeček, ale o zdejší majetek v pobělohorské době přišel. Střídali se tu opět drobní šlechtici, v r. 1661 je již tvrz doložena jako zcela pustá a brzy zanikla. V r. 1758 koupil panství hrabě Jan ze Šternberka, jehož rod tu s přestávkou vlastní majetky dodnes. K obci Přívětice patří jako místní část osada Sklená Huť na okraji lesního komplexu Přírodního parku Radeč a žijí tu celkem jen asi dvě stovky obyvatel. Severně od obce se nachází v lokalitě Ovčín zatopený povrchový důl. Jezero využívané k rekreaci je pozůstatkem po posledním místě těžby uhlí na Radnicku, která skončila v 80. letech 20. století. Obec leží na odbočce ze silnice III. třídy, která spojuje silnici II/234 u Radnic se silnicí II/232 u Bezděkova. Vlastní obcí prochází silnice III. třídy přes Sklenou Huť a rozsáhlé lesy do Holoubkova. Rovněž tudy prochází červeně značená turistická trasa z Volduch přes vrch Hradiště do Radnic.
10.9. 2015
historie

První písemná zmínka o Přívěticích pochází z r. 1352. Krátce na to, již v letech 1358-1359, byl vystavěn farní kostel sv. Martina a ještě v témže roce obsazen farářem. Tato skutečnost svědčí o tom, že obec může být mnohem starší. Kostel sv. Martina gotického původu stojí v dominantní malebné poloze na návrší nad potokem a je dobře viditelný při vjezdu do obce od západu. Nachází se na funkčním hřbitově téměř o samotě na úplném západním okraji obce. V jeho blízkosti stával až do roku 2006 památný, 400 let starý Krausův dub, který však byl v tom roce poražen silným nárazem větru. Dub rostl na břehu malého rybníčku, jeho kmen, který tvořil domov pro vosy a sršně, měl obvod 585 cm, strom dosahoval výšky až 19 m a byl chráněn jako krajinná dominanta. Současnou podobu kostel dostal při barokní přestavbě v polovině 18. století. Má obdélnou loď se zkosenými rohy při přechodu do užšího, pětiboce zakončeného presbytáře,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací obce Přívětice), 10.9. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Přívětice

Místa v okolí

 kaple sv. Rozálie
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 kostel sv. Václava
 Na Vrchách
 Březina
 kostel sv. Markéty
 Březina
 Radeč
 Svinná
 Svinná
 Osek u Rokycan
 Bušovice
 Spálený mlýn
 židovský hřbitov
 Kamýk
 kaple se zvoničkou
 židovský hřbitov
 Rovný
 Kaceřov
 Libštejn
 Kokotsko
 Terešov
 Prašný Újezd
 Bílý mlýn Kepka
 židovský hřbitov
 Bílá vila
 Liblín
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 křížová cesta
 Čertova skála
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Labšovský mlýn
 kaple
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 městské opevnění
 Rokycany
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Fitzova vila
 kostel sv. Mikuláše
 Klabava
 Chlumská stráň
 Dolanský Mlýn
 Dolní Hradiště
 Zbiroh
 Radost
 kostel sv. Štěpána
 Třebekov
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Rohy
 Věžka
 Hromnické jezírko
 Újezdec
 Krašov
 Babina
 hradiště Koryta
 Ostrovecký mlýn
 Podmokly
 dvůr Lednice
 dvůr Býkov
 Kotel
 kostel sv. Prokopa
 Červený Hrádek
 Řebřík
 Zvíkovec
 Čertův mlýn
 vodní hamr
 Vimberk
 Švédský most
 Doubravka
 Kohoutov
 Chříč
 kostel sv. Václava
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Chlukov
 Tři Trubky
 Týřov
 Šebíkov
Kontaktní informace
Obecní úřad Přívětice
Přívětice 76
338 28 Radnice
Tel: 371 785 386
http://www.privetice.cz
PriveticeS@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12456
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama