Šlechtický hrad založil ve 13. stol. zřejmě Markvart z Řebříka a pán ze Žerotína. Byl to hrad s trojdílnou dispozicí, s palácem jako obrannou i obytnou stavbou. V 16. stol. byl již pustý. Zachována je přístupová cesta, do skály vytesané příkopy a studna.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek, 03/2002
Hrad Řebřík, původně středisko nevelkého panství, stával na jižním okraji rozlehlých křivoklátských lesů, na táhlém skalnatém hřbetě, asi 1,5 km severozápadně od vesnice Líšné. Pod ním bývala na západní straně dnes již zaniklá ves Řebřík (Řebříky) s gotickým farním kostelem a na východní straně dvůr. Dodnes se z hradu zachovaly jen dva příkopy, dělící vrchol hřbetu přibližně na třetiny, v severní části bývalé hradní plochy základy zdí, jámy po sklepech, zasypaná studna a v jižní části novodobá zvonice, vystavěná většinou z materiálu někdejších hradních zdí. Středověký Řebřík se skládal ze dvou předhradí a vlastního hradu. V jižní třetině hřbetu bylo první předhradí, k jehož bráně se od východu stáčela dodnes patrná cesta. Široký příkop odděloval první předhradí od druhého, jehož nepravidelně užší, ale hluboký a ve skále vytesaný, chránil přístup odtud do vlastního hradu. Ten zaujímal úzkou, nevyšší část hřbetu. Pozůstatkem brány do jádra hradu je terénní hrana, která se nápadně pravoúhle lomí. Na jihozápadní straně hradního jádra byl hradní palác. Zbytky jeho základů, stavěné z lomového kamene spájeného maltou, ukazují, že míval pět prostorů položených za sebou po jihozápadním obvodě vnitřního hradu. Zřejmě plnil na této straně i funkci hradby. Před bývalým palácem jsou zbytky studny či cisterny vytesané ve skále. Na severním konci vnitřního hradu lze tušit jeho hlavní věž, obrácenou proti nepříteli v místě chráněném jen svahem, z níž se však nic nezachovalo. Řebřík patřil po výtvarné stránce mezi hrady expresívní gotiky z konce 13. století. Na stráních pod hradem se skutečně našla keramika z této doby. Nejstarší známý držitel hradu i vsi, Markvart z Řebříka, se připomíná r. 1318. Jeho synové Vchyna a Markvart ze Řebříka jsou jmenováni r. 1358 jako patroni zdejšího kostela sv. Petra a Pavla. Páni z Řebříka, kteří byli příbuzní se Žerotíny, prodali v 70.…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 28.6. 2005
historie

ŘEBŘÍK HRAD.

Čtvrť hodiny severozápadně ode vsi Líšného stojí kostelík sv. Petra a vedlé něho myslivna; k severní straně nad samým kostelíkem, který již sám má vysoké položení, vypíná se v podobě půl podkovy hradiště Řebřické jako skalnatý hřbet, který se zajisté asi o 38 m. nad kostelík vypíná. Rozděleno jest na dvoje předhradí a hrad, kterýž od nich hlubokým ve skále vytesaným příkopem oddělen byl. Od východní strany, kde jest bok prvního předhradí volnější než na jiných stranách, vytáčela se k němu starodávná, nyní travou zarostlá, ale dobře zřetelná cesta a končila se tam, kde stojí na kraji skaliska zvonice čtverhranná nového původu, ale bezpochyby z kamení hradu postavěná. Za zvonicí k severní straně končí se první předhradí u mělkého příkopu, za ním pak začíná druhé předhradí asi tak prostranné jako první, ale nepravidelné podoby, tak že vybíhá jednou k hradu a po druhé stranou od něho. Cesta ke hradu jest nyní zamezena hlubokým…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království Českého, kniha č. 6, 18.10. 2022

Komentáře

20.8.2012 15:48 Leo
Pro jeho návštěvu doporučuji v obci Líšná odbočit na Jablečno. Po cca 2 km je prudce klesající serpentina. Hned v první zatáčce vpravu je široký vjezd na lesní cestu. Tam můžete zaparkovat u plechové tabule, která obsahuje informace o historii hradu. Cesta k němu odtud je značena zeleným symbojem zříceniny ve tvaru L. Od plechové informační tabule je to ke hradu asi 150 m, Pokud uvedené místo přejedete, za poseldní zatáčkou uvidíte vpravo zchátralý kostel sv. Petra a Pavla se hřbitovem. Otamtud se ke hradu raději nepouštějte, je to velmi těžko schůdné. Otočte raději a vraťte se serpentinou na výše uvedené místo. Odtud je cesta podstatně pohodlnější, byť ne úplně snadná.
Na hradě toho moc nečekejte. Je tam pouze částečna zasypané studna a náznaky zdina vytesané ve skále. Místo, kde stál hrad, má však vzhledem k zachovalým příkopům a skaliskám své zvláštní kouzlo. Proto vám doporučuji jej navštívit.
23.7.2004 00:00
Hrad poprvé připomínán roku 1318, zpustl zřejmě koncem 15. století po připojení ke Křivoklátu.
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Líšná

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Kohoutov
 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
 Čertova skála
 Ostrovecký mlýn
 Třenická hora
 Újezdec
 Terešov
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 Skryjská jezírka
 Rovný
 židovský hřbitov
 Žebrák
 pivovar
 Doubravka
 Točník
 Podmokly
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 Týřov
 Zálužský hrad
 Prašný Újezd
 Záhorsko
 Zvíkovec
 Hřebečníky
 Radeč
 Chlumská stráň
 Komárov
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Štěpána
 Tihava
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 kaple se zvoničkou
 Svinná
 židovský hřbitov
 Svinná
 židovský hřbitov
 Otmíče
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Propadený zámek
 rozhledna Máminka
 Chříč
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kašna
 Jakšovský dům
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Martina
 Leontýn
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Ostrý
 židovský hřbitov
 Lochovice
 Valdek
 Krašov
 Březina
 kostel sv. Tomáše
 Březina
 Na Vrchách
 kostel sv. Prokopa
 Zhoř
 Krakovec
 Plešivec
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Osek u Rokycan
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Dřevíč
Základní informace místa
ID místa: 706
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama