Farní kostel sv. Mikuláše ve Zbirohu je jako gotický doložen již r. 1364. Barokně byl podstatně přestavěn r. 1716 a opravován v letech 1883 a 1921. Stavba má loď na půdorysu kříže, užší obdélný presbytář a hranolovou věž po jeho severní straně. Vnitřní zařízení je převážně novogotické z r. 1883.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše Zbiroh
© Jiří Špaček, 07/2015
Podhradní ves Zbiroh je prvně doložena r. 1350. Byla založena pod stejnojmenným hradem zmiňovaným již r. 1230. Obec byla r. 1897 povýšena na město. Na horním okraji protáhlého svažitého náměstí, na němž lze i zaparkovat, stojí farní kostel. Městem prochází silnice II/235 od Kařeza ke Zvíkovci. Nádraží Zbiroh na trati 170 z Prahy do Plzně, které bylo od města vzdáleno 3 km, bylo r. 2012 v rámci výstavby železničního koridoru jako nevyhovující zrušeno. Městem procházejí i dálkové, turisticky značené trasy. Červená vede od Točníku do Lhoty pod Radčem a dále přes hřeben Radče s hradem Mitrvald a Holoubkov do Rokycan. Modrá prochází od někdejšího nádraží malebným údolím Zbirožského potoka do Skryjí u jeho ústí do Berounky. Zelená kličkuje po zajímavých místech křivoklátských lesů až do Přírodního parku Horní Berounka k břehu řeky u Hřešihlav. Západně nad městem na Zámeckém vrchu se nachází někdejší hrad, v renesanci přestavěný na zámek, který je největším turistickým lákadlem Zbirohu.
7.8. 2015
historie

Kostel sv. Mikuláše stojí pod Zámeckým vrchem již od 14. století. Gotická stavba je prvně doložena r. 1364, její současná barokní podoba však vznikla při přestavbě r. 1716 a opravách v letech 1883 a 1921. Je to jednolodní kostel s lodí na půdorysu kříže, s obdélným užším presbytářem a hranolovou věží po jeho severní straně. Loď i presbytář jsou zaklenuty křížovou klenbou, boční ramena lodi s oratořemi a sakristie v podvěží mají klenbu valenou s lunetami. Základní zařízení, tedy hlavní oltář, dva boční a kazatelna, je novogotické z r. 1883 od pražského sochaře Františka Josefa Heidelberga. Obraz sv. Mikuláše na hlavním oltáři je dílem Františka Antonína Müllera z r. 1732, na pravém bočním oltáři je pozdně gotická Madona z 1. poloviny 16. století. Barokní vyřezávané lavice pocházejí z počátku 18. století. Kostel sv. Mikuláše je farním kostelem pro rozlehlou farnost Zbiroh. Konají se v něm pravidelné…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4 T-Ž, Academia 1982, a informace farnosti Zbiroh), 7.8. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Zbiroh

Místa v okolí

 Zbiroh
 Újezdec
 Rovný
 Řebřík
 kostel sv. Václava
 Třenická hora
 Doubravka
 kostel sv. Martina
 Terešov
 židovský hřbitov
 Radeč
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Štěpána
 Zálužský hrad
 větrný mlýn
 kaple se zvoničkou
 Komárov
 Žebrák
 pivovar
 kostel sv. Rocha
 Točník
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Skryjská jezírka
 Prašný Újezd
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 Podmokly
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Záhorsko
 Tihava
 Svinná
 Svinná
 kostel sv. Václava
 kašna
 synagoga
 Jakšovský dům
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Radnice
 kaple sv. Prokopa
 Zvíkovec
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 Týřov
 židovský hřbitov
 Březina
 Strašice
 Valdek
 Otmíče
 kostel sv. Vavřince
 Březina
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Hřebečníky
 Na Vrchách
 Ostrý
 Vimberk
 Osek u Rokycan
 Chříč
 muzeum Výtopna Zdice
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Krašov
 rozhledna Máminka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 křížová cesta
 dvůr Rohy
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 kaple
 Muchkovský mlýn
 kostel sv. Prokopa
 masné krámy
 děkanství
 mariánský sloup
 kašna
 kašna
 radnice
 Černá mohyla
 městské opevnění
 Fitzova vila
 kostel sv. Tomáše
 Drahlín
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zbiroh
Náměstí TGM 133
338 08 Zbiroh
Tel: 731 619 669
http://www.farnostzbiroh.cz
rkradnicezbiroh@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12399
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama