Kostel sv. Martina gotického původu z r. 1359 stojí na funkčním hřbitově. Do současné barokní podoby byl přestavěn v polovině 18. stol. Od r. 2005 je chátrající stavba v majetku obce a opravována, interiér převážně vyklizen. K církevním obřadům kostel není využíván.
Hlavní obrázek místa
Kostel Přívětice
© Jiří Špaček, 08/2015
Nevelká obec Přívětice, prvně doložená r. 1352, bývala původně vladyckým majetkem a její majitelé sídlili na tvrzi, která stávala v místech dnešního statku. V r. 1567 ji získal významný rod Černínů z Chudenic, který údajně změnil místní tvrz na panský zámeček, ale o zdejší majetek v pobělohorské době přišel. Střídali se tu opět drobní šlechtici, v r. 1661 je již tvrz doložena jako zcela pustá a brzy zanikla. V r. 1758 koupil panství hrabě Jan ze Šternberka, jehož rod tu s přestávkou vlastní majetky dodnes. K obci Přívětice patří jako místní část osada Sklená Huť na okraji lesního komplexu Přírodního parku Radeč a žijí tu celkem jen asi dvě stovky obyvatel. Severně od obce se nachází v lokalitě Ovčín zatopený povrchový důl. Jezero využívané k rekreaci je pozůstatkem po posledním místě těžby uhlí na Radnicku, která skončila v 80. letech 20. století. Obec leží na odbočce ze silnice III. třídy, která spojuje silnici II/234 u Radnic se silnicí II/232 u Bezděkova. Vlastní obcí prochází silnice III. třídy přes Sklenou Huť a rozsáhlé lesy do Holoubkova. Rovněž tudy prochází červeně značená turistická trasa z Volduch přes vrch Hradiště do Radnic.
10.9. 2015
historie

První písemná zmínka o Přívěticích pochází z r. 1352. Krátce na to, již v letech 1358-1359, byl vystavěn farní kostel sv. Martina a ještě v témže roce obsazen farářem. Tato skutečnost svědčí o tom, že obec může být mnohem starší. Kostel sv. Martina gotického původu stojí v dominantní malebné poloze na návrší nad potokem a je dobře viditelný při vjezdu do obce od západu. Nachází se na funkčním hřbitově téměř o samotě na úplném západním okraji obce. V jeho blízkosti stával až do roku 2006 památný, 400 let starý Krausův dub, který však byl v tom roce poražen silným nárazem větru. Dub rostl na břehu malého rybníčku, jeho kmen, který tvořil domov pro vosy a sršně, měl obvod 585 cm, strom dosahoval výšky až 19 m a byl chráněn jako krajinná dominanta. Současnou podobu kostel dostal při barokní přestavbě v polovině 18. století. Má obdélnou loď se zkosenými rohy při přechodu do užšího, pětiboce zakončeného presbytáře,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací obce Přívětice), 10.9. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Přívětice

Místa v okolí

 kaple sv. Rozálie
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 kostel sv. Václava
 Na Vrchách
 Březina
 kostel sv. Markéty
 Březina
 Radeč
 Svinná
 Svinná
 Osek u Rokycan
 Bušovice
 Spálený mlýn
 židovský hřbitov
 Kamýk
 kaple se zvoničkou
 židovský hřbitov
 Rovný
 Kaceřov
 Libštejn
 Kokotsko
 Terešov
 Prašný Újezd
 židovský hřbitov
 Liblín
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 křížová cesta
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Labšovský mlýn
 kaple
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 městské opevnění
 Rokycany
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Fitzova vila
 kostel sv. Mikuláše
 Klabava
 Dolanský Mlýn
 Dolní Hradiště
 Zbiroh
 Radost
 kostel sv. Štěpána
 Třebekov
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Rohy
 Věžka
 Hromnické jezírko
 Újezdec
 Krašov
 Babina
 hradiště Koryta
 Ostrovecký mlýn
 Podmokly
 dvůr Lednice
 dvůr Býkov
 Kotel
 kostel sv. Prokopa
 Červený Hrádek
 Řebřík
 Zvíkovec
 Čertův mlýn
 vodní hamr
 Vimberk
 Švédský most
 Doubravka
 Chříč
 kostel sv. Václava
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Chlukov
 Tři Trubky
 Týřov
 Šebíkov
Kontaktní informace
Obecní úřad Přívětice
Přívětice 76
338 28 Radnice
Tel: 371 785 386
http://www.privetice.cz
PriveticeS@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12456
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama