Významná dominanta severního Plzeňska je areál bývalého poutního místa. Kostel Zvěstování Panny Marie, probožství a ambity byly postaveny pro plasský klášter na přání opata Evžena Tyttla podle projektu Jana Blažeje Santiniho v letech 1711 - 1768.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 04/2004
Na bývalém poutním místě plaského kláštera byl podle Santiniho návrhu vystaven chrám Zvěstování panny Marie , jehož základní kámen položil opat Eugen Tyttl. Půdorys chrámu je v smymbolu řeckého rovnoramenného kříže s centrálním čtvercovým prostorem. Stavba byla dokončena až roku 1768. Celý komplex se skládá z chrámu, budovy probošství a ambitu, ve kterém je fresková výzdoba od F. J. Luxe. Dnes v objektu sídlí Muzeum a galerie severního Plzeňska se stálými expozicemi a etnografickými a umělecko historickými sbírkami.
17.9. 2002
historie

Osada Týnec je poprvé zmiňována v darovací listině Romana z Týnce plaskému klášteru v roce 1230. Plaští cisterciáci zde vybudovali poutní kostelík, pro nějž byla v 1.pol. 16.stol. zhotovena soška P. Marie a anděla Zvěstování. Po 30.leté válce byl značně zchátralý objekt opraven v duchu raně barokním, přistaven ambit a v roce 1699 opatem Ondřejem Trojerem zřízeno proboštství. Za opata Eugena Tyttla bylo přistoupeno k výstavbě nového areálu, jehož projektantem se stal J. B. Santini. Základní kámen byl položen v roce 1711, stavba však nebyla nikdy podle projektu dokončena. Dominuje jí kostel Zvěstování Panny Marie postavený na půdorysu řeckého kříže, a na jihu k němu přiléhá jednopatrová budova proboštství na půdorysu písmene T sestávající z tzv. spojovacího a hlavního křídla. V bývalém refektáři v 1.patře je dochována fresková výzdoba znázorňující darování M. Týnice plaským mnichům, večeři cisterciáků…  číst dále

http://www.oku-ps.cz/Turista/Tynice/, 17.9. 2002

Půdorys místa

půdorys areálu
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 37 Politický okres kralovický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1912
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Kralovice

Místa v okolí

 dvůr Hubenov
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Blažeje
 boží muka
 Šebíkov
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Lednice
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Zelený Důl
 Strachovice
 Hluboký
 Schanigerův kříž
 Angerbach u Kožlan
 Odlezelské jezero
 Podbořánky
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 železná huť
 Plasy
 kaple sv. Marka
 Otěvěky
 hradiště Koryta
 Babina
 Dolní Hradiště
 lovecký pomník
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Rohy
 Ondřejov
 kostel sv. Václava
 Žihle
 kostel sv. Prokopa
 Smrk
 Liblín
 Černá Hať
 kostel sv. Martina
 Tlestky
 Krašov
 Svatý Hubert
 dvůr Kalec
 křížový kámen
 Viklan
 Plaveč
 Libštejn
 Radost
 celní kolo
 Boží kámen u Sosně
 Lom Soseň
 kostel sv. Vojtěcha
 Nový Dvůr
 boží muka
 smírčí kříže
 socha sv. Floriána
 Hůrky
 Kotaneč
 Trpasličí díra
 Hasen-Marterl
 Kaceřov
 Třebekov
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Václavy
 Krakovec
 Chříč
 židovský hřbitov
 Mlýnský vrch
 Rabštejn nad Střelou
 Nouze
 Loreta
 silniční most
 Oráčov
 židovský hřbitov
 Sychrov
 bývalý kříž
 dvůr Býkov
 zatopený lom
 smírčí kříž
 Brdo
 Hromnické jezírko
 Baba
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Zhoř
 bývalý lom
 Selský dub
 Svinná
 Svinná
 Malměřice
 kostel sv. Anny
 Jablonná
 Prašný Újezd
 Kapucín
 Pšovlky
 Dolní Bělá
 kaple sv. Rozálie
 kašna
 Jakšovský dům
 kostel sv. Václava
 Radnice
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Senomaty
 Hrad na Babské skále
 kaple sv. Václava
 Nekmíř
 Podštěly
Kontaktní informace
Muzeum a galerie severního Plzeňska Mariánská Týnice
331 41 pošta Kralovice
Tel: 373 396 410 ; 373 397 393
http://www.marianskatynice.cz
fryckova@marianskatynice.cz
Základní informace místa
ID místa: 1275
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.9.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama