Nevelký novorománský kostelík sv. Václava byl na návsi v Líšné postaven v letech 1869-1870 podle plánů Václava Zoufalého. Má obdélnou loď a sakristii, polygonálně ukončený presbytář a hranolovou věž ve vstupním průčelí. Zařízení je historizující z doby stavby. Kostel je využíván jen příležitostně.
Hlavní obrázek místa
Kostel v Líšné
© Jiří Špaček, 07/2015
Obec Líšná patří mezi nejmladší na Zbirožsku, prvně je zmiňována až r. 1539. Nebyla nikdy velká, i dnes tu žije jen něco přes 150 obyvatel. Do povědomí veřejnosti vstoupila jako dějiště televizního seriálu Náves. Líšná leží na okraji Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a prochází jí silnice III. třídy spojující Zbiroh a Žebrák. Z křivoklátských lesů sem přichází dálková, zeleně značená turistická trasa od Zvíkovce. Železnice je od této oblasti značně vzdálena.
6.8. 2015
historie

Kostel sv. Václava na návsi pochází z let 1869-1870. Je to drobná novorománská stavba vybudovaná podle plánů stavitele Václava Zoufalého. Na obdélnou loď navazuje polygonální presbytář a obdélná sakristie. Ze vstupního průčelí vyrůstá hranolová věž s jehlancovou střechou. Boční fasády jsou členěny lizénami, obloučkovým vlysem a polokruhovitě ukončenými okny. Vnitřní zařízení kostela je historizující z doby stavby. Na hlavním oltáři je obraz sv. Václava od Karla Javůrka z r. 1874. Na dvou bočních oltářích jsou obrazy Adolfa Liebschera znázorňující Madonu a Svatou rodinu. Na pravém oltáři je kromě toho barokní soška sv. Jana Nepomuckého. Kostel sv. Václava v Líšné je filiálním kostelem farnosti Zbiroh. Bohoslužby se v něm však konají jen příležitostně o hlavních církevních svátcích a tak kostelík nad návesním rybníčkem slouží ponejvíce jako malebná kulisa.

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2 K-O, Academia 1978, a informace farnosti Zbiroh), 6.8. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Líšná

Místa v okolí

 Řebřík
 Třenická hora
 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
 kostel sv. Martina
 větrný mlýn
 Újezdec
 Žebrák
 pivovar
 Doubravka
 Točník
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 Zálužský hrad
 Terešov
 Rovný
 Skryjská jezírka
 Záhorsko
 židovský hřbitov
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 Hořovice
 Komárov
 Tihava
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Podmokly
 Týřov
 židovský hřbitov
 Hrad na Babské skále
 kostel sv. Štěpána
 Otmíče
 Radeč
 Prašný Újezd
 Zvíkovec
 Hřebečníky
 kaple se zvoničkou
 muzeum Výtopna Zdice
 rozhledna Máminka
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Ostrý
 Propadený zámek
 Svinná
 Svinná
 Lochovice
 židovský hřbitov
 Valdek
 Leontýn
 Hřešihlavy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 Slabce
 Libomyšl
 kostel sv. Václava
 kašna
 synagoga
 Jakšovský dům
 kostel sv. Tomáše
 Radnice
 Chříč
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Rozálie
 Plešivec
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Březina
 židovský hřbitov
 Březina
 Stradonice
 Krakovec
 Nižbor
 Dřevíč
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zbiroh
Náměstí TGM 133
338 08 Zbiroh
Tel: 731 619 669
http://www.farnostzbiroh.cz
rkradnicezbiroh@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12396
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama