Jezírko (slabý roztok kyseliny sírové) vzniklo zatopením bývalého lomu, kde se přibližně od r. 1578 těžila břidlice, používaná k výrobě kamence (bělidlo) a léčiv, v l. 1807–1896 k výrobě kyseliny sírové – svého času byla hromnická výroba jedinou na světě. Od r. 1975 je jezírko přírodní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 06/2013
Jezírko, dlouhé 190 m a široké 130 m, o hloubce do 18 m vzniklo 60 m pod úrovní okolního terénu při závalu odvodňovací štoly krátce po zastavení těžby břidlice. Voda v jezírku má načervenalou barvu.
J. Vavera podle Wikipedie, 9.6. 2013
historie

Jezírko vzniklo zatopením bývalého lomu, kde se těžila břidlice. Těžba břidlice na tomto místě se prvně zmiňuje již roku 1578, ve středověku se břidlice používala k výrobě kamence, který sloužil jako bělidlo v textilní výrobě. Ložiska břidlice objevili a začali využívat cisterciáčtí mniši z plaského kláštera, kteří břidlici využívali k výrobě léčiv. Počátkem 19. století byla objevena možnost, jak z břidlice získávat dýmavou kyselinu sírovou (lidově vitriol). Těžba břidlice ve velkém zde probíhala v letech 1807–1896, vykopaná břidlice byla polévaná vodou, z červeného louhu vznikl odpařováním vitriolový kámen, který se dál zpracovával na kyselinu sírovou. Svého času byla hromnická výroba kyseliny sírové jedinou na světě a byl na ní závislý anglický i německý průmysl. Pár metrů od jezírka stojí sousoší svatých – sv. Johana, sv. Jakuba a Ježíše Krista, které nechal postavit kolem r. 1814 majitel dolů poté, co v dole zahynuli dva…  číst dále

E.H. podle http://cs.wikipedia.org; http://www.ceskatelevize.cz, 27.6. 2013

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Hromnice

Místa v okolí

 dvůr Býkov
 Třebekov
 Radost
 Kaceřov
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 Spálený mlýn
 hradiště Koryta
 Čertův mlýn
 Babina
 kolomazná pec
 Dolní Hradiště
 Bušovice
 Bílý mlýn Kepka
 Chlum u Plzně
 Bílá vila
 Krkavec
 Libštejn
 Na Vrchách
 kostel sv. Jiří
 Červený Hrádek
 Liblín
 Kokotsko
 železná huť
 Kunčin Hrádek
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Rozálie
 Sylvánský vrch
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Lednice
 Jakšovský dům
 Radnice
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Plasy
 Pivovarské muzeum
 kaolinový důl
 Černá věž
 kaple sv. Vojtěcha
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 masné krámy
 městské opevnění
 Březina
 Západočeské muzeum
 Velká synagoga
 Kyjov
 Březina
 Betlémská kaple
 Korandův dům
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 kaple U Ježíška
 Ondřejov
 kostel sv. Mikuláše
 Klabava
 dvůr Rohy
 Dolní Bělá
 Svinná
 Osek u Rokycan
 Malesice
 Svinná
 Nekmíř
 Šebíkov
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Kamýk
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Křimice
 socha sv. Josefa
 Komberk
 Vrtba
 Krašov
 Tyršův most
 Čeminy
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Černá mohyla
 židovský hřbitov
 Muchkovský mlýn
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kašna
 Labšovský mlýn
 masné krámy
 křížová cesta
 Fitzova vila
 kašna
 děkanství
 radnice
 kostel sv. Prokopa
 Rokycany
 mariánský sloup
 kaple
 Vyšohrad
 židovský hřbitov
 Chlumská stráň
 Radějov
 Chříč
Základní informace místa
ID místa: 11267
Typ místa: voda
Podkategorie: lom
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama