Kostel byl postaven na místě původního kostela, prvně zmiňovaného r. 1350. V obd. třicetileté války byl kostel vypálen švédskými vojsky a poté byl opraven až r. 1696 hrabětem z Valdštejna, který dal vystavět i novou zvonici. R. 1712 byl od základů postaven nový barokní kostel. R. byl 1839 opravován.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Michaela Archanděla ve Skryjích
© Stanislav Drda 08/2004
První zpráva o kostele sv. Michaela Archanděla ve Skryjích pochází z roku 1350. Za třicetileté války byl zničen a vypálen švédskými vojsky. Teprve v roce 1696 ho nechal opravit hrabě z Valdštejna, nový majitel křivoklátského panství. Postavil novou zvonici, která byla dosud dřevěná, a v roce 1712 vybudoval od základu novou stavbu. Další opravy skryjský kostel dočkal roku 1839. Tato barokní stavba stojí na bývalém hřbitově. Ke kostelu přiléhá na východní straně presbytář a na západní straně nízká věž. K severní stěně presbytáře je přistavěna sakristie. Zdi kostela jsou oživeny pilastry, jejichž hlavice tvoří zalomená hlavní římsa. Vnitřek budovy je 15 m dlouhý, 10,7 m široký a 7,5 vysoký. Motivem hlavního oltáře je obraz sv. Michaela Archanděla, který namaloval v letech 1854 - 1855 Josef Hellich. Věž je opatřena dvěma zvony. Jeden, pocházející z roku 1598, je zdoben reliéfem Matky Boží a druhý s reliéfem sv. Jana Nepomuckého byl přelit pražským zvonařem Karlem Bellmannem v roce 1839.
16.5. 2005
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Skryje

Místa v okolí

 Týřov
 Hřebečníky
 Skryjská jezírka
 Kohoutov
 kostel sv. Mikuláše
 Podmokly
 Slabce
 Ostrovecký mlýn
 Zvíkovec
 Propadený zámek
 Řebřík
 židovský hřbitov
 Chříč
 Všetaty
 Velká Buková
 Chlumská stráň
 Terešov
 kostel sv. Václava
 Prašný Újezd
 Leontýn
 Zhoř
 kostel sv. Kateřiny
 větrný mlýn
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Křivoklát
 Krakovec
 kostel sv. Petra
 Hřešihlavy
 Čertova skála
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Máminka
 Zbiroh
 Žebrák
 Točník
 pivovar
 Třenická hora
 Krašov
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Svinná
 Záhorsko
 Svinná
 kostel sv. Vavřince
 Rovný
 kostel sv. Martina
 Masarykův most
 Újezdec
 kostel sv. Martina
 Hrad na Babské skále
 Hamousův statek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Tomáše
 kostel sv. Markéty
 dvůr Rohy
 sokolovna
 Doubravka
 Zálužský hrad
 Klíčavská přehrada
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Štěpána
 Jivno
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kašna
 synagoga
 Tihava
 Radnice
 Jakšovský dům
 Senomaty
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Hořovice
 Otmíče
 Hořovice
 kaple sv. Rozálie
 synagoga
 Václavy
 sloup odsouzenců
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Na Vrchách
 Hůrky
Základní informace místa
ID místa: 3133
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama