Hradiště východně od vsi Dolní Hradiště bylo osídleno v pozdní době halštatské a v raném středověku. Z původních tří valů se zachovaly následkem zemědělské činnosti dva. Stávalo nad soutokem říčky Střely a Kralovického potoka.
Hlavní obrázek místa
Zbytek východního valu od západu
© Prudký Martin, 03/2015
Ves Dolní Hradiště se nachází jižně od Kralovic a je přístupná po okresní silnici z Hadačky. Auto je možno zaparkovat na návsi u pomníku padlých a vlastní hradiště se nachází na poli východně od vsi po polní cestě okolo kravína. Návštěva Dolního Hradiště a okolí stojí za námahu.
Prudký Martin , 21.3. 2015
historie

Dolnohradištské hradiště se nachází na široké ostrožně uzavřené hlubokými stržemi Kralovického potoka a údolím Střely. Z nejlépe přístupné západní strany od vsi jej chránily tři valy, z nichž nejzápadnější dnes není vůbec patrný, prostřední je sotva znatelný a poslední i dnes výrazně převyšuje terén. Celá plocha hradiště je poškozena orbou a řada vesnických chalup byla vystavěna z kamene odvezeného z hradiště. Kamenný materiál z tělesa valu byl údajně použit na stavbu stáje u č.p. 21. Archeologové se Dolnímu Hradišti věnovali již roku 1926, kdy prozkoumali dva naorané sídlištní objekty z pozdního halštatu a dvě další jámy obsahovaly keramiku a zvířecí kosti z 9. a 10. století. Nalezeny byly i zbytky pražnic. Ty sloužily k pražení mladého obilí, tzv. pražmy, sklizeného v období mléčné zralosti. Předčasně sklizené klasy obilí byly upraženy na pánvi-pražnici nebo na přímém ohni či v peci.…  číst dále

Prudký Martin podle Encyklopedie hradišť - V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, Slované – Magdalena Beranová Jídlo a pití v pravěku a ve středověku – Magdalena Beranová, , 21.3. 2015

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Dolní Hradiště

Místa v okolí

 Babina
 hradiště Koryta
 Liblín
 dvůr Lednice
 kostel sv. Mikuláše
 Libštejn
 Kaceřov
 dvůr Rohy
 Radost
 kaple sv. Vojtěcha
 Třebekov
 Krašov
 kostel sv. Prokopa
 Hřešihlavy
 Svinná
 Svinná
 Hromnické jezírko
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 dvůr Býkov
 Na Vrchách
 železná huť
 kaple sv. Rozálie
 Šebíkov
 židovský hřbitov
 Radnice
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 kostel sv. Václava
 dvůr Hubenov
 Angerbach u Kožlan
 Plasy
 kostel sv. Markéty
 Prašný Újezd
 kostel sv. Martina
 Strachovice
 Spálený mlýn
 Chříč
 Ondřejov
 kostel sv. Blažeje
 boží muka
 smírčí kříž
 Hrad na Babské skále
 Bušovice
 Dolanský Mlýn
 židovský hřbitov
 Žižkovo bojiště
 Zelený Důl
 Březina
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Hluboký
 Březina
 smírčí kříž
 Zvíkovec
 Věžka
 Terešov
 Podmokly
 Krakovec
 Odlezelské jezero
 Schanigerův kříž
 kostel sv. Martina
 Čertův mlýn
 Podbořánky
 židovský hřbitov
 Černá Hať
 Zhoř
 kolomazná pec
 Radeč
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Krkavec
 dvůr Kalec
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kaple se zvoničkou
 Nový Dvůr
Základní informace místa
ID místa: 12062
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.3.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama