Hradiště východně od vsi Dolní Hradiště bylo osídleno v pozdní době halštatské a v raném středověku. Z původních tří valů se zachovaly následkem zemědělské činnosti dva. Stávalo nad soutokem říčky Střely a Kralovického potoka.
Hlavní obrázek místa
Zbytek východního valu od západu
© Prudký Martin, 03/2015
Ves Dolní Hradiště se nachází jižně od Kralovic a je přístupná po okresní silnici z Hadačky. Auto je možno zaparkovat na návsi u pomníku padlých a vlastní hradiště se nachází na poli východně od vsi po polní cestě okolo kravína. Návštěva Dolního Hradiště a okolí stojí za námahu.
Prudký Martin , 21.3. 2015
historie

Dolnohradištské hradiště se nachází na široké ostrožně uzavřené hlubokými stržemi Kralovického potoka a údolím Střely. Z nejlépe přístupné západní strany od vsi jej chránily tři valy, z nichž nejzápadnější dnes není vůbec patrný, prostřední je sotva znatelný a poslední i dnes výrazně převyšuje terén. Celá plocha hradiště je poškozena orbou a řada vesnických chalup byla vystavěna z kamene odvezeného z hradiště. Kamenný materiál z tělesa valu byl údajně použit na stavbu stáje u č.p. 21. Archeologové se Dolnímu Hradišti věnovali již roku 1926, kdy prozkoumali dva naorané sídlištní objekty z pozdního halštatu a dvě další jámy obsahovaly keramiku a zvířecí kosti z 9. a 10. století. Nalezeny byly i zbytky pražnic. Ty sloužily k pražení mladého obilí, tzv. pražmy, sklizeného v období mléčné zralosti. Předčasně sklizené klasy obilí byly upraženy na pánvi-pražnici nebo na přímém ohni či v peci.…  číst dále

Prudký Martin podle Encyklopedie hradišť - V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, Slované – Magdalena Beranová Jídlo a pití v pravěku a ve středověku – Magdalena Beranová, , 21.3. 2015

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Dolní Hradiště

Místa v okolí

 Babina
 hradiště Koryta
 Liblín
 dvůr Lednice
 kostel sv. Mikuláše
 Libštejn
 Kaceřov
 dvůr Rohy
 Radost
 kaple sv. Vojtěcha
 Třebekov
 Krašov
 kostel sv. Prokopa
 Hřešihlavy
 Svinná
 Svinná
 Hromnické jezírko
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 dvůr Býkov
 Na Vrchách
 železná huť
 kaple sv. Rozálie
 Šebíkov
 židovský hřbitov
 Radnice
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 kostel sv. Václava
 dvůr Hubenov
 Angerbach
 Chlumská stráň
 Plasy
 kostel sv. Markéty
 Prašný Újezd
 kostel sv. Martina
 Strachovice
 Spálený mlýn
 Chříč
 Ondřejov
 kostel sv. Blažeje
 boží muka
 smírčí kříž
 Hrad na Babské skále
 Bušovice
 Dolanský Mlýn
 židovský hřbitov
 Žižkovo bojiště
 Zelený Důl
 Březina
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Hluboký
 Březina
 smírčí kříž
 Zvíkovec
 Věžka
 Terešov
 Podmokly
 Krakovec
 Odlezelské jezero
 Bílý mlýn Kepka
 Bílá vila
 Schanigerův kříž
 kostel sv. Martina
 Čertův mlýn
 Podbořánky
 židovský hřbitov
 Černá Hať
 Zhoř
 kolomazná pec
 Radeč
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Krkavec
 dvůr Kalec
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kaple se zvoničkou
 Nový Dvůr
Základní informace místa
ID místa: 12062
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.3.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama