Gotický kostel postavený před polovinou 14. stol. (první zmínka 1358). V l. 1730–1732 objednal opat plaského kláštera Evžen Tyttl přestavbu kostela ve stavebnímn stylu barokní gotiky u dvorního architekta Jana Blažeje Santini-Aichela. Stavitelem O. Kondel.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kostel
© Alena Volná, 6/2010

Kostel svatého Prokopa

Farní kostel svatého Prokopa stál ve Všehrdech od 14. století. Jelikož celá ves byla majetkem plaského kláštera, dal opat Evžen Tyttl kostel v roce 1730 přestavět svým dvorním architektem Janem Blažejem Santini-Aichlem ve stylu tzv. barokní gotiky. Ve srovnání s jinými Santiniho chrámovými stavbami působí kostel z vnějšku dosti prostě, nepostrádá však znaky typické pro jeho tvorbu, zejména tvar oken a konvexně vyduté stěny věže. Ke kostelu přiléhá hřbitov a dokonce i márnice je ozdobena typickými santiniovskými okny.
Alena Volná , 17.11. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 37 Politický okres kralovický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1912
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Všehrdy

Místa v okolí

 Krašov
 dvůr Rohy
 kostel sv. Vavřince
 Angerbach
 Chříč
 kostel sv. Mikuláše
 Hřešihlavy
 židovský hřbitov
 dvůr Lednice
 Chlumská stráň
 židovský hřbitov
 Liblín
 Strachovice
 Krakovec
 Libštejn
 Dolní Hradiště
 Zvíkovec
 Prašný Újezd
 Svinná
 Svinná
 židovský hřbitov
 Zhoř
 dvůr Hubenov
 kaple sv. Vojtěcha
 Podmokly
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 Babina
 hradiště Koryta
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Zelený Důl
 Smrk
 Hluboký
 židovský hřbitov
 Terešov
 Kaceřov
 kostel sv. Blažeje
 lovecký pomník
 kostel sv. Markéty
 Václavy
 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 Radnice
 Ostrovecký mlýn
 kaple sv. Rozálie
 synagoga
 Skryjská jezírka
 Hřebečníky
 Hůrky
 boží muka
 Radost
 Svatý Hubert
 Na Vrchách
 Šebíkov
 Otěvěky
 Hrad na Babské skále
 smírčí kříž
 Lom Soseň
 Schanigerův kříž
 Boží kámen u Sosně
 Trpasličí díra
 Podbořánky
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Martina
 Hasen-Marterl
 Třebekov
 Kohoutov
 socha sv. Floriána
 Plaveč
 kostel sv. Mikuláše
 železná huť
 smírčí kříž
 Tlestky
 Týřov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 Všetaty
 smírčí kříž
 Rovný
 Senomaty
 Hromnické jezírko
 Čertova skála
 celní kolo
 Řebřík
 Viklan
 dvůr Býkov
 boží muka
 smírčí kříže
 Zbiroh
 Žihle
 kostel sv. Mikuláše
 křížový kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Újezdec
Základní informace místa
ID místa: 9551
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama