První zmínky o panském sídle jsou z 1. poloviny 16. stol. K přestavbě na zámek přibližně dnešního vzhledu došlo na přelomu 17. a 18. stol. V polovině 19. stol. byl zámek upraven do empírové podoby. Při zámku park s barokní oranžerií.
Hlavní obrázek místa
Slabce
Pohled na zámek z přilehlého parku.
© Michal Kupsa, 04/2007
Obec Slabce leží v jižní části okresu Rakovník při silnici II/233. Zámek s parkem se nachází přibližné uprostřed obce v sousedství kostela. Zámek obklopuje rozsáhlý, volně přístupný park.
Na jeho dnešní podobě se podílelo více stavebníku v období od 17. až do 19. stol. Dnešní vzhled ovlivnily zejména úpravy provedené roku 1847 tehdejším majitelem Hugo Nostic z Rienaku do empírové podoby.
Dnes můžeme zámek popsat jako dvoupatrovou obdélníkovou budovu, z níž při severním průčelí vystupuje třípatrová hranolová věž a portikus.

Park obklopující zámek byl založen počátkem 18. stol. je v anglickém stylu, o rozloze 12,5 ha. Východně od zámku při okraji parku stojí bývalá oranžérie z 1. poloviny 18. stol. s průchodným středem, zaklenutým kopulí, obě její křídla jsou otevřená do parku. Dodnes si dochovala svůj barokní vzhled.
24.1. 2006

  historie

  Popis zámku
  Na dnešní podobě zámku se podílelo více stavebníku v období od 17. až do 19. stol. Dnešní vzhled ovlivnily zejména úpravy provedené roku 1847 tehdejším majitelem Hugo Nostic z Rienaku do empírové podoby. Dnes můžeme zámek popsat jako dvoupatrovou obdélníkovou budovu, z níž při severním průčelí vystupuje třípatrová hranolová věž a portikus.
  13.3. 2006
  Historie zámku
  Obec Slabce jednou z nejstarších obcí v této oblasti, připomínaná je již v roce 1005. Osada vznikla při chebské stezce z Řezna do Prahy přes hrad Týřov. Původně zde stával jen poplužní dvůr. Od roku 1539 byly Slabce v držení Buriana z Vahanče, který v letech 1540-42 započal s výstavbou nového sídla, jehož podoba však není přesně známa. Od roku 1605 byly Slabce ve vlastnictví Johanky Ujezdecké ze Vchynic a

  L.P. (čerpáno z více materiálů), 19.3. 2006
  SLABCE TVRZ
  Jihovýchodně od Krakovce leží ves Slabce, kdež před časy tvrz na místě nynějšího zámku stávala. Čásť této vsi patřívala ke hradu Krakovci (viz tamže k roku 1411), druhá byla statkem vladyčím, z něhož se konaly služby k Hrádku Křivoklátu. Na této části seděl vedlé Bohunka ze Slabec roku 1360-1369 Jan Chlumek z Chlumu, jsa také pánem podacím v Chlístově (nyní Kostelíku). Roku 1383 seděl tu Aleš. Od r.

  A. Sedláček, Hrady, zámky a tvrze... 8, 8.3. 2020


  Vložit do oblíbených
  Středočeský kraj,  Rakovník  (RA),

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Obecní úřad
  Slabce 28
  270 41 Slabce
  Tel: +420 313 550 144
  URL: http://www.slabce.cz/html/
  E-mail: ouslabce@orfinet.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 3848
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: tvrz přestavěná na zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=3848
  Uveřejněno: 19.3.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama