Původně románský kostel z 13. stol. přestavěn goticky a barokně počátkem 18. stol. Ve zdivu zachovány zbytky románské stavby a gotická žebrová klenba vložená do románské apsidy.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel od jihovýchodu
© Pavel Vítek 08/2010
Obec Panoší Újezd se nachází 8 km jižně od Rakovníka. Obcí prochází silnice č. 233, spojující Rakovník s Plzní. Kostel Nanebevzetí Panny Marie leží na východním okraji obce, na malém návrší, obklopený hřbitovem.
Pavel Vítek, 20.8. 2010
popis

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je jednolodní stavba s odsazenou apsidou. Obdélná sakristie je vystavěna v ose kostela. V západním průčelí kostela vyzdvižena věž. Hlavní fasáda je trojosá členěná pilastry a nikami, završená štítem. Zařízení kostela je novorenesanční. Na hlavním oltáři je umístěn obraz Nanebevzetí Panny Marie z roku 1891. V chrámové věži visely dva zvony, zrekvírované roku 1917. Třetí zvon pak byl zrekvírován roku 1942 a odvezen. Před likvidací však byl uchráněn a roku 1946 se navrátil, aby byl znovu zavěšen ve věži kostela.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 3 (P – Š), Academia Praha 1980, 20.8. 2010

historie

První písemná zmínka o obci je z roku 1352. Původní románský kostel pocházel z poloviny 13. století. Již ve 14. století byl kostelem farním. Roku 1678 byla zbořena původní zvonice a roku 1718 byl kostel barokně přestavěn. Tehdy vystavěna i nová zvonice. Z původní stavby zůstal presbytář a značná část obvodového zdiva.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 3 (P – Š), Academia Praha 1980, 20.8. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Panoší Újezd

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Všetaty
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 židovský hřbitov
 Zhoř
 kostel sv. Jiří
 Krakovec
 Hřebečníky
 židovský hřbitov
 sokolovna
 socha T. G. Masaryka
 radnice
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 mariánský sloup
 pivovar
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Štěpána
 Senomaty
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Velká Buková
 Chříč
 Týřov
 Propadený zámek
 Zvíkovec
 Hlavačov
 Skryjská jezírka
 Václavy
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Podmokly
 Křivoklát
 kostel sv. Petra
 Pšovlky
 Angerbach u Kožlan
 Husův sbor
 Hůrky
 kostel sv. Prokopa
 Železniční muzeum
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Krašov
 židovský hřbitov
 Trpasličí díra
 kostel sv. Jakuba
 Strachovice
 Leontýn
 pivovar
 synagoga
 Kolešovice
 Žižkovo bojiště
 Hřešihlavy
 Prašný Újezd
 kostel Všech svatých
 Francouzský kříž
 Smrk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Gotharda
 Hasen-Marterl
 Lom Soseň
 Boží kámen u Sosně
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 socha sv. Floriána
 Louštín
 synagoga
 Oráčov
 lovecký pomník
 dvůr Rohy
 židovský hřbitov
 Svatý Hubert
 Jivno
 Krušovice
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Lednice
 Mackova hora
 kaple sv. Isidora
 synagoga
 Liblín
 stará radnice
 Libštejn
 Vrbice
Základní informace místa
ID místa: 1721
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama