První zmínky o panském sídle jsou z 1. poloviny 16. stol. K přestavbě na zámek přibližně dnešního vzhledu došlo na přelomu 17. a 18. stol. V polovině 19. stol. byl zámek upraven do empírové podoby. Při zámku park s barokní oranžerií.
Hlavní obrázek místa
Slabce
© Luděk Pitter 03/2005
Obec Slabce leží v jižní části okresu Rakovník při silnici II/233. Zámek s parkem se nachází přibližné uprostřed obce v sousedství kostela. Zámek obklopuje rozsáhlý, volně přístupný park. Na jeho dnešní podobě se podílelo více stavebníku v období od 17. až do 19. stol. Dnešní vzhled ovlivnily zejména úpravy provedené roku 1847 tehdejším majitelem Hugo Nostic z Rienaku do empírové podoby. Dnes můžeme zámek popsat jako dvoupatrovou obdélníkovou budovu, z níž při severním průčelí vystupuje třípatrová hranolová věž a portikus. Park obklopující zámek byl založen počátkem 18. stol. je v anglickém stylu, o rozloze 12,5 ha. Východně od zámku při okraji parku stojí bývalá oranžérie z 1. poloviny 18. stol. s průchodným středem, zaklenutým kopulí, obě její křídla jsou otevřená do parku. Dodnes si dochovala svůj barokní vzhled.
24.1. 2006
historie

Popis zámku

Na dnešní podobě zámku se podílelo více stavebníku v období od 17. až do 19. stol. Dnešní vzhled ovlivnily zejména úpravy provedené roku 1847 tehdejším majitelem Hugo Nostic z Rienaku do empírové podoby. Dnes můžeme zámek popsat jako dvoupatrovou obdélníkovou budovu, z níž při severním průčelí vystupuje třípatrová hranolová věž a portikus.

13.3. 2006

Další texty historie
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA),

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Hřebečníky
 Zhoř
 Zvíkovec
 Chříč
 Krakovec
 Všetaty
 Týřov
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Kateřiny
 Podmokly
 Chlumská stráň
 Propadený zámek
 kostel sv. Jiří
 Ostrovecký mlýn
 Kohoutov
 Velká Buková
 židovský hřbitov
 Prašný Újezd
 kostel sv. Prokopa
 Hřešihlavy
 kostel Všech svatých
 Krašov
 židovský hřbitov
 Angerbach
 sokolovna
 kostel sv. Štěpána
 socha T. G. Masaryka
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 radnice
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 Senomaty
 pivovar
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 Terešov
 smírčí kříž
 kaple sv. Rocha
 Václavy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Křivoklát
 dvůr Rohy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Petra
 Řebřík
 Leontýn
 bojiště u Rakovníka
 Strachovice
 židovský hřbitov
 Svinná
 Svinná
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 Hlavačov
 Hůrky
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Olešná
 kostel sv. Mikuláše
 Smrk
 Pšovlky
 Trpasličí díra
 Liblín
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 dvůr Lednice
 větrný mlýn
 Hasen-Marterl
 lovecký pomník
 Lom Soseň
 Boží kámen u Sosně
 Libštejn
 socha sv. Floriána
 Svatý Hubert
 Francouzský kříž
 Oráčov
 pivovar
 Žebrák
 Točník
 Dolní Hradiště
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rocha
 Záhorsko
 kostel sv. Vavřince
 kaple
 Kaceřov
Kontaktní informace
Obecní úřad
Slabce 28
270 41 Slabce
Tel: +420 313 550 144
http://www.slabce.cz/html/
ouslabce@orfinet.cz
Základní informace místa
ID místa: 3848
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama