Kostel Nejsvětější Trojice nebo též Nanebevzetí Panny Marie je gotického původu z poloviny 14. stol. Když r. 1885 vyhořel, byl při opravě upraven novogoticky. Zajímavý je reliéf Kristovy hlavy na kříži nad vstupním portálem. Zařízení je převážně novogotické kromě několika barokních sošek a obrazů.
Hlavní obrázek místa
Kostel Mlečice
© Jiří Špaček, 08/2015
Založení obce uvádějí historické prameny k roku 1227, kdy věnoval Přemysl Otakar I. své dceři Anežce, abatyši kláštera sv. Jiří na Pražském hradě, osady Bnečice a Bujesily. Podle zemských knih se majitelé tehdejších Bnečic, dnes Mlečic, střídali až do roku 1565, kdy byly Mlečice a okolní obce přičleněny k panství zbirožskému, do roku 1594 ho spravovali Lobkowiczové a později Komora královská. Dnes v Mlečicích žije přes 200 obyvatel. Kulturní památkou je zde kromě kostela Nejsvětější Trojice s reliéfem Kristovy hlavy nad portálem ještě socha Panny Marie Svatohorské, která vznikla patrně počátkem 19. století. V červnu 1998 byla kopie této sochy umístěna na náves. Obcí prochází silnice II/235 spojující Zbiroh a Zvíkovec a zeleně značená dálková turistická cesta od Zbiroha na břeh Berounky u Hřešihlav. Železnice je od této oblasti značně vzdálena.
6.9. 2015
historie

Kostel Nejsvětější Trojice v Mlečicích je často uváděn též se zasvěcením Nanebevzetí Panny Marie, církev však v současnosti používá označení první. Původní gotická stavba byla farním kostelem již od roku 1344. Z ní se dochoval presbytář a sakristie, loď a věž je původu pozdně gotického z počátku 16. století. Během třicetileté války vyhořela fara. Samotný kostel byl poškozen ohněm v letech 1666-1668, řádně obnoven byl barokně až r. 1754. Znovu vyhořel r. 1885 a v následujícím roce byl při opravě regotizován do současné podoby. Kostel Nejsvětější Trojice je nyní orientovaná stavba s pětiboce ukončeným presbytářem, s přiléhající obdélnou sakristií na severní straně, čtvercovou předsíňkou na straně jižní a s hranolovou věží v západním průčelí. Věž má dlátové zastřešení. Pozoruhodný je reliéf Kristovy hlavy na kříži umístěný nad vstupním portálem. Presbytář je zaklenut křížovou žebrovou klenbou, křížově je sklenuto i podvěží,…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2 K-O, Academia 1978, a informace farnosti Radnice-Zbiroh), 6.9. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Mlečice

Místa v okolí

 Podmokly
 Ostrovecký mlýn
 Prašný Újezd
 Terešov
 židovský hřbitov
 Zvíkovec
 Skryjská jezírka
 židovský hřbitov
 Hřešihlavy
 Svinná
 Svinná
 Chříč
 Řebřík
 kostel sv. Markéty
 Hřebečníky
 Rovný
 Zbiroh
 kostel sv. Mikuláše
 Krašov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Týřov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 kašna
 synagoga
 Jakšovský dům
 Radnice
 dvůr Rohy
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 Újezdec
 Radeč
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Libštejn
 Liblín
 Krakovec
 Třenická hora
 Zhoř
 Na Vrchách
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 kaple se zvoničkou
 Doubravka
 Propadený zámek
 Angerbach u Kožlan
 kostel sv. Vavřince
 Březina
 dvůr Lednice
 Dolní Hradiště
 pivovar
 Žebrák
 Březina
 Točník
 kostel sv. Štěpána
 Všetaty
 Kaceřov
 kostel sv. Rocha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Zálužský hrad
 Velká Buková
 Strachovice
 Leontýn
 Komárov
 Spálený mlýn
 synagoga
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 Bušovice
 Křivoklát
 kostel sv. Petra
 Smrk
 Zelený Důl
 lovecký pomník
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Radnice-Zbiroh
Náměstí Kašpara Šternberka 131
338 28 Radnice
Tel: 371 785 413
http://www.farnostzbiroh.cz
rkfradnicezbiroh@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12460
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama