Ves poprvé zmíněna r. 1333, kdy patří Janovi z Újezda. R. 1379 patří část jeho synovi Přibyslavu z Újezdce, další pak Zdislavu z Chotětína. Poč. 15. stol. byla ves připojena ke Zbirohu a tvrz, o jejíž existenci neexistují žádné zprávy, pravděpodobně zaniká. Dochovány jen nevýrazné terénní zbytky.
Hlavní obrázek místa
tvrziště od jihu
© Pavel Zany Komárek 16. 4. 2010
Tvrziště na břehu Čapského rybníka u silnice mezi Zbirohem a Malým Újezdem v podobě nevýrazného pahorku vystupujícího nad rybníkem, na jihu a západě nad nevýrazným příkopem. Tvrziště bylo poškozeno výstavbou stojících objektů a nejsou na něm žádné stopy středověké zástavby.
Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí III.,kol. autorů, Argo 2005, 15.12. 2012
historie

První zmínka dnes už o zaniklé vsi Újezdec je z roku 1333, kdy patří Janovi z Újezda. V roce 1379 je zmiňován jako jeden z majitelů Přibyslav z Újezdce, syn Jana z Újezdce, dalším majitelem vsi je uváděn Zdislav z Chotětína. Počátkem 15. století byla ves připojena k panství Zbiroh a tvrz, o jejíž existenci neexistují žádné písemné zprávy, byla pravděpodobně v této době opuštěna a zanikla. V roce 1526 se zde připomíná pouze existence dvora. Název Újezd s přídomkem Malý byl později přenesen na nedaleký barokní poplužní dvůr. Středověkou situaci a její poznání znejasnilo vybudování rybníků Čapského a Dvoreckého a další zásahy během 19. a 20. století.

Petr Nožička, čerpáno z Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. - Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, Encyklopedie českých tvrzí III.,kol. autorů, Argo 2005, 15.12. 2012

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© Jan Anderle, Vladimír Švábek: Tvrze v rokycanském okrese, II. část, Sborník muzea dr. B. Horáka Rokycanech IV, Rokycany 1992
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Borek

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
 Doubravka
 Čertova skála
 Třenická hora
 kostel sv. Martina
 Rovný
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Václava
 Řebřík
 Zálužský hrad
 Komárov
 Radeč
 kaple se zvoničkou
 Terešov
 židovský hřbitov
 větrný mlýn
 Kohoutov
 sloup odsouzenců
 synagoga
 pivovar
 Ostrovecký mlýn
 Žebrák
 kostel sv. Rocha
 Hořovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Točník
 kostel sv. Markéty
 Strašice
 Tihava
 kostel sv. Vavřince
 Valdek
 Záhorsko
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Prašný Újezd
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Podmokly
 synagoga
 Vimberk
 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 Radnice
 Březina
 Otmíče
 Svinná
 kaple sv. Rozálie
 Svinná
 Březina
 Ostrý
 Chlukov
 Chlumská stráň
 Zvíkovec
 židovský hřbitov
 vodní hamr
 Na Vrchách
 kostel sv. Ondřeje
 Osek u Rokycan
 Lochovice
 Tři Trubky
 Týřov
 Švédský most
 kostel Všech svatých
 Lochovice
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 Kamýk
 kostel sv. Mikuláše
 Jince
 židovský hřbitov
 muzeum Výtopna Zdice
 křížová cesta
 Labšovský mlýn
 kaple
 děkanství
 Rokycany
 Muchkovský mlýn
 masné krámy
 mariánský sloup
 kašna
 kašna
 radnice
 Černá mohyla
 městské opevnění
 Fitzova vila
 Chříč
 rozhledna Máminka
 Drahlín
 Krašov
 Kotel
 kostel sv. Tomáše
 kostel sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 11001
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama