Nepatrné zbytky loveckého hrádku z roku 1240, postaveného na příkaz Václava I. Jednalo se o přechodný typ mezi hradištěm a hradem. Po požáru v roce 1420 se stal zříceninou.
Hlavní obrázek místa
Vpravo přední část hradu
© Prudký Martin, 12/2003
Nedaleko Kožlan nebo 8km západně od hradu Krakovec po červené turistické je možné naléz nepatrné zbytky hradu, jehož jméno je Angerbach. Zajímavá je zemní místnůstka na uložení zásob. Kožlany byly založeny v polovině 13. století jako lovecký královský hrádek, který patřil k nedalekému Týřovu. Je to bezvěžový typ hradu.
28.5. 2002
historie

Hrad Angerbach stával pod městečkem Kožlany na zalesněném ostrohu obtékaném z jedné strany Javornicí a z druhé Hradeckým potokem. V době existence hradu se rozlévala voda obou toků doširoka a vytvářela pod ním bažinu a nepřístupné údolí. Dnes protíná toto údolí s velkým rybníkem silnice, vedoucí z Rakovníka přes Kralovice do Plzně. První zmínka o Kožlanech je z r. 1230, kdy je král Václav I. postoupil cisterciáckému klášteru v nedalekých Plasích za 200 hřiven stříbra. V r. 12380 však vyměnil Kožlany s plaským klášterem za ves Žihli. V příštích letech zde dal postavit lovecký hrad, uvedený v pramenech poprvé v l. 1240 a 1245 pod jménem Nový hrádek, ale r. 1250 již Angerbach. R. 1313 držel ve Kožlany Ota z Kožlan, snad levoboček Viléma Zajíce z Valdeka. Ota byl pravděpodobně i správcem hradu, kde snad i sídlil. R. 1351 povýšil Karel IV. ves Kožlany na městečko s právem týdenního…  číst dále

28.12. 2003

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Kožlany

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Strachovice
 kostel sv. Prokopa
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 dvůr Hubenov
 Krašov
 dvůr Rohy
 Krakovec
 Zelený Důl
 Smrk
 Hluboký
 dvůr Lednice
 Chříč
 lovecký pomník
 kostel sv. Mikuláše
 Zhoř
 Václavy
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Blažeje
 židovský hřbitov
 Svatý Hubert
 Hůrky
 Otěvěky
 Hřešihlavy
 Liblín
 židovský hřbitov
 Lom Soseň
 Trpasličí díra
 Chlumská stráň
 Dolní Hradiště
 boží muka
 Podbořánky
 kaple sv. Marka
 Schanigerův kříž
 Hasen-Marterl
 smírčí kříž
 socha sv. Floriána
 Plaveč
 Zvíkovec
 Tlestky
 Libštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Babina
 hradiště Koryta
 Šebíkov
 Oráčov
 kostel sv. Mikuláše
 Prašný Újezd
 celní kolo
 smírčí kříž
 Podmokly
 Pšovlky
 Svinná
 Viklan
 Svinná
 boží muka
 kostel sv. Štěpána
 smírčí kříže
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 Senomaty
 Odlezelské jezero
 zatopený lom
 kostel sv. Vojtěcha
 Francouzský kříž
 křížový kámen
 Hřebečníky
 kaple
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Žihle
 železná huť
 Kaceřov
 kostel sv. Kateřiny
 Radost
 Plasy
 Skryjská jezírka
 Tobiášův vrch
 Všetaty
 židovský hřbitov
 Terešov
 Ostrovecký mlýn
 Bílenec
 Nouze
 kostel sv. Markéty
 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 Šprymberk
 Dědek a Bába
 Mlýnský vrch
 Selský dub
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiljí
 Třebekov
 Petrohrad
 Baba
 bývalý kříž
 pivovar
 radnice
 kaple sv. Rocha
 mariánský sloup
 sokolovna
 synagoga
 socha T. G. Masaryka
 dům cisterciáků
 Samsonův dům
 Vysoká brána
 Pražská brána
 kostel sv. Martina
 bývalý lom
 židovský hřbitov
 Olešná
 bojiště u Rakovníka
 Malměřice
 kostel sv. Anny
 Hlavačov
 Kapucín
 Čertova skála
Základní informace místa
ID místa: 110
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.10.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama