Kostel byl postaven na místě původního kostela, prvně zmiňovaného r. 1350. V obd. třicetileté války byl kostel vypálen švédskými vojsky a poté byl opraven až r. 1696 hrabětem z Valdštejna, který dal vystavět i novou zvonici. R. 1712 byl od základů postaven nový barokní kostel. R. byl 1839 opravován.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Michaela Archanděla ve Skryjích
© Stanislav Drda 08/2004
První zpráva o kostele sv. Michaela Archanděla ve Skryjích pochází z roku 1350. Za třicetileté války byl zničen a vypálen švédskými vojsky. Teprve v roce 1696 ho nechal opravit hrabě z Valdštejna, nový majitel křivoklátského panství. Postavil novou zvonici, která byla dosud dřevěná, a v roce 1712 vybudoval od základu novou stavbu. Další opravy skryjský kostel dočkal roku 1839. Tato barokní stavba stojí na bývalém hřbitově. Ke kostelu přiléhá na východní straně presbytář a na západní straně nízká věž. K severní stěně presbytáře je přistavěna sakristie. Zdi kostela jsou oživeny pilastry, jejichž hlavice tvoří zalomená hlavní římsa. Vnitřek budovy je 15 m dlouhý, 10,7 m široký a 7,5 vysoký. Motivem hlavního oltáře je obraz sv. Michaela Archanděla, který namaloval v letech 1854 - 1855 Josef Hellich. Věž je opatřena dvěma zvony. Jeden, pocházející z roku 1598, je zdoben reliéfem Matky Boží a druhý s reliéfem sv. Jana Nepomuckého byl přelit pražským zvonařem Karlem Bellmannem v roce 1839.
16.5. 2005
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Skryje

Místa v okolí

 Týřov
 Hřebečníky
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Mikuláše
 Podmokly
 Slabce
 Ostrovecký mlýn
 Zvíkovec
 Propadený zámek
 Řebřík
 židovský hřbitov
 Chříč
 Všetaty
 Velká Buková
 Terešov
 kostel sv. Václava
 Prašný Újezd
 Leontýn
 Zhoř
 kostel sv. Kateřiny
 větrný mlýn
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Křivoklát
 Krakovec
 kostel sv. Petra
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Máminka
 Zbiroh
 Žebrák
 Točník
 pivovar
 Třenická hora
 Krašov
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Svinná
 Záhorsko
 Svinná
 kostel sv. Vavřince
 Rovný
 kostel sv. Martina
 Masarykův most
 Újezdec
 kostel sv. Martina
 Hrad na Babské skále
 Hamousův statek
 kostel sv. Tomáše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 dvůr Rohy
 sokolovna
 Doubravka
 Zálužský hrad
 Klíčavská přehrada
 muzeum Výtopna Zdice
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Štěpána
 Jivno
 kostel sv. Václava
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Jakšovský dům
 Senomaty
 Tihava
 Radnice
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Hořovice
 kaple sv. Rozálie
 Otmíče
 Hořovice
 Václavy
 synagoga
 sloup odsouzenců
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Na Vrchách
 Hůrky
Základní informace místa
ID místa: 3133
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama