Hradiště východně od vsi Dolní Hradiště bylo osídleno v pozdní době halštatské a v raném středověku. Z původních tří valů se zachovaly následkem zemědělské činnosti dva. Stávalo nad soutokem říčky Střely a Kralovického potoka.
Hlavní obrázek místa
Zbytek východního valu od západu
© Prudký Martin, 03/2015
Ves Dolní Hradiště se nachází jižně od Kralovic a je přístupná po okresní silnici z Hadačky. Auto je možno zaparkovat na návsi u pomníku padlých a vlastní hradiště se nachází na poli východně od vsi po polní cestě okolo kravína. Návštěva Dolního Hradiště a okolí stojí za námahu.
Prudký Martin , 21.3. 2015
historie

Dolnohradištské hradiště se nachází na široké ostrožně uzavřené hlubokými stržemi Kralovického potoka a údolím Střely. Z nejlépe přístupné západní strany od vsi jej chránily tři valy, z nichž nejzápadnější dnes není vůbec patrný, prostřední je sotva znatelný a poslední i dnes výrazně převyšuje terén. Celá plocha hradiště je poškozena orbou a řada vesnických chalup byla vystavěna z kamene odvezeného z hradiště. Kamenný materiál z tělesa valu byl údajně použit na stavbu stáje u č.p. 21. Archeologové se Dolnímu Hradišti věnovali již roku 1926, kdy prozkoumali dva naorané sídlištní objekty z pozdního halštatu a dvě další jámy obsahovaly keramiku a zvířecí kosti z 9. a 10. století. Nalezeny byly i zbytky pražnic. Ty sloužily k pražení mladého obilí, tzv. pražmy, sklizeného v období mléčné zralosti. Předčasně sklizené klasy obilí byly upraženy na pánvi-pražnici nebo na přímém ohni či v peci.…  číst dále

Prudký Martin podle Encyklopedie hradišť - V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, Slované – Magdalena Beranová Jídlo a pití v pravěku a ve středověku – Magdalena Beranová, , 21.3. 2015

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Dolní Hradiště

Místa v okolí

 Babina
 hradiště Koryta
 Liblín
 dvůr Lednice
 kostel sv. Mikuláše
 Libštejn
 Kaceřov
 dvůr Rohy
 Radost
 kaple sv. Vojtěcha
 Třebekov
 Krašov
 kostel sv. Prokopa
 Hřešihlavy
 Svinná
 Svinná
 Hromnické jezírko
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 dvůr Býkov
 Na Vrchách
 železná huť
 kaple sv. Rozálie
 Šebíkov
 židovský hřbitov
 Radnice
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 kostel sv. Václava
 dvůr Hubenov
 Angerbach u Kožlan
 Plasy
 kostel sv. Markéty
 Prašný Újezd
 kostel sv. Martina
 Strachovice
 Spálený mlýn
 Chříč
 Ondřejov
 kostel sv. Blažeje
 boží muka
 smírčí kříž
 Hrad na Babské skále
 Bušovice
 Dolanský Mlýn
 židovský hřbitov
 Žižkovo bojiště
 Zelený Důl
 Březina
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Hluboký
 Březina
 smírčí kříž
 Zvíkovec
 Věžka
 Terešov
 Podmokly
 Krakovec
 Odlezelské jezero
 Schanigerův kříž
 kostel sv. Martina
 Čertův mlýn
 Podbořánky
 židovský hřbitov
 Černá Hať
 Zhoř
 kolomazná pec
 Radeč
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Krkavec
 dvůr Kalec
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kaple se zvoničkou
 Nový Dvůr
Základní informace místa
ID místa: 12062
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.3.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama